ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش نورپردازی پرتره با یک نور به روش ساده

آموزش نورپردازی

اگر سری مقالات نورپردازی ما را مطالعه کرده باشید همواره تلاش میکنیم روشهای ساده و راحت و البته موثر در مورد نورپردازی را به شما آموزش دهیم. اینبار نیز در این مقاله به یک چیدمان نورپردازی ساده و در عین حال موثر «تک نور» پرداخته ایم که هم با فلاش و هم نور پنجره قابل اجرا می باشد. این روش تقریبا با هر تعدیل کننده ای کار می کند و برای مردان، زنان، کودکان، و سوژه های دیگر مناسب خواهد بود. برای مطالعه این آموزش نورپردازی به ادامه مطلب مراجعه نمایید.با ما همراه باشید .

تجهیزات

ما در این قسمت  لیستی از آنچه نیاز دارید ارائه شده است:

1 : یک منبع نور

باید بدانید که نور فلاش و نور پنجره هر دو جواب می دهند. از نظر تعدیل کننده ها، بیوتی دیش ها و سافت باکس ها یک نقطه شروع عالی می باشند.

2 :یک رفلکتور سفید

اگر شما یک رفلکتور اختصاصی ندارید؟ یک برگه مقوای پوستر یا ورقه فوم سفید، جایگزین مناسب و ارزانی برای شما می باشد.

قدم نخست : آماده سازی

در قدم نخست شما بایستی ، به سوژه خود بگویید در جایی که شما می خواهید بایستد یا بنشیند. در صورت امکان، حداقل ۱٫۵ متر بین سوژه و پس زمینه فاصله بگذارید. منبع نور خود را مستقیما در جلوی آنها، بین ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر دورتر از آنها قرار دهید. زاویه منبع نور و در صورتی که از فلاش استفاده می کنید  را طوری تنظیم نمایید که مستقیما رو به سوژه شما باشد. به سایه هایی که زیر بینی و دهان آنها می افتد نگاه کنید. برای این روش، شما به دنبال به حداقل رساندن کنتراست بر روی پوست سوژه خود می باشید. اگر سایه ها خیلی بلند هستند، منبع نور خود را پایین آورید تا زمانی که به حداقل برسند .علاوه بر این ها مطمئن شوید که می توانید نور را به صورت برق چشم یا کچ لایت در چشمان آنها مشاهده کنید.

مطلب مرتبط:
اپلیکیشن VSCO ، فراتر از یک اپلیکیشن (آموزش) - قسمت دوم

نکته  : باید بدانید که کچ لایت (Catchlight) یا برق چشم به درخشش ایجاد شده در چشم مُدل به علت منبع نور مقابل گفته می شود. شکل کچ لایت ایجاد شده، اینکه مربعی باشد یا دایره ای، به نوع تعدیل کننده استفاده شده بستگی دارد.

در اینجا شما باید رفلکتور خود را مستقیما در مقابل سوژه خود، و موازی با زمین در سطح کمر قرار دهید. شما برای سهولت، می توانید آن را بر روی یک چهارپایه یا یک میز قرار دهید. اگر سوژه شما نشسته است، از او بخواهید که آن را روی زانوهایش نگه دارد.

توجه داشته باشید که از آنجا ییکه منبع نور به سوژه شما بسیار نزدیک خواهد بود، شما باید مستقیما از زیر آن عکس بگیرید. نوردهی خود را محاسبه یا نورسنجی کنید و یک عکس آزمایشی بگیرید. اگر همه چیز خوب باشد، باید یک پرتره خوب و تمیز با نور ملایم داشته باشید.

در تصویر بالا دیاگرام چیدمان نورپردازی معرفی شده را می بینید.

مطلب مرتبط:
تاثیر مثبت منابع نوری بزرگ در نورپردازی پرتره

مرحله دوم : پس زمینه

جالب است بدانید که شما می توانید ظاهر پس زمینه خود در تصویر را با جا به جا کردن منبع خود در صورتی که از فلاش استفاده می کنید، یا با جا به جا کردن سوژه خود اگر از نور پنجره استفاده می کنید، تغییر دهید.

در نظر داشته باشید که با فلاش، برای به دست آوردن یک پس زمینه تیره تر، تنها منبع نور خود را به سوژه نزدیک تر کنید. برای به دست آوردن یک پس زمینه روشن تر، منبع نور را از سوژه خود دور کنید. جا به جا کردن منبع نور مستلزم این خواهد بود که نوردهی خود را نیز تغییر دهید. شما می توانید این کار را با تنظیمات دیافراگم یا بر روی خود فلاش ها انجام دهید.قدرت فلاش را بر اساس آن کم یا زیاد کنید ؛ انتخاب با شما است.

و همچنین باید بدانید با نور پنجره، شما مجبورید سوژه خود را به جای آن جا به جا کنید. برای به دست آوردن یک پس زمینه تیره تر، سوژه خود را به پنجره نزدیک تر کنید. برای به دست آوردن یک پس زمینه روشن تر، او را دورتر کنید. مانند فلاش، این کار به تغییر نوردهی شما نیز منجر خواهد شد. این دفعه شما می توانید بین سرعت شاتر و دیافراگم یکی را انتخاب نمایید.

مطلب مرتبط:
مزایای استفاده از باتری گریپ در عکاسی

علاوه بر این ها شما می بایستی آگاه باشید که نرمی نور زمانی که شما فاصله بین سوژه و منبع نور خود را تنظیم می کنید، تغییر می کند. اگر فاصله بین منبع نور و سوژه شما کاهش یابد، نور نرم تر خواهد شد. اگر آن فاصله افزایش یابد، نور سخت تر خواهد گردید.

توجه : اگر بر روی پس زمینه در کادر شما سایه افتاده است، سوژه شما به پس زمینه خیلی نزدیک است. پس سعی کنید کل تنظیمات خود را چند سانتیمتری از پس زمینه دور نمایید.

مرحله ی سوم : زاویه نور

توجه کنید که شما می توانید نور خود را تا جایی که می خواهید بالا قرار دهید و هنوز هم نتایج خوبی به دست آورید؛ با این وجود، برای به دست آوردن پوست واقعا نرم و روشن، باید کنتراست را در لکه ها و بافت پوست به حداقل برسانید. برای انجام این کار، مطمئن شوید که نور شما تنها کمی بالاتر از سوژه، و مستقیما به طرف اوست. مانند بالا، مراقب سایه های زیر لب و بینی باشید. اگر این سایه ها بلند و برجسته ی باشند، سعی کنید نور خود را پایین تر آورده تا زمانی که آنها ناپدید گردند.

مطلب مرتبط:
نکات مهم در عکاسی از انعکاس روی گودال های آب

مرحله ی چهارم :نور پنجره

در این مرحله باید بگوییم که اگر دارید از نور پنجره برای این روش استفاده می کنید، مهم ترین چیزی که باید مراقب آن باشید خودتان هستید. چون شما دارید سوژه خود را از جلو نورپردازی می کنید، خیلی راحت می توانید منبع نور خود را مسدود نمایید. در مورد پنجره های بسیار بزرگ، این مشکل چندان بزرگی نمی باشد اما با پنجره ای در یک خانه متوسط، این مسئله می تواند مشکل ساز باشد. یک راه برای حل این مشکل این است که سوژه خود را بنشانید. به این صورت شما هم می توانید بنشینید، خم شده یا زانو بزنید و از مسدود شدن نور جلوگیری نمایید.

در پایان

در پایان باید بگوییم اگرچه این روش ممکن است ساده به نظر برسد، اما موثر است و نتایج خوبی به دست می دهد. و علاوه بر اینها انجام آن تنها به کمی تلاش نیاز دارد. با اضافه کردن این روش به جعبه ابزار خود، یک پشتیبان قوی خواهید داشت.

مطلب مرتبط:
ایده ای نو در عکس ماکرو از شهرهای آینده

امیدوار هستیم که این آموزش نور پردازی عکاسی نیز برای شما عزیزان مفید و الهام بخش واقع شده باشد. لطفا دیدگاه های ارزشمندتان را پایین صفحه با ما در میان بگذارید.اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

منبع

برگرفته از: digital-photography-school

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)