ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

استفاده بهینه از گوشی موبایل برای عکاسی در شب

آموزش عکاسی با موبایل

با تمام پیشرفتی که گوشی های موبایل در زمینه عکاسی داشته اند هنوز هم بیشترین ضعف آنها در عکاسی در شب نمایان میشود. جایی که نویز افزایش پیدا میکند و یا بدلیل پایین آمدن سرعت شاتر تصاویر شارپنس خود را از دست میدهند. در مقاله پیش رو راهکارهایی برای افزایش کیفیت عکاسی در شب با دوربین تلفن همراه معرفی میشود.

در ابتدا باید بگوییم بسیاری از افراد مشتاق می باشند با عکاسی در شب حال و هوای خاصی را که پس از پایین رفتن خورشید حاکم می‌شود به تصویر بکشند. عکاسی در شب خود یک هنر می باشد و مهارت یافتن در آن با استفاده از دوربین گوشی موبایل می‌تواند مشکل‌تر هم باشد. از نورهای مصنوعی گرفته تا تکان خوردن دوربین، اتفاقات زیادی وجود دارند که ممکن می باشد عکس ثبت شده در شب را به عکسی نامناسب تبدیل نمایند که نمی‌تواند جوهر سوژه‌ی مورد نظر را به‌خوبی به زبان بصری ترجمه کند. بااین‌ حال در زیر نور مهتاب هم مانند عکاسی در زیر نور خورشید می‌توان عکس‌های زیبایی ثبت نمود. در ادامه ۴ نکته ساده ولی مهم را برای شما رائه کرده‌ایم که با رعایت آن‌ها قادر خواهید بود به کیفیت عکس‌های شبانه‌ی خود را بالاتر ببرید.

مطلب مرتبط:
اصل مهم قانون یک‌سوم؛ ترکیب‌بندی بهتر در عکاسی موبایل

نکته ی اول :. دوربین گوشی را ثابت نگه‌دارید و صبر داشته باشید

گفتنیست بدون شک ثابت نگه‌داشتن دوربین گوشی موبایل یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی می باشد که باید هنگام عکاسی در شب در نظر بگیرید. در نور کم تکان خوردن دوربین می‌تواند عکس را تار کند و این موضوع به دلیل زمان نوردهی بیشتر مورد نیاز برای ثبت عکس رخ می‌دهد. برای گرفتن بهترین عکس ممکن صبر داشته باشید. سعی کنید با تکیه دادن به یک جسم سخت مثل دیوار، درخت یا تیر چراغ‌برق گوشی را کاملا بی‌حرکت نگه‌دارید. در صورت امکان قارد هستید دوربین گوشی را با قرار دادن آن روی یک محل با ثبات مانند لبه‌ی یک نیمکت یا میز ثابت نمایید. با این اقدامات شما می‌توانید تا حد زیادی مطمئن باشید که لرزش دوربین گوشی هنگام عکاسی سبب خراب شدن عکس نخواهد گردید.

نکته ی دوم: میزان نوردهی (Exposure) دوربین گوشی موبایل را تنظیم نمایید

قابل ذکر است که در عکاسی، Exposure یا میزان نوردهی به مقدار نوری اشاره دارد که با هر بار فشردن دکمه‌ی شاتر به یک بخش خاص از عکس اعمال می‌گردد. برای ثبت بهترین عکس ممکن با دوربین گوشی موبایل بهتر است میزان نوردهی را به‌صورت دستی تنظیم کنید. در دوربین گوشی‌هایی نظیر آیفون، HTC 10، هوآوی P9 می‌توانید پس از تعیین نقطه‌ی فوکوس با حرکت دادن انگشت روی صفحه‌نمایش به سمت بالا یا پایین میزان نوردهی را به‌سادگی کم‌ و زیاد نمایید. هدف از تنظیم نوردهی این می باشد که بخش‌های پرنور صحنه به میزانی در عکس نوردهی شوند که رنگ‌ها و جزئیات آن‌ها به‌خوبی مشخص شود. نوردهی بیش‌ازحد می‌تواند بخش‌های پرنور صحنه را به‌قدری روشن کند که جزئیات بصری آن‌ها از دست برود. از این‌که برای ثبت دقیق رنگ و جزئیات صحنه میزان نوردهی را کم نمایید اصلا هراسی نداشته باشید.

مطلب مرتبط:
توصیه های اپل برای عکاسی با آیفون 7

نکته ی سوم: از نورهای محیطی موجود استفاده نمایید

توجه داشته باشید که اگر هنگام عکاسی موبایل در شب منبع نوری مصنوعی در نزدیکی شما بود از آن حتما بهره بگیرید. حتی منابع نوری ضعیف هم می‌توانند به شما کمک نمایند تا از بالا رفتن نویز در عکس یا تاری ناخواسته جلوگیری نمایید. نکته‌ی قابل توجه دیگر این‌که سعی کنید تا جای ممکن از فلش استفاده نکنید. هرچند فلش با نیت خوبی ساخته شده می باشد ولی می‌تواند با ایجاد بخش‌های پرنور خشن و عجیب در عکس فرصت شما برای ثبت یک لحظه‌ی تکرار نشدنی را نابود کند. اگر سوژه‌ی شما یک انسان می باشد برای رسیدن به بهترین نتیجه می‌توانید آن را در محلی قرار دهید که منبع نوری به شکل غیرمستقیم او را روشن نماید.

نکته ی چهارم : از زوم استفاده نکنید

قبلا  بارها اشاره کرده ایم که زوم دیجیتال می‌تواند روی هر عکسی، در شب یا روز، تاثیر منفی داشته باشد. اهمیت این نکته هنگام عکاسی در شب بیشتر می‌کردد، به این سبب که با زوم کردن شما لرزش دست خود و نویز عکس را هم تقویت خواهید کرد. بگذریم که زوم دیجیتال رزولوشن مفید استفاده‌شده برای گرفتن عکس را کم می‌کند و جزئیات ظریف سوژه را از بین می‌برد. به هر روش ممکن از زوم کردن خودداری کنید. برای نمونه می‌توانید به سوژه نزدیک‌تر شوید یا اگر این کار ممکن نبود پس از گرفتن عکس آن را برش بزنید. با این روش قطعا از نتیجه‌ی نهایی رضایت بیشتری خواهید داشت.

مطلب مرتبط:
عکس های عروسی فوق العاده زیبا و خلاقانه

در پایان باید بگوییم  عکاسی در شب ممکن می باشد مشکل باشد ولی با تمرین و تکرار همه‌ی عکاسان موبایل می‌تواند این مهارت را به دست بیاورند. دوربین گوشی‌های موبایل روزبه‌روز در حال پیشرفت می باشند و توان رقابت با سایر دوربین‌های دیجیتال را پیدا کرده‌اند. بااین‌ وجود هنوز هم عکاسی موبایل معایب خاص خودش را داراست و به همین سبب عکاسان موبایل باید برای ثبت عکس‌های زیبا در شب به مهارت‌های خود اتکای بیشتری داشته باشند.

‌منبع: دیجیکالا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)