ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نحوه عکاسی از سر و شانه یا هدشات با نور کم

Headshot

ما در این مقاله عکاسی هدشات با نور کم (Low-Key) را به شما همراهان همیشگی سایت عکاسی آموزش خواهیم داد.

در ابتدا باید بدانید که هنگام صحبت در مورد عکس های هدشات (headshot) یا همان سر و شانه، آنقدر انواع بسیار مختلف نورپردازی و سبک وجود دارد که تقریبا به نظر می رسد هیچ قانون سخت و سریعی در مورد چگونگی گرفتن عکس های خوب وجود ندارد.

رایج ترین نورپردازی مورد استفاده برای عکس های چهره بیشتر اوقات یک ظاهر تمیز، کلاسیک و شرکتی است. در مجموع یک پس زمینه روشن و نورپردازی متعادل. نوع عکس چهره به این که برای چه منظوری گرفته می شود، یا این که آیا دستورالعمل های از پیش تعیین شده ای وجود دارند که باید رعایت شوند نیز بستگی دارد.

دو چیدمان نورپردازی ساده برای عکاسی سر و شانه معمولی

ما در این مقاله ابتدا دو چیدمان نورپردازی نسبتا ساده برای عکاسی سر و شانه معمولی (روشن) معرفی خواهیم کرد، و بعد از آن  با تغییر چیدمان نورپردازی و تنظیمات دوربین سراغ عکس های هدشات کم نور تر خواهیم رفت.

مطلب مرتبط:
چند روش برای تسلط بر استفاده از پیش زمینه

چیدمان نورپردازی  عکس بالا یک پس زمینه بژ روشن می باشد، با یک استروب (فلاش استودیویی) متصل بر روی یک اکتاباکس (octabox) مشبک به عنوان نور اصلی، که با زاویه ۴۵ درجه نسبت به سوژه قرار داده شده است. نقطه مقابل نور اصلی، یک فلاش مجهز به اسنوت است، که بر روی یک پایه تنظیم شده است. این فلاش هرگونه سایه بر روی پس زمینه را که ممکن است توسط نور اصلی افکنده شده باشد کاهش داده، و همچنین نور موها و کمی نور پس زمینه را نیز فراهم می نماید. تنظیمات دوربین معمول، ایزو ۱۰۰، دیافراگم بین f/2.8 – f/5.6 و سرعت شاتر ۱/۱۲۵ – ۱/۲۰۰ خواهد بود .شما می بایست مطمئن شوید که آن را سریعتر از سرعت همگام سازی دوربین خود تنظیم نمی کنید .

توجه داشته باشید که در عکس های سر و شانه معمولی، چهره روشن تر و به طور کامل نورپردازی شده، با سایه های کمتر است. اگر یک عکس هدشات کم نور دراماتیک تر می خواهید، می توانید استفاده از سایه ها و کنتراست های بیشتر بر روی چهره و یک پس زمینه تیره تر را امتحان نمایید.

مطلب مرتبط:
آموزش نحوه ویرایش عکس های ماکرو

شما قادر هستید با بستن دیافراگم تا f/10، کاری که من بر روی عکس های بالا کردم، و با استفاده از دقیقا همان چیدمان نورپردازی معرفی شده،   مقدار زیادی از نور اصلی را کم کنید، که در این صورت پس زمینه تاریک تر خواهد بود یعنی نور کمتری به آن خواهد تابید ، و سایه های بیشتری بر روی چهره ها وجود خواهد داشت. شما ظاهر کم نورتری خواهید داشت، با این وجود، این هنوز هم به اندازه کافی کم نور نمی باشد.

توجه  : شما در اینجا می توانبد از «راهنمای نورپردازی پرتره» چیدمانی را انتخاب کنید، مانند رامبراند (Rembrandt) یا جداکننده (Split) ، که سایه های بیشتری ایجاد می نماید.

عکس های هدشات کم نور (Low-Key): با یک منبع نور

در ابتدا باید بگوییم تنظیمات نورپردازی را با حذف نور موها، و جایگزین کردن آن با یک رفلکتور نقره ای (بر روی صورت) بهبود بخشید، و با انتخاب دیافراگم f/11 نور بیشتری را کم خواهید کرد.

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی با فلاش های تکرار شونده

همانطور که متوجه شدید در حال حاضر تنها یک نور وجود دارد، و هر نوری که به رفلکتور برخورد می کند، به چهره سوژه بازتاب می شود. به یاد داشته باشید که نور اصلی مجهز به گرید و مشبک است در نتیجه نشت چندانی وجود ندارد. پس زمینه تیره تر شده، برق چشم ها (کچ لایت ها) هنوز هم قابل مشاهده می باشند، اما دیگر نقطه خیلی روشنی بر روی صورت وجود ندارد. سایه های بسیار بیشتری در سمت تاریک صورت به وجود آمده، و هیچ نوری بر روی موها وجود ندارد. همانطور که می توانید در تصاویر زیر مشاهده کنید، نتیجه تقریبا نقاشی مانند می باشد:

توضیح : سایه های بیشتر در چیدمان نورپردازی رامبراند، نتیجه کم نورتری ایجاد می کنند.

عکس های هدشات کم نور (Low-Key): با نور طبیعی و یک فلاش

در این قسمت من می خواستم ببینم آیا می توانم با حذف استروب به عنوان نور اصلی، و جایگزین کردن آن با نور یک پنجره، به این ظاهر نقاشی مانند برای عکس های هدشات دست پیدا کنم. چیدمان زیر، نور پنجره در سمت چپ دوربین، و نور یک فلاش بازتاب شده به یک رفلکتور نقره ای، به عنوان نور ثانویه در سمت راست دوربین را نشان می دهد. من پس زمینه را نیز به سبز تیره تغییر دادم.

مطلب مرتبط:
راهی آسان برای ترکیب بندی در عکاسی از منظره در شب

نتایج زیر دو برق چشم را بر روی چشم ها از پنجره و رفلکتور نشان می دهند؛ نورپردازی یکدست است اما حالت عکس نرم و نقاشی مانند می باشد. اگر سایه های عمیق تری می خواهید، از یک رفلکتور سفید به جای نقره ای استفاده کنید، یا کلا آن را بردارید.

باید بگویم پرتره دو دختربچه در ابتدای مقاله، با استفاده از این چیدمان گرفته شده می باشد.

نتیجه گیری

همانطور که مطالعه کردید، در این مقاله ما با یک چیدمان نورپردازی ساده، شامل فلاش استودیویی مجهز به اکتاباکس مشبک و یک فلاش، شروع کردیم و سپس با کاهش نور ها و بستن دیافراگم سعی کردیم به هدشات کم نور (low-key) مطلوبمان دست پیدا کنیم.

نکته ای که در اینجا می توان دریافت این است که با ایجاد تغییرات کوچک در چیدمان نورپردازی خود می توانید به ظاهر متفاوتی برای تصاویر خود دست یابید. توصیه ی ما این است که  اصلا از آزمایش کردن هراسی به دلتان راه ندهید.

مطلب مرتبط:
۵ ایده مفید برای عکاسی پرتره در طبیعت

در پایین صفحه چند نمونه عکس سر و شانه یا هدشات با نور خیلی کم را برای شما عزیزان آماده کرده ایم:

در انتها بهتر است بدانید که به عکاسی با نور خیلی کم، کیاروسکورو (Chiaroscuro) نیز گفته می شود در واقع سبکی از هنر که در طول دوران رنسانس بسیار محبوب شد.

امیدواریم این مقاله مورد استفاده علاقه مندان به عکاسی قرار گیرد. اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید..

منبع

digital-photography-school و لنزک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)