ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

برای اضافه کردن انسانها به عکاسی منظره به این 5 دلیل نیاز دارید

add people to landscape

در این مقاله آموزشی ما تصمیم داریم به شما نشان دهیم که گاهی اوقات برای خلق یک عکس منظره زیبا میتوان قوانین را زیر پا گذاشت … با ما در سایت عکاسی همراه باشید.

بسیاری از اوقات وقتی که ما به ایجاد عکس های منظره عالی فکر می کنیم، هیچ تلاشی برای گنجاندن افراد در آن تصاویر نمی کنیم. گاهی اوقات پیش میاید که ما حتی مدت زمان طولانی منتظر می مانیم تا گردشگران  یا عکاسان دیگر  از دید ما خارج شوند. در بسیاری از اوقات این بهترین روش برای عکاسی از یک منظره می باشد اما گاهی اضافه کردن یک عنصر انسانی به یک صحنه می تواند سبب ایجاد یک عکس عالی شود.

 

در تصویر بالا مشاهده می کنید که کار این موج سوار برای امروز تمام شده است. به طور معمول بهتر است که صورت یک شخص رو به فضای بیشتر عکس باشد، اما گاهی استثنا ها نیز ممکن است جواب دهند.

دلیل اول : گفتن یک داستان

باید بگوییم اضافه کردن یک فرد به عکس منظره تان می تواند به داستان سرایی تصویر شما کمک نماید. افراد، یا حتی یک فرد تنها، ممکن است به منظره شما رمز و راز و ماجراجویی اضافه کرده، و باعث شوند که بیننده شما در مورد این که شخصی که در عکس شماست کیست، چیست و چرا هست متعجب گردد. هنگامی که بینندگان شما این پرسش ها  را می پرسند، چشمان آنها با تصویر درگیر خواهد ماند، و این عکس را جذاب تر می کند. تصویری از یک فرد که در مقابل یک رشته کوه بزرگ ایستاده است، ممکن است باعث شود بیننده تعجب کند که آن فرد در آنجا چه می کند. اگر آن شخص یک کوله پشتی و یک عصا داشته باشد، بیننده ممکن است تصور کند که او قصد دارد کوهنوردی کند. یا شاید آن شخص در عکس شما یک تفنگ با خود حمل می کند و لباس استتار پوشیده است، که سبب می شود بیننده تصور کند که یک شکارچی دارد در جستجوی ماجراجویی به سمت جنگل می رود. یک فرد می تواند سوژه تصویر باشد یا با منظره تصویر ارتباط برقرار کند؛ ولی به هر ترتیب اگر آن شخص متناسب با داستان تصویر باشد، منظره شما نظر بیننده را جلب خواهد نمود و عکس یک داستان موفق خواهد گفت.

مطلب مرتبط:
نحوه شبیه سازی بارش باران در استودیو

ببینید که چطور تصویر بالا داستان مردی را می گوید که دارد در مورد شغل سابق خود که کار بر روی یک قایق رودخانه بوده فکر می کند.

دلیل دوم : ترکیب بندی

توجه داشته باشید که قرار دادن یک یا چند فرد در یک تصویر در فضای منفی می تواند به منظره شما تعادل ببخشد. یک شخص در پس زمینه، یا در وسط مسیر در صحنه شما، به ایجاد یک حس عمق در تصویر کمک خواهد کرد. هنگامی که شما فرصت قرار دادن یک فرد را داشتید، مراقب باشید که آنها را طوری در تصویر قرار دهید که بیننده را به داخل تصویر بکشد. سوژه خود را در یک طرف کادر قرار دهید، ترجیحا بر اساس قانون یک سوم، درحالیکه روی سوژه به سمت فضای باز باشد. این که یک شخص رو به سمت خارج از تصویر شما داشته باشد یا به آن سمت نگاه کند، به طور تقریبی  هیچ وقت ایده خوبی نمی باشد، چرا که این کار سبب می شود که چشم بیننده به جای کاوش عکس به طور کامل، تصویر را رها کند. با این وجود، در هر قانون ترکیب بندی استثنائاتی نیز وجود دارند که جواب خواهند داد. دانستن قوانین ترکیب بندی، این که چه زمانی باید از آنها استفاده کرد، و چه زمانی باید آنها را شکست، هنگام اضافه کردن یک فرد به تصویرتان به شما کمک خواهد نمود.

مطلب مرتبط:
پرسش های متداول درباره اعوجاج لنز

ببینید که در تصویر بالا این زوج در حال گرفتن سلفی، بر اساس قانون یک سوم در این عکس کادربندی شده اند، و یک فضای منفی را در ساحل پُر می کنند.

دلیل سوم : مقیاس اندازه

در نظر داشته باشید که اضافه کردن یک انسان به یک تصویر راه خوبی برای نشان دادن اندازه و مقیاس اشیاء در تصاویر شماست. بدون حضور یک فرد در بسیاری از تصاویر، اشیائی نظیر درختان و صخره ها ممکن است فاقد یک حس مقیاس باشند. اضافه کردن یک فرد بلافاصله یک نقطه مرجع و مقیاس نسبت به منظره به بیننده شما می دهد.

در تصویر بالا اضافه کردن پیکر نشان داده شده به صورت ضد نور (سیلوئت) در انتهای غار یک حس مقیاس به تصویر داده و یک نقطه کانونی نیز به تصویر می بخشد.

دلیل چهارم : درام و هیجان

در این جا باید بگوییم بصورت سیلوئت نشان دادن یک نفر در مقابل غروب آفتاب یا یک نمای از پشت نورپردازی شده دیگر، مثال کاملی است از این که یک فرد چطور می تواند به ایجاد یک تصویر دراماتیک تر کمک کند. حتی ساده ترین مناظر نیز می توانند با اضافه کردن افراد به تصویر جالب تر و هیجان انگیزتر گردند. عکاسی از زوجی که دست یکدیگر را گرفته اند، درحالیکه با منظره تعامل برقرار می کنند، می تواند یک درام عاشقانه به تصویر شما اضافه نماید.

مطلب مرتبط:
روش عکاسی از ماه در نقطه مشخص (بالای برج)

در تصویر بالا مشاهده می کنید که یک پدر و پسر به صورت سیلوئت در حال بازی در ساحل دریا در غروب آفتاب به تصویر، که در غیر این صورت تنها یک غروب تکراری دیگر در امتداد ساحل می شد، درام می بخشند.

دلیل پنجم : نقطه کانونی

دلیل آخر ما این است که یک عکس موفق به یک نقطه کانونی نیاز دارد، نقطه ای که چشم بیینده را به خود جلب نماید، و با اضافه کردن افراد می توان به این هدف دست یافت. اضافه کردن یک نقطه جذاب می تواند یک منظره خسته کننده را به یک منظره چشمگیر و قابل توجه تبدیل کند. بسیاری از مناظر ویژگی های طبیعی یا ساختمان هایی به عنوان یک نقطه تمرکز دارند، اما اضافه کردن یک فرد گاهی اوقات می تواند یک تصویر بسیار جالب تر ایجاد نماید. همانطوریکه قبلا شاره کردیم، گاهی اوقات شما ممکن است در پیش زمینه منظره خود فضای منفی ای داشته باشید، که با اضافه کردن یک فرد به صحنه خود، آن فضای منفی پر شده، و تصویر شما از تعادل بهره مند خواهد شد. شخص داخل تصویر شما به عنوان یک نقطه کانونی، می تواند سوژه صحنه، یا یک مکمل برای منظره شما واقع گردد.

مطلب مرتبط:
چگونه از دود عکاسی کنیم؟

در تصویر بالا ما شاهد این هستیم که این زوج که بر روی یک صخره نشسته و از رنگ های پاییزی لذت می برند، بر اساس قانون یک سوم در عکس کادربندی شده، و درام عاشقانه ای به تصویر می بخشند.

توجه کنید که هنگام اضافه کردن یک یا چند نفر به منظره خود، سعی کنید چهره های آنها را نامعلوم و مبهم نگه دارید. این کار به بیننده اجازه خواهد داد تا خودش را به جای شرکت کنندگان در عکس تصور کند.

پایان

در پایان باید بگوییم  این احتمال وجود دارد که به تنهایی برای عکاسی منظره به یک منطقه بکر سفر کنید، در این صورت می توانید خودتان آن شخص داخل عکس منظره باشید. دوربین خود را بر روی یک سه پایه قرار داده، تایمر را تنظیم نمایید، سپس در محل از پیش تعیین شده داخل کادر قرار گیرید. دفعه بعد که مشغول عکاسی از یک منظره بودید، به دنبال فرصت هایی برای اضافه کردن یک یا چند نفر به یکی از تصاویر خود بگردید، و ببینید آیا نتایج را دوست دارید یا نه. شما ممکن است از تفاوتی که می بینید شگفت زده شوید.

مطلب مرتبط:
اپلیکیشن VSCO ، فراتر از یک اپلیکیشن (آموزش) قسمت اول

همانطور که  مشخص است بسیاری از منظره ها به اندازه کافی قوی هستند که به تنهایی برجسته باشند، اما اگر تصویر شما به کمی رنگ و لعاب نیاز دارد، اضافه کردن یک انسان را امتحان نمایید. نظر شما در مورد اضافه کردن عنصر انسانی به عکس های منظره چیست؟  امیدواریم این مقاله مورد استفاده علاقه مندان به عکاسی طبیعیت قرار گیرد.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

منبع

digital-photography-school و لنزک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)