ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

اپلیکیشن VSCO ، فراتر از یک اپلیکیشن (آموزش) قسمت اول

آموزش vsco

 

اپلیکیشن VSCO برنامه است قدرتمند که در دوربین های اندرویدی به کمک شما آمده اند . این برنامه با استفاده از پردازشگرهای فوق العاده پیشرفته ویرایش هایی بر روی تصاویر انجام میدهد که باعث افزایش چشمگیر کیفیت تصاویر شده و استانداردهای جدیدی را در بین اپلیکیشنهای عکاسی اندروید تعریف میکند. در زیر به معرفی قابلیت های این نرم افزار باشکوه خواهیم پرداخت. نسخه حرفه ای این اپلیکیشن بعنوان پریست های لایتروم برای عکاسان حرفه ای همواره مورد احترام بوده است. این بخش اول  این آموزش است و دو بخش دیگر نیز منتشر خواهد شدو امیدواریم مورد استفاده علاقه مندان قرار بگیرد.

در ابتدا باید بگوییم اپلیکیشن رایگان VSCO یک ابزار قدرتمند و کامل برای عکاسی موبایل، ویرایش عکس و انتشار عکس توسط آیفون، آیپد و گوشی‌های هوشمند اندرویدی امی باشد. کار با این اپلیکیشن آسان و نتایج حاصل از آن بسیار با کیفیت می باشد. دوربین این اپلیکیشن گستره‌ی وسیعی از تنظیمات دستی پیشرفته را داراست و ویرایشگر عکس آن علاوه بر مجموعه‌ی بسیار خوبی از فیلترهای شبیه به فیلم‌های آنالوگ، اساسی‌ترین ابزارهای تنظیم تصویر را در اختیار شما قرار خواهد داد. در این مقاله سه بخشی تمام آن‌چه را که برای عکاسی، ویرایش عکس و انتشار عکس‌های فوق‌العاده با استفاده از اپلیکیشن رایگان VSCO نیاز دارید خواهید آموخت. در بخش اول علاوه بر آشنایی کلی با رابط کاربری به نحوه‌ی عکاسی با VSCO و تنظیمات دوربین آن خواهیم پرداخت.

نکته قابل توجه: به سبب محدودیت‌های فنی اندروید برخی از امکانات نظیر تعیین جداگانه‌ی نقطه‌ی فوکوس و نوردهی، قفل کردن تراز سفیدی و اخطار پر شدن حافظه تنها در نسخه‌ی iOS این اپلیکیشن وجود دارد.

گشتن در رابط کاربری VSCO

گفتنیست این اپلیکیشن عالی که در ابتدا با نام VSCO Cam شناخته می‌شد به چند بخش مجزا برای عکاسی، ویرایش عکس و انتشار عکس تقسیم شده. هرچند این اپلیکیشن امکانات بسیار زیادی داراست ولی رابط کاربری آن کاملا ساده و مینیمال می باشد و بسیاری از ابزارهای آن به شکل آیکن‌هایی ساده مشاهده می‌شوند. نکته‌ی مهم حین کار کردن با اپلیکیشن VSCO این امی باشد که بدانید همیشه می‌توانید با حرکت دادن انگشت به سمت راست روی صفحه‌ی نمایش به منوی اصلی دسترسی پیدا کنید. این منو گردش سریع میان بخش‌ها و امکانات مختلف اپلیکیشن را ممکن می‌سازد. در ادامه گزینه‌های مختلف این منو را به‌طور خلاصه با هم بررسی می‌نماییم :

قابل ذکر است که بالاترین گزینه‌ی منو این امکان را می‌دهد به پروفایل کاربری خود دسترسی داشته باشید یا اگر تازه کار با اپلیکیشن را شروع کرده‌اید یک پروفایل کاربری برای خود بسازید. ساخت پروفایل کاربری برای انتشار عکس در شبکه‌ی اجتماعی VSCO با نام VSCO Grid الزامی است. گزینه‌ی Explore اجازه می‌دهد آثار عکاسان دیگری را که کاربر پلیکیشن VSCO جستجو و مشاهده نمایید.

شایان ذکر است بخش Library یا آرشیو جایی می باشد که می‌توانید تمام عکس‌های خود را بیابید؛ هم عکس‌هایی که با دوربین VSCO گرفته‌اید و هم عکس‌هایی به منظور ویرایش از گالری خود به اپلیکیشن وارد کرده‌اید. گزینه‌ی Shop اجازه می‌دهد تنظیمات آماده و فیلترهایی اضافی را برای ویرایش عکس خریداری نمایید. دو آیکن کوچک دیگر هم در پایین منو قرار دارند. آیکن سمت چپ برا دسترسی به دوربین می باشد و آیکن سمت راست تنظیمات اپلیکیشن VSCO را باز می‌نماید.

مطلب مرتبط:
لایکا؛ اسطوره عکاسی ۳۵ میلی‌متری قدم در عصر موبایل

عکاسی با دوربین VSCO

توجه داشته باشید که از دوربین اپلیکیشن VSCO‌ قادر می باشید به عنوان جایگزینی برای اپلیکیشن دوربین پیش‌فرض آیفون یا گوشی‌های اندرویدی استفاده نمایید. خوشبختانه دوربین VSCO‌ هم برای عکاسان تازه‌کار و هم برای عکاسان حرفه‌ای‌تر به یک اندازه مناسب است. می‌توانید تنها از عملکردهای پایه برای تعیین نقطه‌ی فوکوس استفاده نمایید یا در صورت تمایل به محدوده‌ای از تنطیمات دستی نظیر حساسیت ISO، سرعت شاتر، تراز سفیدی و فوکوس دستی دسترسی داشته باشید که کنترل خلاقانه‌ی بیشتری را روی عکس ممکن می‌سازند.

فوکوس و نوردهی

باید ذکر کنیم که تنظیم فوکوس و نوردهی را می‌توان به دو شیوه به کار برد. ضربه زدن روی صفحه‌نمایش با استفاده از یک انگشت فوکوس و نوردهی را روی یک نقطه‌ی واحد  که با یک دایره‌ی قرمز رنگ مشخص می‌گردد  تنظیم می‌نماید.

فراموش نکنیدشما  اگر قصد دارید نقاط فوکوس و نوردهی را به شکل جداگانه تعیین کنید با دو انگشت روی صفحه‌نمایش ضربه بزنید. با این روش دو دایره‌ی قرمز روی صفحه نمایش داده می‌شوند که یکی مربوط به نقطه‌ی فوکوس و دیگری مربوط به نقطه‌ی تنطیم نوردهی می باشد.

بعر از آن شما قادر هستید این دو دایره را با انگشت به هر نقطه‌ی دلخواه دیگری روی صفحه‌نمایش بکشید. نقطه‌ی فوکوس را روی جایی از صحنه قرار دهید که قصد دارید کاملا واضح باشد و نقطه‌ی نوردهی را روی جایی بگذارید که می‌خواهید به درستی نوردهی گردد.

جالب است بدانید اگر دو بار روی نقطه‌ی فوکوس یا نوردهی ضربه دارد کنید تنظیم آن قفل خواهد گردید. در این وضعیت اگر دوربین را به سمت بخش دیگری از صحنه جابجا کنید متوجه خواهید شد که فوکوس و/یا نوردهی بر روی مقادیر قبلی باقی می‌ماند. برای باز کردن قفل فوکوس و نوردهی کافی است روی دایره‌ی مربوط به هرکدام یک بار دیگر ضربه وارد نمایید.

در ادامه باید بگوییم در ذهن داشته باشید که با تنظیم نوردهی روی یک نقطه ممکن می باشد در کل صحنه به نوردهی بی‌نقصی نرسید. این نکته به ویژه هنگام عکاسی از صحنه‌های پرکنتراست نظیر مناظر طبیعی اهمیت دارد؛ چراکه یک منظره اغلب شامل یک آسمان روشن و یک پیش‌زمینه‌ی تیره می‌شود. در مورد نوردهی اغلب مجبور به نوعی مصالحه خواهید بود. نوردهی را روی جایی قرار دهید که فکر می‌کنید مهم‌ترین بخش صحنه است. بعد از آن در مراحل ویرایش امکان دستکاری میزان نوردهی برای مابقی صحنه وجود دارد.

شما قادر می باشید برای خروج از حالت تنظیم مجزای نوردهی و فوکوس  روی صفحه‌نمایش دوبار ضربه بزنید یا یکی از دایره‌های قرمز را به سمت دیگری بکشید.

منوی عکاسی اپلیکیشن VSCO

در سمت چپ بالای صفحه‌ی دوربین اپلیکیشن VSCO آیکنی به شکل یک دایره‌ی نقطه‌چین قرار گرفته است که ضربه زدن روی آن منوی عکاسی را باز خواهد نمود. نواری از آیکن‌ها در بالای صفحه ظاهر می‌شود که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تنظیمات مختلف عکاسی را انجام دهید.

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی با تلفن همراه در منزل؛ سایه، نقش‌مایه، رنگ، خلاقیت و… (قسمت اول)

لطفا اجازه دهید با هم نگاهی به تنظیمات موجود در منوی عکاسی بیندازیم. بررسی را از سمت چپ آغاز می‌نماییم همراه ما باشید.

فلش (Flash)

توجه داشته باشید که آیکن شبیه صاعقه گزینه‌های مختلفی را برای تنظیم فلش دوربین در اختیار شما قرار می‌دهد. کافی می باشد روی این آیکن ضربه بزنید تا بین حالت‌های مختلف آن حرکت کنید. اگر آیکن فلش به رنگ خاکستری باشد فلش کاملا خاموش است. ظاهر شدن حرف A در کنار آیکن به این معنی می باشد که فلش در حالت خودکار قرار دارد. در این حالت هرزمان که نور صحنه کافی نباشید فلش به صورت خودکار فعال خواهد گردید.

اگر آیکن سفید ولی بدون حرف A باشد فلش روشن می باشد و با هر عکسی که بگیرید عمل خواهد کرد. قرار گرفتن حرف T در کنار آیکن نشان می‌دهد که فلش در حالت چراغ قوه قرار گرفته به صورت ممتد نور تولید می‌نماید.

خطوط راهنما (Gridlines)

گفتنیست آیکن دوم در منوی عکاسی مربوط به خطوط راهنما است که در ترکیب‌بندی عکس به شما کمک می‌نمایند. چهار نوع مختلف از خطوط راهنما در اختیار شما قرار داده شده است تنها  کافی است به ضربه زدن روی این آیکن ادامه دهید تا به گزینه‌ی مناسب خودتان برسید. اگر آیکن خطوط راهنما به صورت یک مربع خاکستری با ضربدری در وسط آن باشد هیچ خط راهنمایی روی صفحه نمایش داده نخواهد شد. هرگاه آیکن به شکلی که در تصویر زیر مشاهده می‌گردد در بیاید در واقع گرید ۳ در ۳ که تقسیمات قانون یک سوم را مشخص می‌کند روی صفحه قرار دارد.

باید در ادامه توضیح دهیم که گزینه‌ی بعدی گرید مربع می باشد. این توانایی جالبی است که اجازه می‌دهد ترکیب‌بندی عکس خود را برای رسیدن به یک تصویر مربع (در داخل خطوط راهنمای مربعی) تنظیم کنید ولی دوربین در واقع عکس را در فرمت اصلی مستطیلی خواهد گرفت. در نتیجه توجه داشته باشید که وقتی عکس را در آرشیو تصاویر مشاهده نمایید تصویر مستطیلی خواهد بود و برای تبدیل به مربع باید آن را برش بزنید.

در انتها آیکن خطوط راهنما یک ابزار تراز در اختیار شما قرار می‌دهد که کمک خواهد کرد از صاف بودن کادر تصویر اطمینان حاصل نمایید. این ابزار به ویژه هنگام عکاسی از مناظر طبیعی برای تراز کردن خط افق بسیار مفید می باشد.

باید بدانید شما اگر گوشی خود را به سمت چپ و راست کج کنید متوجه چرخش خط تراز روی صفحه‌نمایش خواهید شد. وقتی که خط میانی به رنگ سبز در بیاید گوشی شما کاملا صاف می باشد. دو خط قرمز هم به شما اطلاع می‌دهند که گوشی به سمت بالا یا پایین متمایل شده است. برای اطمینان از مستقیم بودن نگاه دوربین دو خط قرمز را با دو خط سفیدی که در دوسمت صفحه قرار دارند روی هم قرار دهید. وقتیکه گوشی در تمام جهات کاملا صاف باشد تمام خطوط به رنگ سبز درخواهند آمد.

مطلب مرتبط:
حذف تصویر‌های تکراری در اندروید و آیفون با برنامه Duplicate Photos Fixer

البته گاهی اوقات لازم می باشد برای گرفتن عکس دوربین گوشی را به سمت بالا یا پایین متمایل نمایید. به عنوان مثال زمانی که قصد دارید از یک ساختمان بلند عکس بگیرید. ولی توجه داشته باشید که متمایل کردن دوربین به سمت بالا یا پایین همواره مشکلاتی را در زمینه‌ی پرسپکتیو ایجاد می‌نماید که در نتیجه‌ی آن یک سر سوژه از سر دیگر نازک‌تر به نظر خواهد رسید.

در بخش بعدی این مقاله یاد خواهید گرفت که چگونه می‌توانید مشکلات پرسپکتیوی را توسط ویرایشگر VSCO مرتفع نمایید. در  نتیجه اگر هنگام عکاسی امکان رسیدن به پرسپکتیو بی‌نقص وجود نداشت خیلی نگران نباشید.

دکمه‌ی شاتر (Shutter Button)

بهتر است بدانید دو راه برای استفاده از دکمه‌ی شاتر هنگام عکاسی وجود دارد. راه اول ضربه زدن روی نوار خاکستری پایین صفحه است که یک دایره‌ی سفید روی آن قرار دارد. توجه کنید که لازم نمی باشد حتما دایره‌ی سفید رنگ را لمس کنید؛ تمام بخش خاکستری این نوار کار دکمه‌ی شاتر را انجام می‌دهد.

و اما راه بعدی این می باشد که کل صفحه را به دکمه‌ی شاتر تبدیل نمایید. برای این عمل روی آیکن شاتر (دایره‌ی توپر) در منوی عکاسی بالای صفحه ضربه بزنید. با فعال کردن این حالت یک حاشیه‌ی قرمز رنگ دور نمایاب به نمایش در می‌آید که نشان می‌دهد حالا کل صفحه به دکمه‌ی شاتر تبدیل شده می باشد.

اکنون قادر هستید   برای گرفتن عکس روی هر نقطه‌ای از صفحه‌ی نمایش ضربه بزنید. این توانایی به‌ ویژه برای عکاسی در کنسرت‌ها، محل‌های شلوغ یا موقعیت‌های دشواری که امکان رسیدن به دکمه‌ی شاتر در پایین صفحه را سخت می‌کند مناسب می باشد. برای خاموش کردن این حالت کافی است مجددا روی آیکن شاتر در منوی عکاسی بالای صفحه ضربه وارد کنید.

قفل تراز سفیدی (White Balance Lock)

امکان دارد در برخی شرایط نوری خاص متوجه حضور نوعی ته رنگ در عکس‌های خود شوید که از نارنجی تا آبی متغیر می باشد. این مسئله به سبب تفاوت دمای رنگ منابع نوری مختلف می باشد. ایجاد ته رنگ در عکس به ویژه هنگام استفاده از نورهای مصنوعی قابل توجه است. برای مثال لامپ‌های رشته‌ای به کل عکس نوعی تنالیته‌ی زرد می‌دهند. تنظیم خودکار تراز سفیدی دوربین تلاش خواهد کرد تاثیر ته رنگ را با گرم‌تر یا سردتر کردن رنگ‌های کل تصویر خنثی نماید.

شما اگر زمانی تصمیم گرفتید تنظیم تراز سفیدی دوربین گوشی را روی حالت موجود قفل نمایید، به گونه‌ای که با تغییر نوع منبع نوری تنظیم تراز سفیدی تغییر نکند، قادر هستید روی آیکن قفل تراز سفیدی در منوی عکاسی ضربه بزنید. اگر صادقانه بگوییم این گزینه تنطیمی نیست که در شرایط عادی عکاسی چندان نیازی به آن داشته باشید. احتمالا ترجیح می‌دهید تراز سفیدی را به صورت دستی تنظیم نمایید و این موضوعی می باشد که در بخش تنظیمات پیشرفته به آن خواهیم پرداخت.

تنظیمات پیشرفته (Advanced Settings)

باید بدانید آیکن ADV به شما این امکان را می‌دهد به گزینه‌های تنظیم دستی پیشرفته دسترسی داشته باشید. این گزینه‌ها در درجه‌ی اول برای تنظیم میزان نوردهی و رنگ تصویر می باشند. زمانیکه روی آیکن ADV ضربه بزنید یک آیکن کوچک شبیه خورشید در سمت پایین چپ صفحه ظاهر خواهد گردید.

مطلب مرتبط:
آموزش نورپردازی ساده برای عکاسی از گل

توجه کنید که آیکن شبیه خورشید این اجازه را به شما می‌دهد نوردهی کلی (روشنایی) تصویر را کنترل کنید. برای کم یا زیاد کردن میزان نوردهی از نوار لغزنده‌ای که در بالای دکمه‌ی شاتر قرار دارد استفاده نماییید. برای بازگشتن به حالت نورسنجی خودکار می‌توانید روی نوشته‌ی Auto در سمت چپ این لغزنده ضربه وارد نمایید.

و اما اینکه ضربه زدن روی آیکون خورشید در قسمت پایین چپ تصویر منویی از گزینه‌های عکاسی پیشرفته‌ی بیشتر را نمایش خواهد داد. این گزینه‌ها از چپ به راست شامل این موارد می باشند: نوردهی (آیکن خورشید)، تراز سفیدی (WB)، فوکوس دستی (آیکن +)، حساسیت ISO و سرعت شاتر. تمام گزینه‌ها نوار لغزنده‌ی مشابهی را برای تنظیم مقدار آن گزینه‌ی خاص نمایش خواهند داد.

همچنین لغزنده‌ی تراز سفیدی این  اجازه را به شما می‌دهد دمای رنگ تصویر را تعیین کنید. برای گرم‌تر شدن رنگ‌ها لغزنده را به سمت راست و برای سردتر شدن آن‌ها لغزنده را به سمت چپ بکشید. ضربه زدن روی نوشته‌ی Auto تنظیم تراز سفیدی را به حالت خودکار باز می‌گرداند.

همچنین گزینه‌ی فوکوس دستی این اجازه را به شما می‌دهد تا نقطه‌ی فوکوس را به جای ضربه زدن روی صفحه با استفاده از یک لغزنده کنترل نمایید. این وضعیت برای عکاسی با کادر کاملا بسته (فاصله‌ی نزدیک) مناسب است و اجازه می‌دهد فوکوس را به دقت روی محل دلخواه خود قرار دهید.

به دلیلا اینکه بالا بردن مقدار ISO دوربین را نسبت به نور حساس‌تر می‌نماید در نتیجه   اساسا حساسیت ISO بالاتر به معنی استفاده کردن دوربین از سرعت شاتر بیشتر در نور کم می باشد. بدین صورت حساسیت بالاتر با افزایش دادن سرعت شاتر می‌تواند به جلوگیری از تار شدن عکس در نور کم در نتیجه‌ی لرزیدن دوربین کمک کند. ولی باید توجه داشته باشید که به طور معمول افزایش حساسیت موجب پدید آمدن نویز (گرین) در عکس می‌گردد.

و اما آخرین آیکون این اجازه را به شما می‌دهد تا سرعت شاتر را تنظیم نمایید. همان‌طور که در بالا ذکر کردیم بالا بردن سرعت شاتر می‌تواند با کاهش دادن زمان نوردهی از تار شدن تصویر در اثر لرزش دست عکاس جلوگیری نماد. ولی از سوی دیگر منجر به ثبت عکس تیره‌تری خواهد شد. سرعت شاتر پایین‌تر اجازه می‌دهد نور بیشتری به سنسور دوربین برسد ولی اگر در زمان نوردهی دوربین حرکت داشته باشد تصویر محو و تار خواهد شد. همچنین در عکاسی از سرعت شاتر بالا برای منجمد کردن سوژه‌های متحرک و از سرعت شاتر پایین برای ثبت حرکت سوژه به صورت دنباله‌ای محوشده در تصویر استفاده می‌نمایند. برای استفاده از سرعت‌های زیر یک شصتم ثانیه استفاده از سه‌پایه توصیه می‌گردد.

رنگ رابط کاربری (Interface Color)

و  اما آخرین آیکون در منوی عکاسی بالای صفحه‌نمایش این امکان را ه شما می‌دهد تا رنگ رابط کاربری دوربین را انتخاب نمایید. روی این گزینه ضربه بزنید تا رنگ رابط کاربری را بین دو حالت تیره و روشن تغییر نماید.

مطلب مرتبط:
آموزش ویرایش سریع با نرم افزار موبایل Snapseed (بخش دوم)

دوربین جلو

توجه کنید اگر برای گرفتن عکس‌های سلفی لازم می باشد از دوربین جلویی گوشی خود استفاده نمایید ابتدا باید از بسته بودن منوی عکاسی بالای صفحه مطمئن شوید. اگر منوی عکاسی باز است با ضربه زدن روی نقطه‌چین دایره‌ای شکل در سمت بالای چپ صفحه‌نمایش می‌توانید آن را مخفی کنید. حال قادر خواهید بود با ضربه زدن روی دکمه‌ی تعویض دوربین در سمت بالای راست صفحه بین دوربین پشت و جلوی گوشی تغییر وضعیت دهید.

دیدن عکس‌هایی که به ثبت رسانده اید

بعد از عکاسی با دوربین VSCO تصاویر ثبت شده به صورت خودکار در بخش آرشیو (Library) ظاهر خواهند شد. در این بخش شما قادر می باشید عکس‌های خود را بازبینی، ویرایش یا منتشر کنید. برای دسترسی به آرشیو عکس‌های VSCO کافی است روی نسخه‌ی بند انگشتی تصویر که در سمت پایین راست صفحه دوربین قرار دارد ضربه بزنید. آرشیو نمایان می‌گردد و می‌توانید عکس‌هایی را که گرفته‌اید مشاهده نمایید.

شما هنگامیکه در بخش آرشیو تصاویر می باشید امکان برگشتن سریع به دوربین با ضربه زدن روی آیکنی که در سمت راست پایین صفحه قرار گرفته (دایره‌ای در داخل یک مربع سفید) وجود دارد.

جمع‌بندی دوربین اپلیکیشن VSCO

در پایان باید بگوییم  در مجموع  فرقی نمی‌کند که قصد دارید عکسی سریعی را به ثبت برسانید یا زمان زیادی را صرف تنظیم کنترل‌های دستی دوربین نمایید، دوربین VSCO هم برای عکاسان موبایل تازه‌کار و هم برای عکاسان موبایل خبره کاملا مناسب است. اگر حس می‌کنید اپلیکیشن پیش‌فرض گوشی شما را محدود کردهمی باشد دوربین VSCO یکی از بهترین اپلیکیشن‌های جایگزین برای دسترسی به کنترل بیشتر روی فوکوس، رنگ و نوردهی عکس می باشد.

با این وجود به نظر نمی‌رسد اپلیکیشن VSCO بتواند به طور کامل جایگزین اپلیکیشن اصلی دوربین آیفون یا دیگر گوشی‌های اندرویدی گردد زیرا که دوربین این اپلیکیشن اعالی ز تعدادی از امکانات خاص مانند عکاسی پیاپی (Burst Mode)، تایمر خودکار و حالت HDR بی‌بهره می باشد. علاوه بر اینها شما با این اپلیکیشن نمی‌توانید فیلم‌برداری کنید، ویدیوهای تایم لپس بسازید یا عکس‌های پانوراما بگیرید.

ولی در هر صورت اگر نیاز به کنترل بیشتر روی تنظیمات عکاسی دارید دوربین VSCO یک انتخاب عالی می باشد. رابط کاربری ساده و مینیمال VSCO تنظیم کردن فوکوس، نوردهی، تراز سفیدی، حساسیت ISO و سرعت شاتر را به کاری ساده و سریع تبدیل می‌نماید.

اگر از بخش اول این آموزش خوشتان آمده بخش دوم آن را هم از دست ندهید. در بخش دوم به بررسی نحوه‌ی ویرایش حرفه‌ای عکس‌ها با اپلیکیشن VSCO خواهیم پرداخت.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

 

 

منبع: دیجیکالا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)