ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آشنایی با مفهوم کانتورینگ در عکاسی

آرایش ترمیمی در عکاسی

بیشک باید گفت که بسیاری از تکنیک ها عکاسی از سایر مشاغل بدست آمده است. وقتی با یک آرایشگر صحبت میکردم ایشان گفت: ما در آرایش با استفاده از کانتورینگ و استفاده از رنگهای تیره و روشن فوندیشن و یا پورد میتوانیم ایرادهای اعضای صورت را تا حد امکان بپوشانیم. این روش بنوعی بصورت ترمیم اعضای مشکل دار عمل میکند و از طرف دیگر به صورت بعد میدهد و آن را از حالت تخت خارج میکند. ما میتوانیم با رنگهای تیره این اعضا را کوچکتر و با رنگهای روشن آنها را بزرگتر نشان دهیم. این توصیه ها در عکاسی نیز بسیار بکار میآید.  برای شروع باید به شما عزیزان عرض کنم من وقتیکه عکاسی را آغاز کردم اهمیت نورپردازی و تفاوتی که آرایش در عکس ایجاد می کند را نمی دانستم. در طی تجربه کوتاهم به عنوان یک روتوش کار، سوالات زیادی داشتم. همیشه متعجب بودم که کجاهای صورت مدل به dodge و burn نیاز دارد یا همان روشن کردن – تیره کردن که  ابزار هایی از فتوشاپ هستند . یقین داشتم که باید نوعی راهنما برای پیروی کردن وجود داشته باشد. این شد که به آموزش های آرایشگری در یوتیوب رسیدم. مهم ترین درسی که آموختم مفهوم «کانتورینگ – contouring» بود. به زبان ساده کانتورینگ در آرایش هنر ایجاد هایلایت ها (روشنایی ها) و سایه ها در قسمت های درستی از صورت است که به سوژه بهترین ظاهر را بدهد. بعد از آموختن این مفهوم نه تنها ویرایش عکس من بهتر شد، بلکه مهارت های نورپردازیم به طور چشمگیری بهبود یافتند و من کاملا راضی بودم.

مطلب مرتبط:
شناخت و آگاهی از لنز های مناسب

 

باید بگویم که هدف کانتورینگ یا همان آرایش ترمیمی ، بهتر کردن ساختار استخوانی و دادن ظاهری سه بُعدی تر به صورت می باشد. هدف باید تعریف استخوان های گونه، کوچک کردن بینی تا حد ممکن و ایجاد ظاهری سه بُعدی باشد.

 

توجه : شما با جستجوی «آرایش ترمیمی» یا همان کانتورینگ آموزش های فراوانی را به زبان فارسی در گوگل خواهید یافت.

از نظر من در عکس های زیر دو عکس قبل و بعد از صفحه فیسبوک من آمده که ارزش بررسی کردن را دارند، با تماشای این عکس ها تاثیر الهام گرفتن از تکنیک آرایشی کانتورینگ و استفاده از dodge و burn فتوشاپ را به خوبی مشاهده خواهید کرد :

نمونه عکس های پرتره دنی دایموند با این تکنیک

صفحه فیسبوک و ۵۰۰px دنی دایموند

https://www.facebook.com/DaniDiamondPhotography

https://500px.com/dani_diamond

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)