ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

تصاویر جذاب میلان وپالنسکی با نام خاطره رنگارنگ

conceptual-photograph-1
ب

میلان وپالنسکی که مجموعه تصاویر او را در این مقاله منتشر میکنیم میگوید که : من عاشق عکاسی سورئال و مفهومی، و سلف پرتره هستم. من همیشه به دنبال مکان های جالب، عمدتا در اطراف زادگاهم Novy Rychnov می گردم، تا دیدگاه پیچیده ام را از طریق عکاسی نشان دهم. آخرین مجموعه من با نام «خاطره رنگارنگ»، یک پروژه نهایی در مدرسه بود، که در آن از ما خواسته شد یک مجموعه عکاسی را با تمرکز اصلی بر رنگ تکمیل کنیم. این مطلب، داستان نحوه ایجاد آن مجموعه است. در ادامه تصاویر جذاب میلان وپالنسکی با نام خاطره رنگارنگ را با هم مرور میکنیم

درباره پروژه

باید قبل از هرچیز اضافه کنم که اولین غریزه من انجام یک مجموعه سلف پرتره و استفاده از شهر زادگاهم بود. من شروع به فکر کردن در مورد مکان های رنگارنگ در اطراف روستای خودم کردم. یک سرسره زرد در داخل یک دریاچه به ذهنم رسید. ناگهان متوجه شدم که تقریبا هر کدام از خاطرات کودکی که دارم به یک رنگ مربوط است، یا به دلیل محل آن، اشیاء داخل آن، و یا احساسی که در من ایجاد می کند. و اینگونه بود که مفهوم این مجموعه به وجود آمد. من می خواستم رنگ ها را به خاطرات دوران کودکی ام مرتبط کنم – به همین دلیل تصمیم گرفتم اسم این مجموعه را «خاطره رنگارنگ» بگذارم.

مطلب مرتبط:
لباسی از شبنم بر تن حشرات

من برای هر رنگ دو عکس گرفتم. این دو عکس به ادامه نیاز داشتند. اول، من یک عکس زرد به عنوان خاطره روزهایی که در طول تابستان با خانواده ام به شنا می رفتم گرفتم. من همیشه این سرسره را تحسین می کردم، اما آنقدر از فرو رفتن در آب می ترسیدم که هیچ وقت از آن استفاده نکردم.

رنگ دوم قرمز بود. این تصاویر مکانی را در نزدیکی خانه من نشان می دهند که ما در آنجا قایم موشک بازی می کردیم.

رنگ سوم، آبی، به مادربزرگ من و کارخانه ای که در آن کار می کرد، مربوط است. من اغلب او را در آنجا می دیدم، اما ورود به آنجا ممنوع بود، بنابراین من از پنجره بالا می رفتم یا از زیر حصار به داخل می خزیدم.

آخرین رنگ سبز بود. من آن را انتخاب کردم چون وقتی بچه بودم رنگ سبز همه جا در اطراف من وجود داشت: در دشت ها و جنگل ها. طبیعت بخش بزرگی است از چیزی که من در حال حاضر هستم.

مطلب مرتبط:
مجموعه تصاویر آبستره معماری از Peter Stewart

چند نکته که من هنگام عکاسی از این مجموعه یاد گرفتم

کنار گذاشتن محدودیت ها

برای این مجموعه، من از دوربین DSLR کانن EOS 5D Mark II با لنز کانن ۲۸-۷۰mm f/2.8 استفاده کردم. البته من نمی توانستم از آن بدون یک ریموت وایرلس و یک سه پایه استفاده کنم. معمولا دیدن نحوه عکس گرفتن من خیلی خنده دار است، چون من کارهای عجیب و غریب می کنم. تا حدودی هم به همین دلیل است که من خودم با استفاده از یک ریموت وایرلس سلف پرتره می گیرم: من می توانم هر کاری که می خواهم را بدون احساس خجالت انجام دهم. این تمرین خوبی است که محدودیت های خود را به این روش کنار بزنید، و راه خوبی است تا یاد بگیرید خودتان را از منظر عکاسی نشان دهید. برای عکس های زرد، یکی از دوستانم با نگه داشتن سه پایه بر روی سرسره برای جلوگیری از افتادن آن به داخل آب به من کمک کرد.

مطلب مرتبط:
تصاویر دیدنی با افکت فوکوس انتخابی یا تیلت شیفت

برنامه ریزی قبل از شروع کار

اولین پیشنهاد من برای کسانی که علاقه مند به عکاسی هستند این است که  قبل از بیرون رفتن، در مورد آنچه که می خواهید با عکاسی به دست آورید، فکر کنید. شما می توانید چند طرح و ایده را ترسیم کنید. آماده بودن و داشتن بینش قبلی باعث می شود که وقتی به محل عکاسی می رسید کار بسیار آسان تر شود. حتی اگر واقعیت کمی متفاوت از تصور و دید شماست، حداقل نیتی (هدفی) دارید که از آنجا کار را شروع کنید. از امتحان کردن ژست ها و ترکیب بندی های غیر منتظره نترسید؛ گاهی اوقات بهترین عکس ها زمانی ایجاد می شوند که اصلا انتظارش را ندارید.

ویرایش انتهای عکاسی

برای این مجموعه ویرایش تصاویر نیز بسیار مهم بود. من از Adobe Photoshop و Camera Raw استفاده کردم که در آن اشباع را در تمام رنگ های پیشرو در عکس ها برجسته کردم. من مجبور شدم سایه مناسب را در هر عکس تنظیم کنم، چون می خواستم کل مجموعه از لحاظ رنگ یکنواخت باشد. من این کار را با ابزار Color Balance انجام دادم. قصد من این بود که بدنم کمی روشن تر و سفیدتر شود، بنابراین اشباع را در آن بخش ها کاهش دادم. در پایان با ابزار Selective Color روی هر عکس کار کردم تا یک حس نهایی نرم و ملایم به دست آورم.

مطلب مرتبط:
تصاویر عکاسی ایتالیایی از کولبران کردنشین

در انتها نیز توصیه میکنم که خلاق باشید، شجاع باشید، و احساسات و تجربیات خود را بدون ترس نشان دهید!

منبع اصلی: وبلاگ۵۰۰px

صفحه اینستاگرام میلان وپالنسکی

instagram.com/Milda2221
گردآوری شده از سایتهای عکاسی و لنزک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)