ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آشنایی با مانت لنز ها

مانت لنز
ب

بزرگترین خصوصیت و ویژگی دوربین های حرفه ای قابلیت تعویض لنزهای آنان میباشد.  عکاسان حرفه‌ای یا افرادی که در جستجوی حداکثر کیفیت تصویر و انعطاف‌پذیری بالا هستند در اولین فرصتی که بتوانندبه تعویض لنز و خرید لنز های جدید اقدام میکنند. برای کسانیکه تازه میخواهند عکاسی را شروع کند نیز معمولاً پیش نهاد می‌شود از دوربین‌های با لنز قابل‌تعویض سطح مبتدی شروع کند تا به‌خوبی با مفاهیم مختلف عکاسی و لنزها آشنا شود. بدین جهت این راهنمای خرید لنز با استناد به مانت را تهیه کردیم تا به شما در خرید لنز خوب کمک کند.

یکی از معضلات در مسیر خرید لنز صحیح برای دوربین، نداشتن اطلاعات دقیق و عدم شناخت کافی در باب نوع مانت لنزها است. مانت لنز بخشی است که رابطه مکانیکی و الکترونیکی بین لنز و دوربین را برقرار می‌کند و اکثر تولیدکنندگان مانت‌های ویژه خودشان را مورد بهره برداری قرار می‌دهند؛ از این جهت معمولاً نمی‌توان لنزهای تولید یک کمپانی را برای دوربین‌های کمپانی‌های دیگر به کار گرفت.

با این وجود در این عرصه استثنا نیز البته وجود دارد. به‌طور مثال الیمپوس و پاناسونیک از مانت مشترکی برای دوربین‌هایشان استفاده می‌کنند. به علاوه از طرف دیگر کمپانی‌هایی مانند تامرون، سیگما و توکینا لنزهایشان را با مانت‌های مختلف معرفی می‌کنند. در این نوشته راهنمای خرید لنز تصمیم گرفته ایم به شکلی ساده و کاربردی مانت‌هایی را که در دوربین‌های دیجیتال مطرح مورد بهره برداری قرار می‌گیرند مورد بررسی قرار دهیم. پیشتر به تفکیک کمپانی‌های تولید کننده‌ی دوربین، مانت‌های آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

مانت لنزهای کانن

درباره لنزهای کانن و مانت مناسب آن باید بگوییم که کانن سال‌ها است که از لنزهای ماونت EF سود میبرد و دوربین‌های عکاسی دیجیتال این تولیدکننده نیز از این ماونت سود می‌گیرند. با این وجود خود مانت‌های EF به سه گروه تقسیم می‌شوند. تشخیص نوع مانت‌های کانن بسیار ساده است از آنجاییکه در ابتدای اسم لنز نوع مانت واضح شده است. مانت‌های سری EF به شرح ذیل هستند:

مطلب مرتبط:
خلاقیت آئودی در عکسهای تبلیغاتی از مقیاس کوچک و صحرایی دست‌ساز

EF: معمولا لنز های با کیفیت کانن از این نوع مانت استفاده میکنند. درصورتی‌که تنها دو حرف EF را در ابتدای اسم لنز ببینید این لنز برای مانت EF کانن و سنسورهای فول‌فریم دیزاین شده است. با این وجود میتوانید از آن بر روی دوربین‌های دیجیتال‌اس‌ال‌آر با سنسور APS-C نیز استفاده کنید. به علاوه از طرف دیگر می‌توان از آن‌ها با به‌وسیله‌ی مبدل بر روی دوربین‌های عکاسی بدون‌آینه (Mirrorless)‌ی کانن نیز استفاده کرد، با این وجود عملکرد سیستم فوکوس در لنزهای مختلف دارای اختلاف خواهد بود.

EF-S: درجه دوم لنزهای کانن به این نوع مانت اطلاق شده است. باید بگوییم که حروف EF-S در ابتدای اسم لنزهای کانن به این معنی است که برای دوربین‌های DSLR با سنسور APS-C دیزاین شده‌اند. درصورتی‌که از این لنزها بر روی نمونه‌های فول‌فریم استفاده کنید حاشیه‌ی سیاهی را در باب کادر تصویر مشاهده خواهید کرد.

EF-M: این سری از لنزها به‌صورت ویژه برای دوربین‌های عکاسی بدون‌آینه (Mirrorless)‌ی سری M از کانن ساخته شده‌اند.

در جدول پایین میتوانید لیست دوربین‌های مطرح کانن و مانت‌های سازگار با آن‌ها را ببینید:

مانت لنز های نیکون

این موضوع در مورد نیکون کمی پیچیده است. شرکت ژاپنی مشهور نیکون از مانت نوع F سود می‌گیرند و دوربین‌های عکاسی بدون‌آینه (Mirrorless)‌ی این تولیدکننده که چندان پرکاربرد نیستند از مانت ۱ استفاده می‌کنند. با این وجود در اسم لنزهای DSLR این تولیدکننده معمولاً خبری از حرف F نیست و با حروف AF، AF-P یا AF-S شروع می‌شوند. این حروف نوع فوکوس لنز را نشان می‌دهند و ارتباطی با ماونت آن ندارند. در سایت‌ها معمولاً حروف بعد از سیستم فوکوس و قبل از اسم NIKKOR هستند که نوع مانت لنزهای DSLR را تعیین می‌کنند. ماونت‌ F به دو نمونه پایین تقسیم می‌شود:

مطلب مرتبط:
پرتره های متحرک و الهام از تصاویر قدیمی

DX: درصورتی‌که حروف DX را قبل از اسم NIKKOR مشاهده کردید این لنز به‌صورت ویژه برای دوربین‌های DSLR با سنسور APS-C یا DX نیکون دیزاین شده است. بر روی بدنه‌ی این لنزها معمولاً حروف DX به شکلی بزرگ حک شده‌اند. در صورت بهره برداری از این نوع لنزها بر روی نمونه‌های فول‌فریم حاشیه‌ی سیاهی را در باب کادر مشاهده خواهید کرد.

FX: حروف FX به سنسورهای فول‌فریم نیکون اشاره دارند. با این وجود در اسم لنزهای DSLR نیکون که برای نمونه‌های فول‌فریم دیزاین شده‌اند حروف FX را نخواهید دید. کفایت می کند ماونت لنز از نوع F باشد و حروف DX را مشاهده نکنید. چنین لنزی با دوربین‌های فول‌فریم و کراپ نیکون سازگار است.

در زیر سعی نموده ایم کار را برای شما راحت تر کنیم. در جدول پایین میتوانید لیست مانت‌های سازگار با دوربین‌های DSLR مطرح نیکون را ببینید:

در باب لنزهای مانت F نیکون باید به حروف ابتدایی اسم لنز که به سیستم فوکوس اشاره دارند و حروف بعد از عدد دیافراگم که به نوع دیافراگم اشاره دارند نیز توجه کنید. حروف AF، AF-S، AF-I و AF-P به نوع فوکوس و حروف G، D و E به نوع دیافراگم اشاره دارند.

مطلب مرتبط:
تکنولوژی‌های پیش روی عکاسی با موبایل

در جدول طراحی شده در زیر میتوانید مشاهده نمائید که کدام نوع فوکوس و دیافراگم بر روی چه دوربین‌هایی قابل استفاده هستند:

دیافراگم E

دیافراگم G سیستم فوکوس AF-P سیستم فوکوس AF-S و AF-I سیستم فوکوس AF، AF-D و دیافراگم D نمونه دوربین
OK OK OK OK OK

D5

OK

OK کار نمی‌کند OK OK D3/D3s/D3X/D4/D4s
OK OK OK OK OK

DF

OK

OK OK OK OK D810
OK OK کار نمی‌کند OK OK

D800/D800E

OK

OK OK OK OK D750
OK OK کار نمی‌کند OK OK

D700

OK

OK کار نمی‌کند OK OK D600/D610
OK OK OK OK OK

D500

OK

OK کار نمی‌کند OK OK D300/D300s
کار نمی‌کند OK کار نمی‌کند OK OK

D50/D70/D70s/D80/D90/D100/D200

OK

OK OK OK OK D7100/D7200
OK OK کار نمی‌کند OK OK

D7000

کار نمی‌کند

OK کار نمی‌کند OK فاقد فوکوس اتوماتیک D40/D40X/D60
OK OK OK OK فاقد فوکوس اتوماتیک

D5300/D5500/D5600

OK

OK کار نمی‌کند OK فاقد فوکوس اتوماتیک D5000/D5100/D5200
OK OK OK OK تنها درصورتی‌که دیافراگم از نوع G باشد کار نمی‌کند

D3400

OK

OK OK OK فاقد فوکوس اتوماتیک D3300
OK OK کار نمی‌کند OK فاقد فوکوس اتوماتیک

D3100/D3200

کار نمی‌کند

OK کار نمی‌کند OK فاقد فوکوس اتوماتیک

D3000

مانت ۱: درصورتی‌که می‌خواهید لنزی را برای دوربین‌های عکاسی بدون‌آینه (Mirrorless)‌ی نیکون استفاده کنید می بایست از ماونت ۱ باشد. اسم این‌گونه لنزها با عدد ۱ شروع می‌شود.

مانت لنزهای سونی

برای خرید لنز سونی باید به این نکته توجه داشته باشید که سونی در دوربین‌های عکاسی خود از دو مانت اصلی E و A سود میبرد که میتوانید پیشتر با آن‌ها آشنا شوید:

مطلب مرتبط:
راه هایی برای پیشگیری از درد کمر برای عکاسان

مانت A: ماونت A سونی که با اسم Alpha نیز شهرت دارد برای دوربین‌های SLR و SLT این تولیدکننده مقرر کرده شده و به دو گروه فول‌فریم و APS-C تقسیم می‌شود که نوع APS-C با حروف DT واضح می‌شود. لنزهای DT را می‌توان بر روی نمونه‌های فول‌فریم نیز استفاده کرد، با این وجود در صورت بهره برداری از این لنزها باید دوربین را بر روی حالت کراپ قرار دهید. با این وجود تمامی لنزهای ماونت A که فاقد حروف DT هستند را می‌توان بر روی تمامی دوربین‌های ماونت A (فول‌فریم و APS-C) استفاده کرد. به علاوه از طرف دیگر می‌توان از لنزهای ماونت A به‌وسیله‌ی مبدل‌ بر روی دوربین‌های با ماونت E نیز سود گرفت، با این وجود امکان دارد در عده ای از لنزها سیستم فوکوس به‌خوبی رفتار نکند.

مانت E

لنزهای مانت E با دو پیشوند مختلف واضح می‌شوند:

E: لنزهای E برای دوربین‌های عکاسی بدون‌آینه (Mirrorless)‌ی APS-C سونی مقرر کرده شده‌اند. در صورت بهره برداری از این لنزها بر روی نمونه‌های فول‌فریم باید دوربین را در حالت کراپ قرار دهید. این‌گونه لنزها با دوربین‌های مانت A کار نمی‌کنند.

FE: لنزهای FE برای دوربین‌های فول‌فریم بدون‌آینه‌ی سونی مقرر کرده شده‌اند و با تمامی نمونه‌های بدون‌آینه‌ی مانت E (فول‌فریم و APS-C) سازگار هستند. این‌گونه لنزها نیز با دوربین‌های مانت A کار نمی‌کنند.

در جدول پایین میتوانید سازگاری دوربین‌های مطرح سونی با ماونت‌های مختلف را ببینید:

مانت E برای دوربین‌های APS-C

(E)

مانت E برای دوربین‌های فول‌فریم

(FE)

مانت A برای دوربین‌های APS-C

(DT)

مانت A برای دوربین‌های فول‌فریم نمونه دوربین
غیرقابل‌استفاده غیرقابل‌استفاده قابل‌استفاده در حالت کراپ OK

a99/a99 II

غیرقابل‌استفاده

غیرقابل‌استفاده قابل‌استفاده در حالت کراپ OK a900/a850
غیرقابل‌استفاده غیرقابل‌استفاده OK OK

a77/a77 II

غیرقابل‌استفاده

غیرقابل‌استفاده OK OK a65/a58/a68/a57/a55/a37/a35/a33
غیرقابل‌استفاده غیرقابل‌استفاده OK OK

a700/a580/a560/a550/a500/a450

a380/a390/a330/a300/a290/a230

a200/a100

قابل‌استفاده در حالت کراپ

OK قابل‌استفاده با مبدل قابل‌استفاده با مبدل a7/a7II/a7R/a7R II/a7S/a7S II
OK OK قابل‌استفاده با مبدل قابل‌استفاده با مبدل

a5000/a5100/a6000/a6300/a6500

OK

OK قابل‌استفاده با مبدل قابل‌استفاده با مبدل

NEX-3/NEX-C3/NEX-F3/NEX-3N

NEX-5/NEX-5T/NEX-5R/NEX-5N

NEX-6/NEX-7

مانت لنزهای الیمپوس و پاناسونیک

اجازه بدهید درباره الیمپوش و پاناسونیک نیز اطلاعاتی به شما بدهیم. دوربین‌های دیجیتال بدون‌آینه‌ی الیمپوس و پاناسونیک از سنسورهای Micro Four Third استفاده می‌کنند و با لنزهای مانت Micro Four Third سازگاری دارند. این سنسورها و لنزها با اسم اختصاری MFT یا Micro 4/3 نیز شناخته می‌شوند. ازآنجایی‌که مانت لنزهای پاناسونیک و الیمپوس یکسان است می‌توان لنزهای آن‌ها را بر روی یکدیگر استفاده کرد و سیستم فوکوس اتوماتیک آن‌ها نیز کار خواهد نمود. با این وجود در صورت بهره برداری از لنزهای پاناسونیک بر روی الیمپوس و برعکس امکان دارد نتوانید از سیستم‌های لرزشگیر یا Lens Correction دوربین به‌خوبی استفاده کنید.

مانت لنز های فوجی

درآخر لازم است دربیاره فوجی نیز صحبت کنیم. دوربین‌های SLR فوجی که دیگر تولید نمی‌شوند از ماونت F نیکون استفاده می‌کردند، با این وجود دوربین‌های سری X فوجی با لنزهای ماونت XF که به اسم X-Mount نیز شناخته می‌شوند سازگار هستند.

نهایتا امیدواریم این راهنمای خرید لنز به شما در انتخاب لنز بعدی‌تان کمک کرده باشد.در صورت علاقه مندی اطلاعات خود را با ما در میان بگذارید

مطلب مرتبط:
مزیت سادگی در عکاسی سیاه و سفید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)