ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

دشواری هایی که کسی به عکاسان تازه کار نمی گوید!

آموزش عکاسی

امروز در این مقاله سعی خواهیم کرد ۱۰ نکته مهم را در اختیار شما قرار دهیم که هیچ کس به عکاسان تازه کار نمی گوید. در ادامه با ما در سایت عکاسی همراه باشید.

هنگامی که برای نخستین بار دوربین خود را خریداری می کنید هیجان انگیز و سرگرم کننده می باشد، در نتیجه عکس های زیادی می گیرید. اما در نهایت ممکن است از ظاهر عکس های خود در مقایسه با آنهایی که آنلاین دیده بودید ناامید شوید. اما یک عکاس نه تنها ناامید نمی گردد، بله هر چه سرسختانه تر ادامه می دهد، مطالب آموزشی و کتاب های بیشتری می خواند  و هر چه بیشتر به تمرین می پردازد.

در نظر داشته باشید که هر دفعه که یک مقاله یا یک کتاب یا یک آموزش می خوانید، همیشه چیز جدیدی برای یادگیری در مورد عکاسی وجود دارد. تکنولوژی همیشه رو به جلو حرکت می نماید، نرم افزارها بهتر می شوند، ویژگی ها و قابلیت های جدید منتشر می شوند. همیشه کسی یک تکنیک یا نکته جدید برای به اشتراک گذاشتن دارد. چیزهای زیادی وجود دارند که باید یاید بگیرید، با این حال این هم یکی از لذت های عکاسی است. مرزهای شما در بسیاری جهات نامحدود می باشند، این یک نوع هنر می باشد که خواهید توانست توسعه اش دهید و آن را متعلق خود نمایید.

باید بگویم با این وجود چیزهای زیادی در سفر آموزش عکاسی من بودند که باید به شیوه ای سخت یاد گرفته می شدند، که اغلب همینطور می باشد. چیزهایی اساسی ای وجود دارند که درک آنها مدتی طول می کشد، عمدتا به این سبب که هیچ کس این اطلاعات را به اشتراک نگذاشته است. شاید آنها فکر می کردند که آنقدر بدیهی و واضح می باشد، که هر کسی می تواند آن را متوجه شود.و اما 10 نکته ی مهم :

1-یادگیری عکاسی سخت می باشد

جالب است بدانید دوربین شما با تعداد زیادی دکمه و کلید چرخان، و انواع ویژگی های فانتزی، معجزه تکنولوژی مدرن و علم می باشد. برای کنترل داشتن بر اینکه دوربین چگونه تصاویر شما را ایجاد می نماید، باید یاد بگیرید چگونه با یک سطح مهارت خاص از آن استفاده نماید. و بعد از آن، جنبه هنری این معادله وجود دارد: ترکیب بندی، کادربندی، احساس، گفتن یک داستان و… پس در نتیجه مفاهیم و ایده های جدیدی، هم از لحاظ تکنیکی و هم خلاقیتی باید یاد گرفته شوند.

مطلب مرتبط:
آموزش خواندن عکس ها و تکرار نتایج آنها

باید بگوییم هزینه کردن ۱۰ یا ۱۲ میلیون تومان برای یک DLSR فانتزی جدید و لنز شما را به یک عکاس توانا تبدیل نخواهد کرد، همانطور که خریدن یک سِت چاقوی آشپزخانه شما را به سرآشپز ممتاز تبدیل نمی کند. دوربین شما یک ابزار می باشد، که به هزاران ساعت وقت اختصاص داده شده به یادگیری نحوه استفاده از آن نیاز دارد. اگر شما آماده خواندن کتاب های آموزشی، دیدن ویدیوهای آموزشی، و بارها و بارها بیرون رفتن برای عکاسی نمی باشید، در این صورت میزان پیشرفت و بهبود شما حداقل خواهد بود.

2-عکاسی کار گران قیمتی می باشد

گفتنیست عکاسی با قطعات واقعا گران قیمتی شروع می گردد به این معنی که بدنه دوربین و لنز. طولی نخواهد کشید که شما به لنزهای بیشتری نیاز پیدا خواهید نمود. یک کیف دوربین برای حمل آن لازم است. یک سه پایه برای ثابت نگه داشتن آن. فیلترها برای گرفتن عکس هایی با نوردهی طولانی. ریموت کنترل های شاتر بیسیم، فلاش یا لوازم نورپردازی دیگر، و این لیست ادامه دارد. همیشه یک چیز جدید و چشمگیر وجود دارد که برای آن پول خرج نمایید.

توجه داشته باشید که نباید چیزهایی مانند کفش مناسب و لباس مخصوص فضای باز را فراموش کنید. هزینه های محل اقامت و بنزین برای سفرهای محلی، به اضافه هزینه ورود به پارک ها را نیز باید در نظر بگیرید. سفرهای خارجی و خرج هایش که جای خود را دارد. بیمه را هم فراموش نکنید. همه اینها روی هم پول بسیار زیادی می گردد.

3-لوازم دوربین سنگین هستند

قابل ذکر است که  لنزهای با کیفیت خوب از عدسی هایی با کیفیت ساخته می شوند، و در نتیجه می توانند بسیار  سنگین باشند. به مرور زمان شما دو یا سه تا از آنها، و یک بدنه DSLR و لوازم جانبی دیگری خواهید داشت، کیت شما می تواند دست کم ۵ کیلوگرم یا بیشتر وزن داشته باشد. هرچه لوازم بیشتری داشته باشید، وزن بیشتری را باید با خود حمل کنید. این یکی از دلایلی است که تکنولوژی میکرو سه چهارم ( دوربین های بدون آینه) دارد اینقدر پرطرفدار می گردد، دوربین  و لنزها بسیار کوچک تر، و در نتیجه سبکتر می باشند.

4-داشتن لوازم مناسب مهم می باشد

فراموش نکنید که لنزهای بلند برای عکاسی از حیات وحش و پرندگان ضروری می باشند. لوازم خاصی برای عکاسی نجومی (astrophotography) مورد نیاز می باشد. برای گرفتن عکس های فوق العاده کلوزآپ (نزدیک)، حتما باید یک لنز ماکرو یا فیلتر ماکرو داشته باشید. عکاسی پرتره استودیویی به معنی داشتن سافت باکس و لوازم نورپردازی حرفه ای است. سه پایه، فیلتر، ریموت کنترل شاتر و غیره، همه اینها در عکس های شما تفاوت ایجاد می نمایند، و داشتن لوازم مناسب برای این کار مهم می باشد.

5- این عکاس می باشد که حرف اول را می زند

شاید دوست داشته باشید بدانید ترکیب بندی، کادربندی، تصورات خلاقانه یا هنری، تمام مولفه هایی می باشند که شما یعنی عکاس به تصویر می دهید. ما بار ها در مقالاتمان مثال های مشابهی را برای شما عزیزان  زده ایم و حرفمان این است که اگر یک دوربین آخرین مُدل به یک مبتدی بدهید و یک معمولی به عکاس حرفه ای، نتیجه قابل پیشبینی است و راحت می توان حدس زد عکاس حرفه ای عکس بهتری ثبت می کند.

مطلب مرتبط:
استفاده از خطوط هدایتگر خلاقانه در عکاسی

ذکر این نکته ضروری ایست که حضور یافتن در محل عکاسی در زمان مناسب به عنوان نمونه  طلوع یا غروب خورشید یا سفر به مکان های جالب و جدید، بالا رفتن از کوه، ساعت ها رانندگی کردن برای بودن در نقطه مناسب، همه اینها کارهایی م باشند که شما باید برای ثبت تصویر انجام دهید.

غروب آفتاب

بالا رفتن از کوه

6-مدت زیادی طول می کشد تا صلاحیت به دست آورید

ما می دانیم هنگامی که برای اولین بار دوربین خود را می خرید هیجان انگیز و سرگرم کننده می باشد،در نتیجه شما عکس های زیادی می گیرید. اما در نهایت ممکن می باشد از ظاهر عکس های خود در مقایسه با آنهایی که آنلاین دیده بودید ناامید شوید، و یکی از این دو مورد اتفاق خواهد افتاد. محتمل ترین نتیجه این است که شما تسلیم می شوید چون این کار بسیار سخت می باشد. گزینه دیگر این است که شما برای یادگیری هنر خود سخت تر از قبل کار می کنید، مطالب آموزشی بیشتری مطالعه می نمایید، کتاب های بیشتری می خوانید، تمرین و تمرین می نمایید – شاید هم در چند کارگاه عکاسی شرکت نمایید.

پیش از این یک فرد باهوش متوجه شده است که برای تسلط یافتن بر یک مهارت جدید ۱۰۰۰۰ ساعت تلاش لازم می باشد (نقل قول از Malcolm Gladwell). ده هزار ساعت! که بیش از یک سال تمام می باشد! شما باید این ساعات را بین ساعات کار، خواب، و زمانی که با دوستان یا خانواده خود سپری می کنید، جا دهید. این به این معنی می باشد که ممکن است سالها طول بکشد تا شما قادر باشید آن کار را خوب انجام دهید.

مطلب مرتبط:
چطور با آیفون تصاویر بهتری ثبت کنیم؟

توصیه ی مهم : شما اگر به دنبال کتابی در زمینه آموزش عکاسی می باشید که پر از اصطلاحات پیچیده و گنگ نباشد و در مدتی کوتاه باعث پیشرفت شما در عکاسی شود، کتاب پی دی اف «هک عکاسی» را به شما توصیه می کنیم. مایک نیوتون نویسنده کتاب می گوید: «ماموریت من کمک به عکاسان مبتدی برای پریدن از روی ۱۰۰۰۰ ساعت زمانی می باشد که برای پیشرفتشان نیاز می باشد».

7-شبکه های اجتماعی دوست شما نیستند

هنگامی که شما برای اولین بار شروع به اشتراک گذاری عکس های خود در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام می کنید، دوستان و خانواده شما آنها را لایک خواهند کرد. علت آن این است که آنها شما را دوست دارند و چیزهای خوب برای شما می خواهند. لایک گرفتن یک شکل فوری از خوشنودی می باشد که می تواند اعتیادآور باشد.

یکی از مشکلات شبکه های اجتماعی این می باشد که بیشتر افرادی که عکس های شما را مشاهده می کنند عکاس نیستند. آنها قادر نیستند مشاوره یا نقد تکنیکی مفیدی در مورد تصاویرتان به شما بدهند، امری که به شما کمک کند تا پیشرفت نمایید.

توجه کنید که گروه ها و فروم های آنلاین پر از عکاسی وجود دارند که بیشتر اوقات مایل به ارائه بازخورد و به اشتراک گذاشتن دیدگاه خود می باشند. اما پذیرفتن انتقاد چیزی نیست که بعضی افراد با آن راحت باشند، و می تواند واقعا چالش برانگیز باشد. بعضی از افراد بهتر از بقیه می توانند با آن کنار بیایند، پس در نتیجه ممکن است لازم باشد کمی وقت صرف پیدا کردن جایی نمایید که در آن احساس راحتی می نمایید. یکی از پلتفرم های مناسب در این زمینه وب سایت ۵۰۰px می باشد.

8-اگر یک عکس از طلوع آفتاب می خواهید، باید قبل از خورشید از خواب بیدار شوید

ممکنه شما با خواندن این جمله و تاکید کردن آن با حرکت سرتان و گفتن این که «مطمئنا، من می تونم این کار رو انجام بدم» بسیار راحت باشد. اما ساعت ۴ صبح وقتی که تخت خوابتان گرم و نرم می باشد، اما بیرون هوا سرد و تاریک است، داستان کمی فرق می کند. به علاوه شما ممکن است در طول چند ماه گذشته ۱۰ بار برای عکس گرفتن بیدار شده باشید، و هیچ یک از آن صبح ها نتیجه ای نداده باشد.

مطلب مرتبط:
عکاسی از ماشین ها با هنر فاین آرت

باید به این سوال پاسخ دهید که آیا می خواهید به مقصدهای عجیب و غریب سفر کنید؟ باید به اندازه کافی پس انداز داشته باشید تا بتوانید از عهده هزینه آنها برآیید، از کار مرخصی بگیرید، و شاید با افراد غیر عکاس سفر نمایید و مجبور شوید در هنگام سفر کمی سازش کنید. یک عکس باورنکردنی در یک جای دورافتاده به این معنی است که شما باید تا آنجا پیاده روی کنید، لوازم دوربینتان، و چادر، غذا، و همه چیزهای دیگر را نیز با خود حمل نمایید.

ثبت طلوع زیبای خورشید، پاداش زود بیدار شدن

این را مد نظر قرار دهید که عکاسی نیازمند تعهد زیاد نسبت به هنر خودتان، یادگیری آن، و سپس رفتن به جاهایی می باشد که نیاز دارید، تا تصاویری که می خواهید را ثبت نمایید.

9-پس پردازش تنها یک ابزار دیگر می باشد

در دنیای عکاسی کم هیچ چیز به اندازه «پس پردازش» تفرقه انداز نمی باشد. اگر شما با فرمت RAW عکس می گیرید، لازم است که فایل هایتان را با نوعی نرم افزار ویرایش نماییید. گزینه های زیادی برای این کار نیز وجود دارد نظیر فتوشاپ، لایت روم، OneOne، DXO، و غیره. بعضی افراد «به دست آوردن عکس درست در دوربین» را ترجیح می دهند و با فرمت JPG عکس می گیرند.

بهتر است بدانید که اگر شما تصمیم دارید با فرمت خام (RAW) عکس بگیرید و می خواهید تصاویر خود را ویرایش نمایید، به این معنی می باشد که باید استفاده از نرم افزار را یاد بگیرید. مثل هر چیز دیگری در عکاسی، این کار هم سریع یا ساده نیست، اما هنگامی که آن را یاد گرفتید، ارزشی که به تصاویر شما می بخشد بسیار زیاد است. لازم نیست که با پیش تنظیمات یا اقدامات دستی ساعت ها وقت صرف هر عکس کنید، برای بیشتر آنها ممکن است تنها چند دقیقه وقت لازم باشد.

10-آیا شما دنباله روی مُد هستید؟

باید بدانید گرایش ها (تِرِند ها) و سبک های قابل توجهی در عکاسی وجود دارند، که در یک نقطه زمانی خاص مُد می گردند: عکاسی نجومی، نوردهی طولانی، HDR، آبشارهای ابریشمی با نوردهی طولانی، نقاشی با نور، و افکت های خاص دیگر سبک هایی می باشند که در حال حاضر زیاد مشاهده می گردند. قطعا باید از آنها یاد بگیرید، مهارت های ارزشمندی برای یادگیری وجود خواهد داشت، اما مراقب باشید که در محدوده ای که از نظر زیباشناسی خوشایند باشد بمانید – به این معنی که در یکی از تکنیک ها، مانند اچ دی آر، آنقدر زیاده روی نکنید که زیباییش را از دست بدهد.

مطلب مرتبط:
تصاویر زیبای قطره نگاری

نوردهی طولانی

باید بگوییم تکرار و انجام آنچه بقیه می دهند ساده می باشد، اما توانایی شما را برای یادگیری و رسیدن به دید و سبک عکاسی خودتان محدود می کند. آیا می خواهید به یک مکان شگفت انگیز سفر نمایید و از همان زاویه دیدی که تا به حال توسط هزاران عکاس دیگر ثبت شده عکس بگیرید؟ اگر وقت دارید، و گزینه هایی برای زاویه دیدهای دیگر وجود دارد، و قرار گرفتن در آن برای شما امن می باشد، آنها را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: ۶ مرحله تا پیدا کردن سبک عکاسی خودتان

هیچوقت از امتحان کردن یک چیز متفاوت نترسید، و هر کاری که انجام می دهید، مطمئن شوید که آن کار تصاویری به شما می دهد که از داشتن آنها در مجموعه نمونه کارهای خود خوشحال می شوید.

سخن آخر

بعضی از این نکات کاملا واضح به نظر می رسند، و ممکن می باشد شما با برخی از آنها مخالف باشید. ممکن است ایده هایی در اینجا باشند که شما با آنها راحت نباشید، یا چیزهای دیگری که دوست دارید به جای این موارد اضافه کنید برای به اشتراک گذاشتن افکار خود در قسمت دیدگاه ها، پایین صفحه زیر، راحت باشید، چون بقیه هم ممکن است با شما موافق باشند.

چیزی که می توانید از آن مطمئن باشید این است که یادگیری هر چیز جدید کار سختی می باشد، و هر چه بیشتر پیش بروید، چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. یک راز دیگر وجود دارد که می خواهم با شما به اشتراک بگذارم. زمانی که بر اصول اولیه تسلط پیدا کردید و ابزارهای خود را درک کردید، یک فرصت کاملا جدید برای لذت بردن و امتحان چیزهای خلاقانه، و آزمایش کردن با مفاهیم واقعا جالب خواهید داشت.

 

نویسنده:استیسی هیل (Stacey Hill)

منبع

digital-photography-school و لنزک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)