ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آیا میخواهید لنز خود را تعویض کنید؟ پس به ۸ مورد زیر توجه کنید

آیا در فکر خریدن یک لنز جدید برای دوربین خود می باشید؟ دست نگه دارید و نخست این مقاله در را سایت عکاسی مطالعه فرمایید.

 

شما به یک لنز جدید نیاز دارید، چقدر باید برای آن خرج کنید، آیا باید یک لنز زوم بخرید یا پرایم؟ و چند سوال دیگر که در این مقاله مطرح می کنیم. هنگامی که جواب این پرسش ها را بدانید، روند تصمیم گیری در مورد این که دفعه بعد کدام لنز (یا لنزها) را باید خریداری کیند، بسیار ساده تر می شود. ما در این مقاله سعی خواهیم کرد به سوال «چه لنزی بخرم؟» یا «چه لنزی برای عکاسی من مناسب است»را  پاسخ دهیم و شما را راهنمایی کنیم.

در اینجا با هم به ۸ موردی که قبل از خرید لنز جدید باید در نظر گرفت، می پردازیم.

مورد 1 : چقدر پول می توانید خرج کنید؟

مقدار پولی که شما برای خرج کردن دارید تعیین می کند که باید کدام لنزها را در نظر بگیرید. اما مهم نیست بودجه شما چقدر است، آن رقم را در ذهنتان نگه دارید و ادامه مقاله را مطالعه کنید. ممکن است بعد از خواندن آن همه چیز را به گونه دیگری مشاهده نمایید.

در حالت ایده آل، شما باید یک ایده خوب از این که به کدام لنزها نیاز دارید داشته باشید، و سپس می توانید بر اساس آن برنامه ریزی نمایید.

باید گفت این نوع تفکر می تواند منجر به یک تغییر بزرگ در این که تصمیم دارید چه لنزهایی بخرید گردد. به عنوان نمونه چند سال پیش من از اندازه و وزن سیستم کانن ام ناامید شدم. همچنین داشتم به برنامه سفری که پیش رو داشتم فکر می کردم، و متوجه شدم که مهم است بسته لوازم (کیت) خود را تا آنجا که ممکن است سَبُک نگه دارم (مقدار بار دستی مجاز در فرودگاه های نیوزیلند بسیار کم بوده و قانون آن به شدت اجرا می شود). این مسئله مهم به تصمیم گیری برای تعویض به سیستم فوجی فیلم سری X منجر شد و اکنون من کیت سبک وزن مورد نیاز برای سفر را همراه دارم.

مورد 2 : لنز مطابق با کراپ سنسور یا فول فریم؟

عکس بالا از bhphotovideo.com

مطلب مرتبط:
اپلیکیشن VSCO ، فراتر از یک اپلیکیشن (آموزش) قسمت سوم

بیشتر تولیدکنندگان هم دوربین های کراپ سنسور (APS-C) و هم فول فریم را در محدوده خود پیشنهاد می دهند. اما این کار خرید لنز را حتی گیج کننده تر می نماید.

به طور مثال شما صاحب یک دوربین APS-C می باشید. اما در ورای ذهن خود فکر می کنید که ممکن است روزی یک بدنه فول فریم بخرید. در اینجا یک سوال پیش می آید و اینکه آیا شما لنزی می خرید که تنها بر روی بدنه های APS-C کار کند (مزیت آن این است که کوچک تر و سبک تر از لنزی است که متناسب با یک دوربین فول فریم می باشد) یا لنزی که متناسب با یک بدنه فول فریم نیز هست (که احتمالا بزرگتر و گران قیمت تر خواهد بود)؟

پرسش سختی است، تازه در این پرسش تفاوتی که سنسورها برای زاویه دید لنز ایجاد می کنند را نیز در نظر نگرفته ایم.

در حالت ایده آل، شما باید هنگام خرید اولین بدنه دوربین خود تصمیم بگیرید که آیا باید یک کراپ سنسور بخرید یا فول فریم، و در آینده به همین اندازه سنسور بچسبید. این کار تا حد زیادی روند خرید لنز را ساده می کند، و بسیاری از سردرگمی ها را از بین خواهد برد.

در تصویر بالا این دو لنز چه وجه اشتراکی با هم دارند؟ هر دوی آنها لنزهای ۳۵mm f/1.4 می باشند. لنز کانن (سمت چپ) بسیار بزرگتر از لنز فوجی فیلم (سمت راست) است، چون متناسب با یک دوربین فول فریم ساخته شده است. این نمونه  مناسبی از چگونگی تاثیر اندازه سنسور بر اندازه لنز می باشد.

مورد 3 : در دام فاصله کانونی نیفتید

قابل توضیح است که دام فاصله کانونی این باور است که شما به لنزهای زومی نیاز دارید که هر فاصله کانونی قابل تصور را پوشش می دهند. به عنوان نمونه، اگر شما با یک لنز کیت ۱۸-۵۵mm شروع کنید، و سپس یک لنز زوم تله فوتو بخرید، ممکن است احساس کنید به لنزی نیاز دارید که از ۵۵mm شروع شود به نحوی که شما هیچ فاصله کانونی ای در این میان را از دست ندهید. این مسئله اصلا درست نیست. مورد بعدی روشی که شما باید در مورد لنزها فکر کنید را برای شما توضیح می دهد.

مورد 4 : از چه سوژه هایی قرار است عکس بگیرید؟

در ادامه نمونه باید توضیح دهیم که لنز کیت ۱۸-۵۵mm، شما ممکن است برای خرید لنز بعدی گزینه های زیر را در نظر بگیرید: یک لنز پرایم ۵۰mm به عنوان لنز پرتره (که مزیت کیفیت تصویربرداری بالا و دیافراگم های باز را به شما می دهد)، یا یک لنز ماکرو برای گرفتن عکس های کلوزآپ از حشرات و گل ها، یا لنز زوم واید برای عکاسی منظره، یا یک لنز سوپر تله فوتو برای عکاسی ورزشی و حیات وحش.

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی از آب

توجه داشته باشید که نکته کلیدی در اینجا این است که انتخاب لنز به سوژه مربوط است. سوژه همیشه در درجه اول اهمیت قرار دارد. هنگامی که بدانید قرار است از چه چیزی عکس بگیرید، می توانید بهترین لنز (یا لنزها) را برای آن کار انتخاب کنید. فاصله کانونی دومین موردی می باشد که باید به آن توجه داشته باشید و در نظظر بگیرید.

بنابراین همان‌طور که متوجه شده اید یک لنز را تنها به این دلیل که فکر می کنید باید آن را داشته باشید نخرید، وقتی آن را بخرید که واقعا به آن نیاز دارید.

ذکر این نکته ضروری ایست که  لنز شما می تواند باعث موفقیت یا شکست شما شود. آنچه باید برای هر نوع عکاسی استفاده نمایید.

مورد 5 : آیا باید یک لنز زوم بخرید یا یک لنز ثابت؟

جالب است بدانید مزیت لنزهای زوم راحتی آنهاست. اگر شما یک عکاس مراسم عروسی هستید، خیلی راحت تر می باشد که هر موقع لازم باشد از یک فاصله کانونی واید به یک تله فوتو زوم نمایید، تا این که لنز دوربین را عوض کنید. اگر یک عکاس منظره هستید، خیلی راحت تر است که از یک لنز زوم واید برای کادربندی دقیق صحنه استفاده نمایید، تا این که لنزهای پرایم (فاصله کانونی ثابت) را عوض کنید.

نکته ی دیگر اینکه مزایای لنزهای ثابت یا پرایم کیفیت تصویر و دیافراگم های باز تر هستند. یک لنز کیت ۱۸-۵۵mm (حداکثر دیافراگم معمول f/5.6) را با یک لنز پرایم ۵۰mm با حداکثر گشودگی دیافراگم f/1.4 مقایسه کنید. یک تفاوت چهار پله ای، یعنی ۱۶ برابر روشن تر، بین f/1.4 و f/5.6 وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا عکس هایی با پس زمینه تار بگیرید، و همچنین در شرایط نور کم، بدون بالا بردن بیش از حد ایزو عکس بگیرید. به همین دلیل است که یک لنز پرایم ۵۰mm لنز پرتره بهتری نسبت به لنز کیت ۱۸-۵۵mm می باشد.

مطلب مرتبط:
4 نکته برای جلوگیری از ادیت غیر مخرب

بعضی از عکاسان لنزهای پرایم را ترجیح خواهند داد و برخی دیگر لنزهای زوم را – فکر کردن در مورد اولویت هایتان به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید کدام یک از آنها برای شما بهتر می باشد.

به عنوان نمومه، اگر شما یک عکاس منظره می باشید که همیشه در f/8، f/11 یا f/16 عکس می گیرید، آنگاه دیافراگم های بازتری تری که لنزهای پرایم ارائه می دهند، برای شما استفاده چندانی ندارند، و یک لنز زوم ممکن است انتخاب بهتری باشد.

باید گفت که عکاسی اکشن یا عکاسی از سوژه های پُر تحرک به یک لنز تله فوتو و دوربینی با یک سیستم فوکوس خودکار خوب که قادر به ردیابی سوژه های متحرک باشد، نیاز دارد. یک لنز زوم به شما کمک خواهد کرد تا سوژه را با دقت کادربندی نمایید.

مورد 6 : وزن و اندازه را فراموش نکنید

شما باید در مورد وزن و اندازه لنزهای خود با دقت فکر کنید. فراموش نکنید که شما کسی هستید که قرار است آنها را با خود به این طرف و آن طرف حمل نماید.

ولی هنگامیکه  صحبت از اندازه می شود، یک چیز دیگر نیز وجود دارد که شما باید در مورد آن فکر کنید، و آن فیلترها هستند. شما می توانید با خریدن لنزهای کوچک تر پول زیادی را در فیلترها صرفه جویی کنید. اگر کنجکاو می باشید که ببینید چقدر می توانید صرفه جویی کنید، برای فیلترهای پلاریزه حلقوی جستجو کرده و قیمت های فیلترهای یکسان در اندازه های ۵۸mm و ۷۷mm را با هم مقایسه نمایید. اگر نیاز دارید فیلترهای زیادی بخرید (عکاسان منظره توجه کنید)، با خریدن لنز کوچک تر (قطر لنز یا اندازه فیلتر نیز کوچک تر می شود) به طور بالقوه می توانید صدها هزار تومان صرفه جویی نمایید.

مطلب مرتبط:
لنز، فیلتر، آینه و سنسور دوربین خود را بدرستی تمیز کنید

در نظر داشته باشید که لنزهای زوم واید (Wide-angle) برای عکس های منظره ایده آل هستند و به شما کمک خواهند کرد تا عکس هایی مانند این بگیرید. به یاد داشته باشید که لنزهای کوچک تر به فیلترهای کوچک تری (و در نتیجه ارزان تر) نیز نیاز دارند.

مورد 7 : کیفیت ساخت، مهر و موم بودن در برابر شرایط آب و هوایی و فوکوس خودکار

قابل ذکر است که بیشتر تولیدکنندگان: لنزهای ارزان، رده متوسط و گران قیمت یا رده بالا (حرفه ای) دارند. لنزهای ارزان قیمت ممکن است گاهی اوقات خرید ارزان و به صرفه ای به نظر برسند، اما آنها به خوبی لنزهای گران قیمت تر ساخته نمی شوند، و همچنین ممکن است موتورهای فوکوس خودکار نامرغوب تری (به عبارت دیگر کندتر و پر سر و صداتر) داشته باشند.

از سویی دیگر، لنزهای گران قیمت معمولا خوب ساخته می شوند، و فوکوس خودکار با کیفیت خوب  به عبارت دیگر سریع تر دارند، و ممکن است مهر و موم شده (weatherproofed یا weather sealed) نیز باشند.اگر در شرایط بد آب و هوایی یا گرد و خاکی عکاسی می کنید، این ویژگی مهم می باشد.

همیشه  هنگام در نظر گرفتن یک لنز این نکات را به یاد داشته باشید. فراموش نکنید در مورد این که لنز چقدر خوب ساخته شده، ضد آب است یا نه، و سرعت و کیفیت موتور فوکوس خودکار آن سوال کنید.

ونکته ی مهم دیگر اینکه لنزهای واید برای گرفتن عکس در داخل خانه (فضا های بسته مثل عکس فوق) نیز مفید می باشند، چراکه آنجا شما ممکن است برای حرکت به عقب برای استفاده از یک فاصله کانونی طولانی تر فضای کافی نداشته باشید. عکس از bhphotovideo.com

مورد 8 : خرید لنز بِرند دوربین تان یا  کمپانی ثالث

در این مورد باید توضیح دهیم شما بیشتر اوقات می توانید با خرید یک لنز از شرکت ثالث برای دوربین در پول خود صرفه جویی کنید، اما به نظر من بهتر است در صورت امکان لنزی بخرید که توسط تولیدکننده دوربین شما ساخته شده باشد. به لنزهای هم بِرند دوربین تان بچسبید، مگر اینکه دلیل خاصی برای خرید یک لنز از کمپانی ثالث داشته باشید که معمولا دلیل آن این است که نوع لنزی که شما نیاز دارید توسط تولیدکننده دوربین شما ساخته نمی شود . ارزش لنزهای اصلی بهتر حفظ می گردد (قیمت آنها کمتر افت پیدا می کند)، و عملکرد فوکوس خودکار آنها معمولا بهتر می باشد.

مطلب مرتبط:
ترفند استفاده از آیپد در عکاسی از مراسم عروسی

توجه داشته باشید که اگر شما عکاس خیابانی و کاندید هستید، خرید لنزهای کوچک تر را در نظر بگیرید تا به شما کمک کند بدون جلب توجه عکاسی نمایید. عکاس: رویی پال‌ها (Rui Palha).

 

نکته ی پایانی :تثبیت کننده تصویر

تثبیت کننده تصویر موتوری در داخل لنز است، که المان ها را طوری حرکت می دهد که جنبش ایجاد شده توسط لرزش دوربین را خنثی می نماید. تولیدکنندگان مختلف به آن اسم های متفاوتی داده اند  .به عنوان نمونه، کمپانی نیکون آن را کاهنده لرزش یا Vibration Reduction می نامد و کمپانی کانن تثبیت کننده تصویر یا Image Stabilization). این ویژگی به شما کمک می کند در نور کم، با استفاده از تنظیمات ایزوی پایین تر یا دیافراگم های کوچک تر، نسبت به آنچه که در غیر این صورت ممکن نخواهد بود، عکس بگیرید.

باید اضافه کنیم که بعضی  از تولیدکنندگان، مانند سونی و پنتاکس، تثبیت کننده تصویر را در بدنه دوربین می سازند، نه لنز.

امیدوارم این نکات برای تصمیم گیری در مورد این که دفعه بعد کدام لنز را باید برای دوربین خود بخرید، به شما کمک کند و مورد استفاده علاقه مندان به عکاسی قرار گیرد.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

نویسنده: اندرو س. گیبسون (Andrew S. Gibson)

منبع

digital-photography-school و لنزک …

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)