ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

با این ترفند ها با دوربین آیفون تصاویر حرفه ای ثبت کنید

آموزش عکاسی با آیفون

 

گرفتن عکس با تلفن همراه آیفون می‌تواند بسیار جذاب‌تر از چیزی باشد که در نگاه اول به نظر می‌رسد. ترفندها و آموزش هایی هستند که عکاسی را بسیار لذت‌بخش‌تر از گذشته می‌کنند؛ ترفندهایی که شاید خیلی‌ها متوجه آن نشده باشند، ولی بسیار ساده‌اند و یادگیری آنها امکانات زیادی برای عکاسی پیش پایتان باز می‌کند.

در ابتدا باید بگوییم در طول سال های گذشته دوربین آیفون به طرز چشمگیری پیشرفت کرده می باشد. در حال حاضر هر شخصی قادر است بدون نیاز به یادگیری دانش تخصصی عکاسی با آیفون عکس‌هایی فوق‌العاده بگیرد. اگر شما هم مثل اکثر کاربران علاقه دارید با گوشی آیفون خود مثل یک فرد حرفه‌ای عکاسی نمایید این نکات و ترفندهای ساده کمک می‌کنند بیشترین بهره‌ی ممکن را از دوربین آیفون ببرید.

ترکیب‌بندی بهتر با استفاده از گرید دوربین آیفون

گفتنیست با استفاده از گرید ۳ در ۳ قادر می باشید از مناسب بودن ترکیب‌بندی عکس هنگام عکاسی مطمئن شوید. برای نمایش گرید کافی است به مسیر زیر بروید و گزینه‌ی Grid را فعال نمایید.

Settings > Photos & Camera > Grid

قابل ذکر است که این گرید راهنمایی عالی برای ترکیب‌بندی در عکاسی موبایل می باشد ولی هر زمان که بخواهید قادر هستید با غیرفعال کردن تنظیم Grid از مسیری که گفته شد آن را مخفی نمایید.

هندزفری در نقش شاتر دوربین آیفون

شایان ذکر است عکاسان حرفه‌ای هرگاه قصد گرفتن عکسی با سرعت شاتر کند را داشته باشند برای پیشگیری از لرزش دوربین از دکلانشور  یا فعال‌کننده‌ی شاتر از راه دور  استفاده می‌نمایند. کاربران آیفون برای این کار نیازی به خریدن یک گجت اضافه نخواهند داشت. بلکه می‌توانند از هندزفری ایرپاد استاندارد اپل به‌عنوان شاتر دوربین آیفون استفاده کنند. کافی است در حال که اپلیکیشن دوربین باز و هندزفری به آیفون متصل است یکی از دو کلید تنظیم صدای ایرپاد را فشار دهید تا عکس ثبت گردد.

یک نکته ی بسیار  مهم :  شما اگر به هر دلیل تمایل ندارید کلید شاتر روی صفحه‌ ی نمایش را به کار ببرید از کلیدهای تنظیم صدای قرارگرفته روی خود آیفون هم می‌توانید به‌عنوان دکمه‌ی شاتر دوربین آیفون استفاده نمایید.

مطلب مرتبط:
نکاتی مهم در استفاده از رفلکتور در هنگام عکاسی پرتره

اپل واچ در نقش ویزور و دکمه‌ی شاتر دوربین آیفون

توجه داشته باشید که نه‌تنها امکان استفاده از اپل واچ به‌عنوان ویزور (نمایاب) دوربین آیفون وجود دارد بلکه همچنین قادر هستید آن را در نقش یک شاتر بی‌سیم هم به کار ببرید. برای این کار اپلیکیشن دوربین را روی آیفون و اپلیکیشن کنترل دوربین (Camera Remote) را روی اپل واچ باز کنید. می‌توانید با استفاده از ویزور اپل واچ از ترکیب‌بندی خوب عکس اطمینان حاصل نمایید.

باید ذکر کنیم که هر زمان از کادر عکس راضی بودید یکی از دو گزینه‌ی «شاتر فوری» (Immediate Shutter) یا «تایمر سه ثانیه» (Three-Second Timer) را انتخاب کنید. شاتر فوری بلافاصله یک عکس می‌گیرد ولی تایمر سه ثانیه پس از اتمام شمارش معکوس چندین عکس سریع را به‌صورت پشت سر هم (Burst) ثبت خواهد نمود. بعد از عکاسی برای بازبینی عکس آیکن Camera Roll را که در پایین سمت چپ صفحه‌ی اپل واچ قرار گرفته انتخاب نمایید.

مطلب مرتبط:
اپلیکیشن مایکروسافت سلفی برای گوشی های اپل نیز منتشر شد.

لمس سه‌بعدی برای انتخاب سریع حالت دوربین آیفون

فراموش نکنید کاربران آیفون ۶s و ۶s Plus می‌توانند برای ورود سریع به اپلیکیشن دوربین آیفون در یک حالت خاص از توانایی «لمس سه‌بعدی» (۳D Touch) استفاده کنند. کافی انگشت خود را روی آیکن اپلیکیشن دوربین فشار دهید تا فهرستی از حالت‌های مختلف مانند حالت عکاسی عادی، عکاسی سلفی و فیلم‌برداری اسلومو به نمایش دربیاید.

ثبت حرکات سریع با Burst Mode

جالب است بدانید هر زمانی که از دوربین آیفون برای عکاسی از صحنه‌های پرتحرک استفاده می‌نمایید حالت Burst Mode روش خوبی است تا مطمئن باشید بهترین لحظه را از دست نخواهید داد. برای استفاده از Burst Mode کافی است انگشت خود را روی کلید شاتر نگه‌دارید. هم‌زمان با نگه‌داشتن انگشت روی دکمه‌ی شاتر یک شمارشگر تعداد عکس‌هایی را که ثبت می کنید روی صفحه‌نمایش نشان می‌دهد. هر وقت که تمایل داشتید قادر هستید با رها کردن دکمه‌ی شاتر کار گرفتن عکس‌ها را متوقف نمایید.

مطلب مرتبط:
استفاده از فتوشاپ در عکاسی از ماه

نکته ی قابل توجه : توانایی Burst Mode را علاوه بر نگه‌داشتن دکمه‌ی شاتر لمسی روی صفحه‌نمایش می‌توانید با نگه‌داشتن دکمه‌های تنظیم صدای آیفون یا هندزفری ایرپاد هم فعال نمایید.

قفل فوکوس و نوردهی خودکار دوربین آیفون

در ادامه باید بگوییم توانایی فوکوس خودکار این امکان را می‌دهد پیش از گرفتن عکس نقطه‌ی فوکوس مورد نظر خود را انتخاب نمایید. برای تنظیم فوکوس کافی است سوژه‌ی مورد نظر را روی صفحه‌نمایش آیفون لمس کنید. اگر نقطه‌ی فوکوس را به این شیوه انتخاب نکنید دوربین آیفون به‌صورت خودکار فوکوس را روی سوژه‌ای قرار خواهد داد که حدس می‌زند مورد نظر شما می باشد.

همچنین توانایی نوردهی خودکار اجازه می‌دهد میزان روشنایی عکس را کم یا زیاد کنید. برای تنظیم میزان نوردهی کافی است پس از انتخاب نقطه‌ی فوکوس انگشت خود را روی صفحه‌نمایش به بالا و پایین حرکت دهید. هرگاه روشنایی تصویر مطابق میل شما شد عکس را ثبت نمایید.

علاوه بر اینها امکان قفل کردن فوکوس و نوردهی خودکار هم وجود دارد. برای این کار انگشت خود را روی محل مورد نظری که قصد دارید فوکوس و نوردهی روی آن قفل شود چند لحظه نگه‌دارید؛ یک بنر زرد رنگ با عنوان AE/AF Lock در بالای صفحه‌نمایش ظاهر خواهد شد. در این حالت حتی اگر گوشی تکان بخورد، سوژه‌ی جدیدی به کادر وارد شود یا نور صحنه تغییر نماید فوکوس و تنظیمات نوردهی دوربین آیفون عوض نخواهد شد. برای باز کردن فقل هم کافی است روی جایی از صفحه‌نمایش ضربه بزنید.

مطلب مرتبط:
یورش آیفون به عکاسی با کیفیت RAW در iOS 10

استفاده از حالت HDR

توجه داشته باشید که استفاده از حالت دامنه‌ی پویای بالا (High Dynamic Range) یا HDR برای عکاسی از صحنه‌هایی با کنتراست بالا توصیه می‌گردد. این حالت سه عکس را با سه نوردهی متفاوت به‌صورت خودکار با هم ترکیب می‌کند تا جزییات عکس نهایی تا جای ممکن به چیزی که چشم انسان می‌بیند نزدیک باشد. حالت HDR برای سوژ‌ه‌های ثابت نتیجه‌ی بسیار خوبی دارد ولی طبیعتا برای صحنه‌هایی با حرکات سریع چندان مناسب نمی باشد.

شما قادر هستید برای استفاده از حالت HDR  در اپلیکیشن دوربین آیفون گزینه‌ی HDR را که در بالای صفحه‌نمایش قرار دارد انتخاب نموده و یکی از گزینه‌های On برای روشن کردن، Off برای خاموش کردن و Auto را برای تشخیص خودکار انتخاب کنید. در حالت Auto دوربین آیفون به‌صورت خودکار لزوم استفاده از حالت HDR را تشخیص داده و در مواقعی که استفاده از آن به گرفتن عکس بهتر کمک می‌کند آن را فعال خواهد نمود.

نکته مهم : گاهی اوقات ممکن می باشد عکس‌های HDR اندکی تخت به نظر برسند و چندان دل‌چسب نباشند. بنابراین بهتر است نسخه‌ی اصلی (غیر HDR) عکس را هم حفظ نمایید. برای این کار قادر می باشید به مسیر زیر بروید و گزینه‌ی Keep Normal Photo را فعال نمایید.

مطلب مرتبط:
در هنگام ارتقای لنز کیت به چه نکاتی توجه کنیم؟

Setting > Photos & Camera > Keep Normal Photo

فعال کردن گزینه‌ی Keep Normal Photo و گزینه‌ی تشخیص خودکار (Auto) حالت HDR روشی بسیار  عالی برای رسیدن به بهترین نتیجه‌ ی ممکن در تمام عکس‌هایی می باشد که با دوربین آیفون به ثبت خواهید رساند.

استفاده از ابزارهای ویرایشی آیفون

در اینجا عکس مورد نظر خود را در اپلیکیشن Photos باز و گزینه‌ی Edit را که در سمت بالای راست صفحه‌نمایش دیده می‌شود انتخاب نمایید. بعد از آن آیکن مربوط به تنظیمات تصویر را بزنید تا فهرستی غنی از ابزارهای ویرایشی نور، رنگ و عکس سیاه‌وسفید در دسترس شما قرار بگیرد.

استفاده از لوازم جانبی

در پایان باید بگوییم لوازم جانبی متنوعی وجود دارند که می‌توانند مهارت شما را در عکاسی با دوربین آیفون به سطوح بالاتری ارتقا دهند. از این میان می‌تواند به انواع لنزها، سه‌پایه‌ها و شاترهای بلوتوث اشاره نمود. اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

‌منبع: دیجیکالا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)