ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

اصول پایه در نورپردازی که باید در ابتدای عکاسی ام آنها را می دانستم!

آموزش عکاسی

در این مقاله به 4 اصل مهم در نور پردازی که توسط عکاس معروف “تارا لشر” بیان میشود میپردازیم. در ادامه با ما در سایت عکاسی همراه شوید.

تارا لشر : وقتی من برای بار نخست عکاسی را شروع کردم، خیلی با نورپردازی دست و پنجه نرم می کردم. پیش از هرچیز، اغلب به ما گفته می شد که از سوژه هایمان در سایه تصویر بگیریم، با اینحال اگر شما ندانید چگونه این کار را به خوبی انجام دهید، نتایج می توانند فاجعه بار باشند: چهره هایی با سایه های تاریک، چشم های بدون عمق، پس عرصه های بیش از حد نوردهی شده، و غیره.

حتی اگر بخواهید تصویر نهایی را از ترکیب چند تصویر ایجاد نمایید، باید نورپردازی تصویر پایه شما به خوبی انجام شده باشد، چراکه اگر اینطور نباشد تصویر ترکیبی شما حتی با ادیت سنگین هم درست به نظر نخواهد رسید.

موارد پایین چهار قاعده نورپردازی پایه هستند که من آرزو می کردم در ابتدای کار عکاسی ام آنها را می دانستم و خودش موفقیت های فراوانی با آنها داشته ام:

مطلب مرتبط:
عکاسی هر روزه از یک سیب و حفظ خلاقیت

 

اصل اول : سوژه باید درخشانترین شیء در عکس باشد

سوژه مورد نظر شما در بیشتر مواقع باید یا درخشانترین شیء یا از جهت روشنایی برابر با اشیاء دیگر در عکس باشد، مگر اینکه عمدا بخواهید تصویر سیلوئت (ضد نور) بگیرید.

 

اصل دوم : تصویر باید فاقد قسمت های روشن بیش از حد نوردهی شده باشد

این بدین معنی است که هیچ هایلایت (قسمت روشن) بیش از حد نوردهی شده ای بر روی سوژه شما یا قسمت های روشنی که به نظر می رسد غیر عمدی هستند، نباید وجود داشته باشد. این هایلایت ها را می توان با عکاسی در سایه، بهره برداری از دیفیوزرها، و اطمینان از این که سوژه بین شما و خورشید قرار دارد، کاهش داد.

مثال پایین، اختلاف بین فلاش روی دوربین و بدون کنترل، با نور نرم و هایلایت های دقیق را به خوبی نشان می دهد:

 

اصل سوم : تصویر نباید هیچ مدلی سایه ناخواسته ای داشته باشد

نورپردازی در عکس های شما باید در بیشتر مواقع عمدی به نظر برسد و فاقد سایه های اتفاقی (بدون کنترل) یا ناخواسته باشد. سایه های ناخوشایند معمولا نتیجه تابش مستقیم نور شدید خورشید به سوژه هستند.

مطلب مرتبط:
آموزش ویرایش سریع با نرم افزار موبایل Snapseed (بخش چهارم)

 

اصل چهارم : چشم ها در عکس باید کچ لایت برق چشم داشته باشند

این یکی از نادیده گرفته شده ترین اصول است، با این حال مسلما مهم ترین اصل، چون به دستیابی به سه اصل اول کمک می کند. اگر شما قادر اید چشم های سوژه خود را در عکس مشاهده نمائید، چشم ها باید هایلایت (قسمت های روشن) داشته باشند تا عمق ایجاد کرده و تماشاگر را به سوژه متصل کنند.

این اصول نورپردازی باید به عنوان دستورالعمل مورد بهره برداری قرار گیرند و قوانین سخت و سریعی نیستند. عکاسی یک هنر است، و بدین خاطر، قوانینی که بر آن حاکم هستند روان و انعطاف پذیرند. این ۴ اصل نورپردازی را می توان نادیده گرفت، با این حال وقتی که همه آنها را رعایت کنیم تصویر های با کیفیت تری ایجاد می شوند.

نویسنده: تارا لشر (Tara Lesher)
منبع لنزک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)