ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش عکاسی در آفتاب شدید

عکاسی از سایه ها

در عکاسی همه میدانیم که همه چیز مرتبط به نور است! در واقع عکاسی یعنی ثبت نور. اما حقیقت این است که دوربین های عکاسی در ثبت جزیات یک کادر در حالتی که اتختلاف نوری زیادی در مکانهای مختلف کادر وجود داشته باشند ضعیف عمل میکنند. معمولا یکی از جزئییات را فدای دیگری میکنند. از اینرو ساعت طلایی وقتی که خورشید درست در بالای خط افق اشعه های طلایی کم زاویه خود را بر صحنه می تاباند ارزش زیادی پیدا میکند؛ طلوع و غروب خورشید وقتی که ابرها به رنگ صورتی، نارنجی، و قرمز در می آیند؛ و ساعت آبی وقتی که خورشید در پایین خط افق قرار دارد با اینحال هنوز هوا بطور کلی تاریک نیست. اینها بهترین لحظه ها برای عکاسی هستند. با اینحال ظهر؟ این زمانی است که توریست ها تصویر فوری می گیرند، نه؟ بسیار محشر، بله، با اینحال این بدان معنی نیست که گزینه هایی هم برای شما نیست. در این نوشته لنزک می آموزید که وقتی خورشید در بالای آسمان نور شدید خود را در یک روز غیر ابری می تاباند به چه نحو عکاسی کنید. پیشتر برای مطالعه چند نکته عکاسی لحظه ظهر با ما همراه شوید.

مطلب مرتبط:
روشی عملی برای پیدا کردن سبک عکاسی خودتان

 

حقیقت این است که ما در بیشتر مواقع امکان عکاسی در انتهای روز وقتی که شرایط نوری خوب است را نداریم. در یک سفر واپسین، من بین دو مقصد بودم و چند ساعت وقت آزاد برای بازدید از یک روستای کوچک در مسیر داشتم. جای شگفت انگیزی بود، با اینحال نور شدید و ساختمان ها سفید بودند. من به سختی می توانستم به آنها نگاه کنم چه برسد به این که از آنها تصویر بگیرم. از اینرو مجبور شدم تاکتیک های نور شدیدم را به مرحله تست بگذارم.

اینها عده ای از نکات عکاسی در لحظه ظهر هستند که می توانند به شما کمک کنند:

 

همیشه در جستجوی جای سایه دار باشید

اولین کاری که من انجام دادم این بود که در جستجوی نقاط سایه دار در پایین درختان و در طرف مقابل ساختمان های سفید روشن که در مقابل من قرار داشتند، بگردم. سایه، نور نرم و یکنواخت خوبی ممکن می کند، که برای سوژه های رنگارنگ و سوژه هایی با اَشکال جالب محشر است. من مخصوصا علاقه مندم از گل ها پایین نور نرم تصویر بگیرم چون طبیعت ظریف سوژه خودش را به نور نرم قرض می دهد.

مطلب مرتبط:
چه کسانی در DxOmark به محصولات امتیاز می دهند؟

 

در جستجوی سایه بگردید

سوژه هایی با اَشکال واقعا متمایز، سایه های بسیار متمایزی نیز در شرایط نور شدید ظهر خواهند داشت. از اینرو قادر اید کل تصویر خود را مرتبط به سایه ها کنید. در جستجوی الگوها در سایه ها، خطوط هدایتگر بوجود آمده به وسیله سایه ها، و سایه هایی که اَشکال جالب در کادر شما ایجاد می کنند، بگردید. به خاطر داشته باشید، شما لزوما نباید خود شیء را در عکس بگنجانید، گاهی اوقات تنها سایه، تصویر شما را کمی اسرار آمیزتر می کند.

 

در جستجوی بازتابی دلچسب روی آب بگردید

هرگاه یک بدنه آب نزدیک سوژه وجود داشته باشد که نور شدیدی بر روی آن می باشد، یک بازتاب روشن به دست خواهید آورد. این امر وقتی که سوژه بازتاب شده رنگ های فراوانی دارد، بهتر جواب می دهد. در حالت فرضیه آل، سوژه در نور مستقیم و آب در سایه قرار خواهد داشت. باز هم می گویم مجبور نیستید شیء را با نور مستقیم بر روی آن در عکس بگنجانید. گاهی اوقات عکاسی از تنها یک انعکاس می تواند یک تصویر انتزاعی جالب ایجاد کند.

مطلب مرتبط:
تکنولوژی‌های پیش روی عکاسی با موبایل

 

از وقت خود برای گشتن در اطراف استفاده کنید

وقتی هیچ کدام از این کارها موفقیت آمیز نبود، به جای عکاسی، قادر اید از وقت خود برای گشتن در اطراف برای دفعات بعدی استفاده کنید. در آن اطراف راه بروید، یک سوژه خوب پیدا کنید و ترکیب بندی (کامپویشن) های مختلف را امتحان کنید و ترکیب بندی (کامپویشن) ای که بیشترین تاثیر را دارد انتخاب کنید. سپس محل دقیق را یادداشت کنید و یک تصویر از آن بگیرید تا زاویه دوربینتان را به خاطر داشته باشید.

به علاوه از طرف دیگر فرضیه خوبی است که این که چه مدت طول می کشد تا به آن محل برسید، مسیر آن چه شکلی است، و هر چیزی که اگر یک باز هم در تاریکی، مثلا قبل از غروب خورشید به آنجا برگشتید، ضروری است بدانید را هم یادداشت کنید. بعدا وقتی ضروری نبود محل و ترکیب بندی (کامپویشن) را حدس بزنید قبل از این که قادر باشید مشاهده نمائید واقعا چه چیزی در کادر شماست، از این یادداشت ها ممنون خواهید بود.

مطلب مرتبط:
این بار دوربین ها تکنولوژی را به تصویر میکشند.

 

بموقع استراحت کنید

وقتی که شما در یک سفر طولانی هستید، گاهی اوقات خوب است که خودتان را با یک روز تصویر گرفتن از درخت ها خسته نکنید. با این وجود، لحظه طلوع و غروب خورشید بیرون بروید. در طول روز قادر اید لوازم خود را تمیز کنید، یک نقشه بردارید و کمی برنامه ریزی کنید، در باب چیزی در شبکه جهانی وب جستجو کنید، یا حتی یک چرت بزنید.

گاهی اوقات بهترین کاری که قادر اید برای عکاسی خود انجام دهید این است که کمی استراحت کنید تا انرژی کافی برای گردش بعدی خود داشته باشید.

 

 

نویسنده: آن مک کینل (Anne McKinnell)

 

منبع اصلی

برآمده از: digital-photography-school

لینک خبر

دیدگاه ها

 • زهرا دسامبر 11, 2017 :: 3:33 ب.ظ
  1 0

  سلام…من تقریبا تمامی مقالات شمارو
  مطالعه کردم.مقالات بسیار مفید و موثری
  بودند.
  به لطف همین مقالات شما تونستم درک
  بهتری از نور در هنگام عکاسی داشته
  باشم.امیدوارم باز هم به نشر مقالات
  ادامه بدهید.با تشکر

  • admin دسامبر 11, 2017 :: 3:48 ب.ظ
   0 0

   خوشحالیم که مقالات سایت عکاسی مورد پسند و استفاده شما قرار گرفته. حتما مقالات جدید رو هم به سایت اضافه میکنیم. خوشحال میشیم که نظراتتون رو باز هم با ما در میان بذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)