ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش ویرایش سریع با نرم افزار موبایل Snapseed (بخش چهارم)

Snapseed_822_4.jpg
ب

 

پیش از این آموزش هایی درباره نحوه ویرایش با نرم افزار مطرح و و محبوب Snapseed قرار داده ایم اینبار قسمت چهارم این آموزش ویرایش را برای شما آماده کرده ایم که در ادامه میتوانید آن را مطالعه کنید. پیش تر عنوان کردیم که  Snapseed یا به فارسی اسنپ سید از معروف ترین، محبوب ترین و بهترین اپلیکیشن های ویرایش عکس برای سیستم عامل های  اندروید و آی اُ اس می باشد که توانست برنده ی بهترین برنامه ی سال ۲۰۱۱ برای دستگاه های همراه شود و کمپانی گوگل نهایتا اقدام به خرید آن کند.

در ابتدا باید بگوییم در بخش‌های قبلی این مقاله‌ی آموزشی علاوه بر معرفی کلی و بررسی امکانت و رابط کاربری جدید اپلیکیشن ویرایش عکس Snapseed ابزارهای مهمی نظیر تنظیم تصویر، جزئیات، برش، چرخش و تغییر شکل را به‌طور کامل توضیح دادیم. در این بخش از مقاله قصد داریم کار بررسی ابزارهای اپلیکیشن Snapseed را با تشریح ابزارهای قلم‌مو، ویرایش انتخابی، ترمیم (روتوش) و حاشیه (وینیت) ادامه دهیم. لطفا با ما و بخش چهارم راهنمای جامع اپلیکیشن ویرایش عکس Snapseed همراه باشید.

‌‌

قلم‌مو (Brush)

گفتنیست ابزار «قلم‌مو» (Details) از دیگر ابزارهایی می باشد که در نسخه‌ی جدید به اپلیکیشن ویرایش عکس Snapseed اضافه شده. این ابزار اجازه می‌دهد میزان روشنی، تیرگی، دمای رنگ و غلظت رنگ بخش‌های دلخواهی از تصویر را درست مثل رنگ زدن با استفاده از یک قلم‌مو تغییر دهید.

قابل ذکر است که با ورود به این ابزار چهار نوع قلم‌موی مختلف به نمایش درخواهد آمد. برای استفاده از این قلم‌موها کافی می باشد یکی از آن‌ها را برگزیده، با استفاده از دو آیکن فلش مانند قدرت موردنظر را تنظیم کرده و سپس با لغزاندن انگشت روی صفحه‌نمایش شروع به ویرایش عکس کنید. بخش‌های ویرایش شده با لمس کردن آیکن شبیه چشم به شکل یک لایه‌ی ماسک مثل قرمز روی عکس به نمایش درمی‌آیند. این حالت کمک می‌کند تصور بهتری نسبت به ناحیه‌ی پوشش داده‌ شده توسط قلم‌مو پیدا نمایید.

مطلب مرتبط:
تصاویر برتر Phonearena از عکاسی با موبایل

شایان ذکر است تمام قلم‌موها علاوه بر مقادیر مثبت و منفی به یک پاک‌کن هم مجهز می باشند. در صورت لزوم می‌توانید از حالت پاک‌کن هر قلم‌مو برای پاک کردن بخش‌های اضافی ناحیه‌ی پوشش داده‌شده توسط همان قلم‌مو استفاده نمایید. در این ابزار امکان استفاده‌ی ترکیبی از چند قلم‌مو وجود دارد. برای تغییر دادن قلم‌مو کافی است آیکن مربوط به آن را که در سمت پایین چپ صفحه‌نمایش قرار دارد لمس کنید تا فهرست قلم‌موها مجددا نمایش داده شود.

توجه داشته باشید که دو قلم‌موی اول با نام‌های Doge & Burn و Exposure کار کاملا مشابهی را به دو شیوه‌ی نسبتا متفاوت انجام می‌دهند. مقادیر مثبت این قلم‌موها سبب روشن شدن و مقادیر منفی آن‌ها موجب تیره شدن تصویر خواهد گردید. تفاوت این دو قلم‌مو در نحوه‌ی پوشش دادن عکس می باشد؛ قلم‌موی Exposure در همان اولین ضربه تاثیر خود را با حداکثر قدرت تنظیم‌شده اعمال می‌کند ولی میزان تاثیر Doge & Burn رفته‌رفته و با رفت‌وبرگشت کردن انگشت روی ناحیه‌ی مورد ویرایش افزایش می‌یابد تا نهایتا به حداکثر میزان تنظیم‌ شده برسد. بنابراین قلم‌موی Doge & Burn کنترل بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد. درواقع این قلم‌مو نام خود را از دو تکنیک ویرایش عکس گرفته که از مدت‌ها قبل توسط عکاسان آنالوگ هنگام چاپ عکس در تاریکخانه برای تغییر موضعی میزان نوردهی بخش‌هایی از تصویر به کار می‌رفته می باشد.

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی از آب

باید بگوییم  قلم‌موی Temperature وظیفه‌ی تغییر دمای رنگ را بر عهده دارد. مقادیر مثبت این قلم‌مو با متمایل کردن رنگ‌ها به سمت نارنجی موجب گرم‌تر شدن تصویر و مقادیر منفی آن با متمایل کردن رنگ‌ها به سمت آبی موجب سردتر شدن تصویر خواهد گردید. آخرین قلم‌مو Saturation است که میزان غلظت رنگ را کنترل می‌کند. طبیعتا مقادیر مثبت غلظت رنگ را بالا برده و مقادیر منفی غلظت رنگ را پایین خواهد آورد. حداکثر قدرت این قلم‌مو با مقادیر منفی می‌تواند با حذف کامل رنگ‌ها موجب سیاه‌ و سفید شدن بخش‌هایی از تصویر خواهد کردید.

باید ذکر کنیم که شما درنهایت برای ویرایش بخش‌های ظریف عکس قادر می باشید با استفاده از قابلیت Pinch to Zoom تصویر را بزرگ‌تر نمایید. هم‌زمان با زوم کردن روی تصویر اندازه‌ی نوک قلم‌مو هم کوچک‌تر شده و به شما اجازه می‌دهد با دقت بالا به ویرایش عکس بپردازید. در حالت زوم پنجره‌ی کوچکی در گوشه‌ی پایین چپ صفحه‌نمایش نشان داده می‌شود که کادر آبی کوچک‌تری درون آن می باشد. این دو کادر تودرتو موقعیت جاری بخشی از عکس را که روی صفحه‌نمایش می‌بینید نسبت به کل کادر تصویر مشخص می‌نماید. با لمس و جابجا کردن کادر آبی شما قادر هستید در کل تصویر جستجو کرده و بخش موردنظر خود را جستجو کنید. مشابه ابزارهای دیگر هرگاه از نتیجه‌ی ویرایش عکس راضی بودید می‌توانید با لمس کردن آیکن تیک مانند آن را به عکس اعمال نمایید.

ویرایش عکس انتخابی (Selective)

جالب است بدانید ابزار Selective یا ویرایش انتخابی یکی از ابزارهای قدیمی‌تر Snapseed می باشد که اجازه می‌دهد روشنایی، کنتراست و غلظت رنگ بخش‌هایی انتخابی از تصویر را به‌صورت مجزا تغییر دهید.

مطلب مرتبط:
15 ترفند ال جی جی 6 ( LG G6 )

در ادامه باید بگوییم  برای استفاده از این ابزار فوق‌العاده کارآمد ابتدا لازم می باشد محل اعمال تغییرات را با ضربه زدن روی صفحه‌نمایش مشخص کنید. با این کار نشانگری به شکل یک دایره‌ی آبی‌رنگ روی صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود که نقطه‌ی مرکزی ناحیه‌ی مورد ویرایش را مشخص می‌نماید.

شما می توانید با استفاده از فرمان‌های حرکتی پینچ این و پینچ آوت (باز یا بسته کردن دو انگشت روی صفحه‌نمایش) ناحیه‌ی تحت تاثیر به رنگ قرمز درآورید و همچنین می‌توانید وسعت آن را کم یا زیاد نمایید. توجه داشته باشید همان‌طور که رنگ قرمز ناحیه‌ی انتخابی نشان می‌دهد این ابزار تنها بخش‌هایی را تحت تاثیر قرار خواهد داد که از نظر تنالیته و رنگ به نقطه‌ی مرکزی ناحیه‌ی انتخابی شباهت داشته باشند. درنتیجه این ابزار برای برخی شرایط خاص فوق‌العاده مفید خواهد بود؛ برای نمونه زمانی که قصد دارید بدون ایجاد تغییر در سایر بخش‌های تصویر بخش آبی آسمان را ویرایش نمایید.

باید بگوییم در صورت نیاز شما قادر هستید برای تنظیم تنالیته‌ی تحت تاثیر در ناحیه‌ی انتخابی، محل دقیق قرارگیری نقطه‌ی مرکزی را با لمس کردن و کشیدن آن روی صفحه‌ی نمایش تغییر دهید. در این حالت یک ذره‌بین دایره‌ای شکل به نمایش درمی‌آید که کمک خواهد کرد نقطه‌ی مرکزی ناحیه‌ی انتخابی را دقیقا در محل موردنظر قرار دهید. برای راحتی بیشتر حاشیه‌ی دور ذره‌بین رنگ جاری محل قرارگیری نقطه‌ی مرکزی را نشان می‌دهد.

شما بعد از تنظیم کردن ناحیه‌ی انتخابی قادر هستید برای ویرایش آن با بالا یا پایین کشیدن انگشت روی صفحه‌نمایش میان گزینه‌های مختلف روشنایی (Brightness)، کنتراست (Contrast) و غلظت رنگ (Saturation) گردش کرده و مقدار هرکدام را با کشیدن انگشت به سمت چپ یا راست تنظیم نمایید.

مطلب مرتبط:
روش های رسیدن به نهایت شارپنس در تصاویر ( 6 روش کاربردی)

شما قادر می باشید در صورت تمایل با لمس کردن آیکن + و تکرار کل فرآیند مناطق ویرایش انتخابی بیشتری را به عکس اضافه نمایید. لمس کردن آیکن چشم در این ابزار به‌صورت موقت نشانگرهای آبی‌رنگ را از روی تصویر برمی‌دارد تا بتوانید نتیجه‌ی ویرایش‌های انتخابی خود را به‌راحتی مشاهده نمایید. هرگاه از نتیجه‌ی کار راضی بودید کافی است آیکن تیک را لمس کنید تا کل ویرایش‌ها به تصویر اعمال شوند.

ترمیم عکس (Healing)

توجه کنید که ابزار ترمیم یا Healing اجازه می‌دهد به روتوش عکس‌ها پرداخته و بخش‌های نامطلوب تصویر را حذف یا ترمیم نمایید. کار کردن با این ابزار تا حدی شبیه ابزار قلم‌مو می باشد. کافی است با زوم کردن روی تصویر اندازه‌ی نوک قلم‌موی ترمیم را متناسب با ناحیه‌ی موردنظر تنظیم کرده و سپس با ضربه زدن یا کشیدن انگشت روی عکس به ویرایش آن بپردازید.

توجه داشته باشید که این ابزار به‌صورت هوشمند ناحیه‌ی انتخاب‌ شده را با استفاده از بافت اطراف آن ترمیم می‌نماید. بنابراین انتخاب صحیح اندازه‌ی نوک قلم‌مو و میزان سادگی بافت تصویر در ناحیه‌ی ویرایش تاثیر زیادی در عملکرد مناسب این ابزار دارند. شما اگر قصد ترمیم بخش پیچیده‌ای از تصویر را داشته باشید ممکن می باشد در بار اول نتیجه‌ی دلخواه به دست نیاید. در این وضعیت می‌توانید از آیکن‌های فلش مانند برای حرکت به عقب و جلو در مراحل اعمال روتوش استفاده کنید. طبق معمول هرگاه به نتیجه‌ی مطلوب رسیدید کافی است آیکن تیک را لمس نمایید.

مطلب مرتبط:
۶ نکته برای بلور کردن تصاویر در عکاسی موبایل

حاشیه‌ی تصویر (Vignette)

باید توضیح دهیم که به احتمال زیاد در آلبوم‌های قدیمی خود به عکس‌هایی برخورده‌اید که حاشیه‌ی دور آن‌ها به شکلی دایره‌وار به سمت سفید یا سیاه محو شده است. ابزار حاشیه یا «وینیت» همین کار را انجام می‌دهد. با ورود به این ابزار یک دایره‌ی آبی‌رنگ در مرکز تصویر نمایان می‌شود که نشانگر مرکز حاشیه می باشد. در صورت تمایل شما قادر هستید با جابجا کردن این دایره‌ی آبی‌رنگ مرکز حاشیه را به‌جای مرکز تصویر روی سوژه‌ی اصلی  برای نمونه صورت افراد در عکس‌های پرتره  قرار دهید. با استفاده از پینچ این و پینچ آوت می‌توانید اندازه‌ی حاشیه را هم تغییر دهید.

در پایان باید بگوییم  شما  برای رسیدن به حاشیه‌ی دلخواه باید میزان روشنایی مناطق بیرونی و مناطق داخلی حاشیه را به‌صورت جداگانه تنظیم نمایید. برای این کار کافی است با بالا یا پایین کشیدن انگشت گزینه‌ی Outer Brightness یا Inner Brightness را انتخاب نموده و سپس میزان آن را با حرکت انگشت به چپ یا راست تنظیم نمایید. از نتیجه راضی می باشید؟ آیکن تیک را بزنید تا ویرایش شما به عکس اعمال گردد.

بخش چهارم مقاله‌ی آموزشی دنباله‌دار ما با موضوع ویرایش حرفه‌ای عکس در اینجا به پایان خود می‌رسد. با اتمام این بخش معرفی و بررسی ابزارهای اپلیکیشن Snapseed هم به پایان رسید.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)