ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

اهداف و ترفندها برای گرفتن عکس سلفی با گوشی چیست؟

آموزش عکاسی

عکاسی سلفی ترفندهای ویژه خود را داشته و شیوه انجام آن با عکاسی عادی بطور کلی دارای اختلاف است. در این مقاله در سایت عکاسی به آموزش نحوه گرفتن سلفی پرداخته و ملاک‌های یک تصویر خوب را ارزیابی می‌کنیم.

ممکن است عکاسی سلفی راحت‌ترین شیوه ثبت تصویر به نظر برسد. تنها کفایت می کند گوشی موبایل خود را از جیب بیرون آورده و بعد از روشن کردن دوربین جلوی آن، شاتر مجازی را لمس کنید. با اینحال آیا برترین عکاسان سلفی اینستاگرام نیز با چنین عجله و سرعتی تصویر می‌گیرند؟ رعایت چه فاکتورهایی عکس ها سلفی آن‌ها را چند سر و گردن بالاتر از بقیه قرار می‌دهد؟

گرفتن تصویر سلفی از قبیل عکاسی عادی تکنیک‌‌ها و شیوه‌های ویژه خود را دارد. بیشتر مردم به این مسئله دقت نکرده و در هر لحظه و مکانی یک سلفی می‌گیرند. قبل از آموزش گرفتن سلفی به بهترین صورت، ابتدا باید به یک پرسش بنیادی جواب دهیم.

دلیل و هدف گرفتن سلفی چیست؟

بسته به مخاطبین یک استفاده کننده در شبکه‌های اجتماعی، اهداف عکاسی سلفی می‌تواند دارای اختلاف باشد. برخلاف آن چه فکر می‌کنید در بیشتر مواقع هدف از گرفتن سلفی نمایش زیبایی‌های ظاهری خود نیست. ممکن است مردم پرطرفدار و هنرمند و حتی مصرف کنندگان عادی عکس ها سلفی زیبایی از خود ثبت کرده و برای جلب توجه، گرفتن آگهی و یا هر هدف دیگری در شبکه‌های اجتماعی پخش کنند، با اینحال دسته‌ای دیگر از مردم این کار را تنها برای سرگرمی انجام می‌دهند.

مطلب مرتبط:
آموزش کامل عکاسی تایم لپس: از ثبت تا آماده سازی در Lightroom

با اسم نمونه امکان دارد مصرف کنندگان به بدترین شکل ممکن و با صورتی ناآراسته یک تصویر سلفی از خود بگیرند و آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و یا این که در یک پیغام‌رسان موبایل برای یک مخاطب ارسال کنند. به علاوه از طرف دیگر امکان دارد یک استفاده کننده اخیرا در یک شبکه اجتماعی و یا تارنما ثبت اسم کرده و به تصویر تنظیمات شخصی تازه نیاز داشته باشد.

دامنه کاربری عکاسی سلفی بعد از روی بورس آمدن تلفن های قابل حمل به حدی زیاد شده که تصور آن سخت است. امکان دارد یک استفاده کننده تنها برای این که موقعیت خود را به یک فرد ویژه خوب نشان دهد، بعد از آراستن خود اقدام به گرفتن یک تصویر سلفی کند! با این وجود کاربری این سبک از عکاسی وسیع بوده و موقعیت به موقعیت و استفاده کننده به استفاده کننده هدف از انجام آن دارای اختلاف است. اگر قصد شما تنها شوخی و خنده است، به هر راهی که دوست دارید تصویر سلفی بگیرید، با اینحال اگر هدفتان گرفتن سلفی به بهترین شیوه امکان دارد، موارد پایین را بیاد داشته باشید.

زاویه

مهمترین فاکتور برای گرفتن یک سلفی دلچسب زاویه صورت استفاده کننده و زاویه دوربین با آن است. بسیاری از مصرف کنندگان شیوه ثابتی برای گرفتن سلفی دارند. عده ای دست خود را بطور کلی صاف کرده و گوشی موبایل را پایین سر خود می‌گیرند و عده ای دیگر نیز تا قادر اند دست خود را دراز کرده و گوشی موبایل را به بالای سر خود می‌برند. هر دو شیوه گرفتن سلفی با گوشی موبایل اشتباه است.

مطلب مرتبط:
چطور با آیفون تصاویر بهتری ثبت کنیم؟

بهترین شیوه برای گرفتن سلفی این است که گوشی موبایل را بطور کلی رو به روی صورت خود قرار داده و سپس آن را مقداری به بالای سر ببرید. در این کار نیز نباید افراط کنید. تنها کفایت می کند بسته به موقعیت، کمی گوشی موبایل را بالاتر از حالت مستقیم نگه دارید.

نوردهی

یکی از مهمترین فاکتورها در هر نوع عکاسی نحوه مدیریت نور است. از آنجایی که دوربین‌ سلفی در مقایسه با دوربین‌ اصلی گوشی موبایل ضعیف‌تر است، نور کمی جذب می‌کند و در شرایط نوری نامناسب نباید از آن‌ انتظار ثبت عکس هایی واضح و دلچسب داشت. بهترین لحظه برای عکاسی سلفی حین وجود نور طبیعی و مستقیم خورشید است.

اگر در یک مکان سربسته قرار دارید، تا جایی که امکان دارد نزدیک به پنجره قرار بگیرید و از نور مستقیم آفتاب استفاده کنید. با این کار رنگ صورت روشن‌تر شده و سایه‌های بر روی آن از بین می‌روند.

تا جایی که میتوانید پایین نور لامپ مهتابی و در کل هر نوع نور فلوئورسنت عکاسی نکنید، چرا که تصویر خراب شده و احتمالا صورت استفاده کننده پایین نور آن محو می‌شود. اگر محیط بیرون تاریک بوده و یا در محیطی سربسته با این وجود کم نور از قبیل یک کافه رمانتیک قرار دارید، شرایط برای گرفتن یک سلفی خوب بسیار سخت می‌شود.

مطلب مرتبط:
افکت اسپیروگراف یا چرخ‌نگار را چگونه عکاسی کنیم؟

با این وجود باید در جستجوی نور باشید. حتی وجود یک شمع بر روی میز کفایت کرده و از سیاه شدن کامل تصویر جلوگیری می‌کند. فلش اسنپ چت نیز می‌تواند گزینه‌ای خوب به جای فلاش LED باشد، چرا که نور صفحه نمایش را بالا برده و در فواصل کوتاه کارایی خوبی دارد.

امروز عده ای از تلفن های قابل حمل که با تمرکز بر روی عکاسی سلفی ساخته می‌شوند، در پنل جلویی نیز به یک فلاش LED تجهیز می‌شوند. با این وجود شیوه کارکرد این فلاش‌ها نیز کالا به کالا دارای اختلاف است. در گوشی هایی موبایل میان‌رده حاوی فلاش LED جلویی، نمی‌توان فلاش را در حالت اتوماتیک قرار داد و تنها می‌توان حالت یک سره روشن را برای آن انتخاب کرد. این موضوع در مدلهای برتر حاوی فلاش LED دوربین سلفی کمتر قابل مشاهده است.

صورت

اگر هدف شما گرفتن یک سلفی زیباست، خوب است ابتدا صورت خود را آراسته و مرتب کنید و کار را به بعد و فتوشاپ کاری موکول نکنید! نکته مهم دیگر پیرامون عکاسی سلفی سمت صورت است. عده ای مردم حین گرفتن سلفی از سمت راست و عده ای دیگر حین ثبت آن از سمت چپ صورت زیباتر به چشم می آیند. به علاوه از طرف دیگر در عده ای صورت‌ها کج کردن سر مقداری به سوی پایین و سپس به یکی از دو جهت، تکنیک مناسبی برای زیباتر کردن سلفی به شمار می‌رود.

مطلب مرتبط:
شناخت و آگاهی از لنز های مناسب

با این وجود زاویه نود درجه‌ای صورت برای هیچ کاربری پیش نهاد نمی‌شود، مگر این که بخواهید یک تصویر 3 در 4 به سرعت و رسمی از خود ثبت کنید. خوب است با کمی بازی و تغییر زاویه سر، بهترین موقعیت را بسته به ترکیب صورت خود پیدا کنید. پایین آوردن سر و کج کردن آن به یکی از دو طرف برای بیشتر مصرف کنندگان جوابگوست.

فیلترها / ادیت

عده ای مصرف کنندگان اعتقاد دارند تصویر باید به روش طبیعی خوب باشد و عده ای دیگر هرگز بدون اعمال افکت و فیلتر، یک تصویر را در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری نمی‌کنند. از آنجایی که امکان دارد کمی نوردهی در عکس با سخت مواجه شده باشد، میتوانید تصویر را در یک اپ ادیت تصویر باز کرده و میزان روشنایی و کنتراست آن را تا رسیدن به حالت مطلوب تغییر دهید.

ادیت تصویر تا حدی که ظاهر صورت را حتی به میزان کم تغییر ندهد خوب است. عده ای مردم چنان عکس ها خود را ادیت کرده و چندین فیلتر و افکت مختلف به آن اعمال می‌کنند که باور حقیقی بودن تصویر و تعلق آن به این فرد سخت می‌شود. هدف اصلی، گرفتن سلفی به بهترین نحو ممکن از صورت خود است، بدین جهت نباید در ادیت تصویر زیاده‌ روی کرد. تنها کفایت می کند نور و عده ای فاکتورهای دیگر را مدیریت کنید. در عکس نیز میتوانید نمونه‌ای از نتیجه اعمال زیاد فیلتر را ببینید.

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی با تلفن همراه در منزل؛ سایه، نقش‌مایه، رنگ، خلاقیت و… (قسمت دوم)

چه اندازه تصویر سلفی بگیریم؟

این پرسش را می‌توان به دو شیوه دارای اختلاف برداشت کرد. در ابتدا اینکه چه اندازه سلفی در یک موقعیت ویژه ثبت کنیم و دوم اینکه چه اندازه تصویر سلفی در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری کنیم. پیرامون پرسش اول ضروری است بگوییم بهترین توصیه ثبت چندین تصویر در حالت‌های مختلف است. یعنی هر یک از فاکتورهای گفته شده در بالا را چندین بار تغییر داده و چند تصویر ثبت کنید. با اسم نمونه زاویه گوشی موبایل را چند دفعه تغییر داده و بالا و پایین کنید و یا زاویه گردن خود را برای تعداد دفعاتی واضح تغییر دهید. بالاخره عکس ها ثبت شده را مشاهده کرده و بهترین را نگه دارید.

جواب پرسش دوم بطور کلی شخصی است و نمی‌توان یک ورژن کلی برای همه مصرف کنندگان پیچید. عده ای مصرف کنندگان به هیچ عنوان از خودشان به روش تکی تصویر سلفی نگرفته و چنین عکسی در اینستاگرام آن‌ها قابل مشاهده نیست. از جهت دیگر دیگر عده ای مصرف کنندگان هر روزه چند وعده از خود تصویر گفته و تمامی آن‌ها را در استوریز و یک مورد از آن‌ها را به روش عادی به اشتراک می‌گذارند. تصمیم‌گیری پیرامون خوب و یا بد این کار را به عهده شما می‌گذاریم.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در سایت عکاسی در میان بگزارید .

 

منبع : دیجی لند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)