ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آشنایی با تاثیر نور در عکاسی

آشنایی با نور

همه ما باور داریم که نور، از اصلی ترین عوامل عکاسی به شمار میرود. استفاده از نور در تصویر به اندازه تسلط بر ترکیب بندی و دیگر مهارت های عکاسی ، اهمیت دارد. شما میبایست با دیدن یک عکس، از خود بپرسید؛ این منظره پیش از چه طریقی روشن شده است؟ در این تصویر منبع نور در کجاست؟ آیا این یک نور مستقیم خورشید است؟ آیا نور از پنجره وارد شده است؟ از بالا می تابد یا از کناره ها؟ آیا نور، سایه ای هم ساخته است؟ ویژگیهای این سایه چیست؟ فاصله نور با سوژه چه تاثیری بر سایه های موجود گذاشته است؟ و نهایتا اینکه  این، نور طبیعی است یا مصنوعی؟ پس بیشک عکاسی یعنی ثبت نور در کسری از زمان. با اینحال ممکن است برای شما هم این پرسش ها که چگونه می توانیم از نور در عکاسی خود استفاده کنیم پیش آمده باشد. بعنوان عکاس، چه مهارت های خاصی نیاز داریم تا بفهمیم به چه شکلی، نور بر روی آنچه می بینیم تاثیر می گذارد؟ چطور می توانیم تاثیر نور را در عکس های خودمان متجلی کنیم؟ پیش آمده باشد.در مقاله زیر قصد داریم تا به این سوال ها پاسخ دهیم و پیرامون اهمیت نور در عکاسی صحبت کنیم.لطفا با ما همراه باشید.

مطلب مرتبط:
راهنمای استفاده از مدهای مختلف در دوربین

 

«اهمیت نور در عکاسی : تسلط بر ماهیت نور»

 

« نور، گونه های بسیار زیادی دارد و هر نوع نور به نتیجه متفاوتی منجر می گردد»

پیش از هر چیز باید یادآور شویم که عکاسی در درجه اول، هنر دیدن است. ما به عنوان عکاس، تلاش می کنیم توانایی دیدن را بهبود بخشیم؛ نه تنها برای اینکه به دنیای اطرافمان واکنش نشان دهیم و از آن لذت ببریم، بلکه برای اینکه آن را بررسی و تحلیل کنیم و بفهمیم. ما از میان فعل و انفعالات نور قادر به درک و تفسیر اطرافمان هستیم. نور ما را برمی‌انگیزد. چشم را تحریک می کند و سرچشمه انرژی برای تبدیل اشیای بی روح به سوژه هایی خاص و جادویی است. نور می تواند الهام بخش باشد. بر روی حالت، حس و درون مایه عکس تاثیر می گذارد.علاوه بر این ها نور به ما رنگ و شکل های قابل تعریف ارائه می دهد.باید بگوییم  نور به نوبه خود، ماهیتی گذرا و دست نیافتنی دارد. می تواند غمگین، رمزآلود، سرد یا گرم، پرآشوب یا آرام باشد و برای ما الگوها، شکل ها، ترکیب ها و خطوط را به معرض نمایش بگذارد.

پس در نتیجه  چطور می توانیم از فن شاعرانه نور در عکاسی خود استفاده کنیم؟ بعنوان عکاس، چه مهارت های خاصی نیاز داریم تا بفهمیم به چه شکلی، نور بر روی آنچه می بینیم تاثیر می گذارد؟ چطور می توانیم تاثیر نور را در عکس های خودمان متجلی کنیم؟

مطلب مرتبط:
تمرین آسان در خانه برای درک عمق میدان

باید خدمت شما عزیزان بگوییم پاسخ تمام این سوال ها بسیار ساده است و هرگز به یک دوربین گرانقیمت یا دانش فنی گسترده ای هم نیاز ندارد.هنگامیکه لحظاتی به خودمان اجازه می دهیم دست از هر کاری برداریم، نگاه کنیم و احساس کنیم؛ شروع می کنیم نور بیشتری ببینیم و به محض اینکه آگاهانه بازی گذرای نور و سایه را تجربه کردیم، جادویی که نور خلق می کند را حس خواهیم کرد و به آن پاسخ خواهیم داد.

جورج ایستمن (George Eastman) می گوید: «نور، عکاسی را خلق می کند. نور را در آغوش بگیرید. تحسینش کنید. به آن عشق بورزید. اما فراتر از همه، آن را بشناسید. آن را بخاطر تمام چیزهایی که برای آنها ارزش قائلید بشناسید، و به این شکل شما راه عکاسی را خواهید شناخت.»

به خاطر داشته باشید که مشاهده و تجربه کردن نور، یک سفر است. فقط نیاز است کمی آگاهانه نگاه کنیم و به نور اجازه دهیم ما را راهنمایی کند و هر لحظه را به یک کشف جدید بدل کند. نتایج می توانند شگفت انگیز و جذاب باشند. عکاسی امپرسیونیستی (Impressionist photography)، راهی ایده آل برای دیدن و به کار بردن نور است که بیشتر به افکت های نور به شکل طبیعی اهمیت می دهد. سوژه تنها وسیله ای برای انتقال احساسات و هیجاناتی است که نور خلق می نماید. عکاسی امپرسیونیستی به لحظه گذرا واکنش نشان می دهد و بر روی فعل و انفعال بین نور، رنگ و شکل متمرکز می باشد.

مطلب مرتبط:
آموزش داج اند برن حرفه ای در عکاسی منظره

فراموش نکنید که نور، گونه های بسیار زیادی دارد و هر نوع نور به نتیجه متفاوتی منجر می شود. نور می تواند ملایم و پخش شده یا شدید و مستقیم باشد.

شاید شما هم این موضوع را متوجه شده باشید که ما بسیار سریع می توانیم یاد بگیریم نور در موقعیت های مشخص چگونه رفتار می کند. وقتی خورشید پشت سر ماست، می بینیم چطور فضا، کم عمق تر می شود، رنگ ها مشخص و پرانرژی تر و خطوط واضح تر دیده می شوند. وقتی رو به خورشید هستیم، می توانیم قسمت مرئی (سیلوئت – ضد نور) و شکل سوژه ها را ببینیم ولی رنگ ها دیگر به صورت واضح مشاهده نمی شوند. وقتی نور مستقیما از راست یا چپ بتابد، جسم با کیفیتی سه بعدی قوی به معرض نمایش گذاشته می شود.

توجه داشته باشید که نور هم مانند رنگ، دما دارد. نور گرم، زرد یا قرمز است و نور خنک، متمایل به آبی است. با سپری شدن روز، هر تغییری در رنگ نور، تصویر جدیدی ایجاد می کند. هنگام صبح، نور به صورتی و زرد متمایل است، اواسط روز به رنگ سفید مایل به آبی است، در حالیکه هنگام عصر به رنگ زرد گرم و قرمز برافروخته در می آید.

مطلب مرتبط:
عکاسی فاین آرت چیست؟

در حقیقت هیچ نور خوب یا بدی وجود ندارد. هر نوری ویژگی های خاص خودش را دارد. داشتن درکی از ویژگی ها و خصایص نورهای مختلف باعث می شود برای استفاده بهینه از نوری که در دسترس است، آمادگی بهتری داشته باشیم.

توصیه ما به شما عزیزان این است که بهترین راه برای بررسی نور و تاثیرات آن بر دنیای اطرافمان، شروع کردن یک پروژه عکاسی شخصی است. توصیه میکنیم به باغ بروید و یک سوژه جالب تعیین کنید. دور آن چرخی بزنید و ارتباط بین گل ها و تغییرات شاخ و برگ درختان با جهت نور خورشید را بفهمید. تشخیص دهید چه زمانی سوژه شما به نظر مسطح و دوبعدی می رسد و چه زمانی نور به آن عمق و بافت اضافه می کند. چند عکس از جهت های مختلف بعنوان مرجع بگیرید. همین کار را در یک روز ابری و در زمان های مختلف صبح، میانه روز و عصر انجام دهید. برای اینکه بررسی خود را جامع تر کنید، همین تمرین را در فصل های مختلف سال- بهار، تابستان، پاییز و زمستان انجام دهید. نظاره گر این باشید که چطور نور، حالت و حس عکس را تغییر می دهد.

مطلب مرتبط:
چگونه هنگام عکاسی منابع نوری مختلف را با هم ترکیب کنیم

همان‌طور که شاهد هستیم هر کدام از ما طبیعتاً، به شرایط نوری خاصی علاقه مندیم. صرف نظر از اینکه نور، ملایم، نافذ و پخش شده یا شدید و خشن باشد، همواره حاضر و در حال حرکت و تغییر می باشد.

و در آخر اینکه نور در اطراف ما همیشه نمایان، در حال چرخش و جست و خیز است. هر جایی نگاه کنید، می درخشد و می رقصد. نگاه کنید، شگفت زده شوید و تحقیق کنید. شاگرد نور باشید. همیشه خاصیت های منبع نور های متفاوت را موشکافانه بررسی کنید.

 امیدواریم این مقاله مورد استفاده علاقه مندان به عکاسی به سبک امپرسیونیسم قرار گیرد.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

منبع

برگرفته از: evapolak

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)