ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

دوربین های عکاسی تا کجا پیش خواهند رفت؟

تاریخچه دوربین

 

دوربین های عکاسی در طول تاریخ دستخوش تغییرات اساسی زیادی شده اند. پیشرفت ها برای این ابزار تکنولوژی باور نکردی بوده است. مقاله زیر از دیجیکالا بر این موضوع پرداخته و مورد استفاده علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

در ابتدا باید بگوییم دوربین‌های عکاسی اولین بار در اواسط قرن نوزدهم و از متحول شدن جعبه‌هایی به نام «کمرا آبسکیورا» بوجود آمدند. وسایلی بزرگ، گران‌قیمت و تخصصی، که قادر بودند دنیا را به صورت خودکار و بدون نیاز به نقاشی کردن، ثبت نمایند. از آن تاریخ تا کنون، تغییرات زیادی در دوربین‌های عکاسی رخ داده است. دوربین‌های عکاسی به تدریج و در طی سال‌ها، کوچک، ارزان، با کیفیت‌، آسان‌استفاده و عمومی شدند. دوربین‌های عکاسی با پیدایش فناوری‌های الکترونیک و دیجیتال، در دو برهه‌ی تاریخی سوار بر این دو انقلاب شدند. انگار دوربین‌ها خوب می‌دانند که چگونه باید فناوری نوین را در خدمت خود بگیرند. ولی آینده‌ی دوربین‌های عکاسی چیست؟ دوربین‌های عکاسی چه نقاط ضعف و عوامل محدود کننده‌ای دارند که با روند پیشرفت فناوری‌های کنونی، می‌توان چشم انداز تحول را در آن‌ها مشاهده نمود؟

۱. فوکوس بر روی همه چیز

گفتنیست از جمله حوزه‌هایی که به نظر می‌رسد دست کم در ۱۰ سال آینده بتوانیم تحولی عظیم را در آن مشاهده نماییم، فناوری فوکوس می باشد. زمانی فوکوس در دوربین‌ها به صورت دستی انجام می‌شد. از اواسط دهه‌ی ۸۰ میلادی بود که توانستیم به تدریج شاهد ورود فناوری فوکوس خودکار به دوربین‌های SLR باشیم. فوکوس خودکار حقیقتا انقلابی عظیم بود و سبب شد که سرعت عکاسی زیاد گردد. به مرور زمان سرعت فوکوس خودکار زیادتر و دقت آن بیشتر شد. اوج آن را می‌توانیم در دوربین‌های DSLR امروزی مشاهده کنیم. دوربین‌هایی که می‌توانند در کسری از ثانیه، با دقت خیلی زیاد بر روی یک سوژه در هر جای کادر که باشد، فوکوس نمایند و در صورت تغییر مکان سوژه، فوکوس را بر روی آن نگه دارند. با این حال هنوز هم این فوکوس سریع و دقیق، ایده‌آل نمی باشد و خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که دوربین خیلی دیر و روی سوژه‌ای که نمی‌خواهیم فوکوس می‌نماید. بسیاری اوقات نیز به دلیل تاریک بودن محیط،‌ دوربین اساسا نمی‌تواند روی سوژه فوکوس کند. چاره‌ی آن در نوعی فناوری است که اکنون در دوربین‌های «لایترو» استفاده می‌شود. تا به حال فقط دو-سه مدل از دوربین‌های لایترو به بازار آمده و این دوربین‌ها فعلا در دوران کودکی خود هستند. با این حال به نظر می‌رسد که فناوری آن‌ها یا حتی یک فناوری مشابه، بتواند آینده‌ی دوربین‌های عکاسی را در این زمینه به دست بگیرد. زمانی که با این دوربین‌ها عکس می‌گیرید، همه جای تصویر کاملا در فوکوس و شارپ می باشد در نتیجه خیالتان از این بابت که همه‌ چیز را خیلی خوب ثبت کرده‌اید راحت می‌گردد. پس از گرفتن عکس می‌توانید بر روی هر سوژه‌ای که خواستید فوکوس کنید، تا بقیه‌ی سوژه‌ها تار و از فوکوس خارج شوند.

مطلب مرتبط:
اپلیکیشن BitCam؛ سوار بر ماشین زمان شوید!

قابل ذکر است که احتمالا آینده‌ی فوکوس خودکار در همه‌ی دوربین‌های عکاسی، در دست فوکوس بر روی همه‌چیز و سپس انتخاب نقطه‌ی فوکوس پس از گرفته شدن عکس خواهد بود.

باید بدانید با دوربین‌های لایترو، می‌توان پس از گرفته شدن عکس نقطه‌ی فوکوس را مشخص نمود.

۲. فیلم‌برداری به جای عکاسی

توجه داشته باشید که شاید بتوان آینده‌ی عکاسی را در فیلم‌برداری مشاهده نمود. تا به حال از جمله مشکلات عمده‌ی فیلم‌برداری، رزولوشن خیلی کم تصویر بود. ولی اکنون یک فیلم با رزولوشن ۴K به اندازه‌ی عکسی ۸ مگاپیکسلی رزولوشن دارد. این سبب می‌شود که دست کم بتوان در بعضی شرایط، به جای عکاسی از فیلم‌برداری استفاده نمود. البته به نظر نمی‌رسد در آینده‌ای نزدیک فیلم‌برداری بتواند در همه‌ی زمینه‌ها و ژانرها، جای عکاسی را بگیرد. با این وجود فیلم‌برداری می‌تواند آن‌قدر سریع و با کیفیت گرددد، که عملا بتوان از تک‌تک فریم‌ها به عنوان عکس‌های با کیفیت استفاده کرد. برای مثال فرض کنید که یک عکاس ورزشی با دوربین و لنز بزرگ خود کنار زمین فوتبال ایستاده و با سرعت ۱۰ فریم بر ثانیه از یک صحنه عکاسی می‌ماید. هرکدام از فریم‌های او نیز به طور مثال۱/۲۵۰ ثانیه نوردهی دارد. اگر دوربین‌ او قابلیت فیلم‌برداری با کیفیت بالا و در رزولوشن خیلی زیاد، مثلا ۸k با سرعت خیلی زیاد مثلا ۲۵۰ فریم بر ثانیه را داشته باشد، می‌تواند عملا به جای عکاسی، فیلم‌برداری کند و در نتیجه این عکاس هیچ صحنه‌ای را از دست نخواهد داد.

شایان ذکر است با افزایش رزولوشن فیلم‌برداری،‌ می‌توان از فیلم به جای عکس استفاده نمود.

۳. پیشرفت مداوم در کیفیت تصویر

مطلب مرتبط:
تصور شما از عکاس در 200 سال آینده چیست؟

باید بگوییم  دوربین‌های دیجیتال وزمانیکه به بازار آمدند، تصاویر خیلی خوبی ثبت نمی‌کردند. به همین سبب نیز طرفداران دوربین‌های آنالوگ، نمی‌توانستند از دوربین‌های خود دست بکشند و اساسا دوربین‌های دیجیتال را به دلیل عکس‌های کم‌کیفیتی که می‌گرفتند قبول نداشتند. زمان گذشت و دوربین‌های دیجیتال آهسته‌آهسته و گاهی اوقات با جهشی سریع کیفیت عکس‌شان بهتر شد. به صورتی که اکنون به ندرت می‌توان عکاسی را پیدا کرد که با دوربین آنالوگ عکاسی نماید. این روند در آینده همچنان ادامه خواهد داشت. فناوری ساخت سنسور تصویر و پردازشگر آن‌قدر پیشرفت می‌کند که دوربین‌های دیجیتال به راحتی قادر هستند در «آیسو»‌های بالا و نور خیلی کم تصاویر با کیفیتی بگیرند. این حوزه از آن جاهایی می باشد که در سال‌های آینده، عموما پیشرفت تدریجی و گاهی اوقات پیشرفت‌های جهشی را در آن مشاهده می‌نماییم.

 توجه داشته باشید که با پیشرفت سنسور و پردازشگر تصویر، همچنان شاهد افزایش تدریجی کیفیت عکس دوربین‌ها به ویژه در شرایط نوری ضعیف خواهیم بود.

۴. سنسورهای بزرگتر و ارزان‌ تر

مطلب مرتبط:
لایکا؛ اسطوره عکاسی ۳۵ میلی‌متری قدم در عصر موبایل

باید ذکر کنیم که دوربین‌های دیجیتال وقتی که به بازار آمدند واقعا قیمت نجومی داشتند این سبب می‌شد که کمتر کسی بتواند دوربین‌های دیجیتال را بخرد. این دوربین‌های زیبا کم‌کم ارزان شدند و کار به جایی رسید که اکنون با چند صد دلار می‌توان یک دوربین DSLR با سنسور تصویر APS-C داشت. به نظر می‌رسد که در آینده همچنان این روند ادامه داشته باشد و بتوانیم دوربین‌های عکاسی با سنسور تصویر بزرگتر را با قیمت‌های کاملا ارزان‌تر داشته باشیم. ممکن می باشد این روند کند یا خیلی سریع باشد. هم‌اکنون نیز می‌توانیم بارقه‌هایی از آن را در دوربین‌های کامپکت پیشرفته ببینیم. دوربین‌هایی عمدتا مجهز به سنسور تصویر یک اینچی که هنوز هم کمی گران‌قیمت می باشند، ولی به مرور زمان می‌روند که ارزان‌ تر و قابل‌ دسترس‌تر گردند. شاید اگر این دوربین‌ها بتوانند مشتریان بیشتری را به سوی خود جلب نمایند و بدنه‌ی ساده‌تر و مثلا ساخته شده از پلاستیک به جای فلز مرغوب داشته باشند، قیمتشان تا حد زیادی افت نماید.

باید بگوییم کانن G7x سنسور تصویر نسبتا بزرگ یک اینچی، جثه‌ی کوچک و قیمت به نسبت ارزان را داراست.

۵. ادامه‌ی روند عمومی شدن

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی در آفتاب شدید

در ادامه باید بگوییم در یک و نیم قرن گذشته، به وضوح شاهد کوچک شدن، ارزان شدن و آسان استفاده شدن دوربین‌های عکاسی بودیم. این‌ها فاکتورهایی هستند که سبب عمومی شدن دوربین‌ها شدند. از دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ میلادی تقریبا در هر خانواده‌ی طبقه‌ی متوسط در یک کشور پیشرفته،‌ می‌شد یک دوربین عکاسی کوچک پیدا کرد. با این حال از زمان دوربین‌ دار شدن گوشی‌های همراه و البته افزایش کیفیت عکاسی آن‌ها، تحول دیگری را در زمینه‌ی عکاسی مشاهده می‌کنیم. اکنون دوربین‌ها همه جا همراه همه‌ی مردم می باشند و در عرض چند ثانیه آماده‌ی عکاسی می‌گردند؛ پس از ثبت شدن عکس، مثل آب‌خوردن می‌توان آن‌ها را به اشتراک گذاشت. به نظر می‌رسد که در آینده، دوربین‌ها به صورت گسترده بر روی گجت‌های پوشیدنی سوار شوند. احتمالا در آینده دوربین‌هایی خواهیم داشت که در هر جا باشیم، در کسری از ثانیه آماده به کار می‌شوند و برای ما تصویربرداری می‌کنند. شاید حتی در آینده دوربین‌ّهایی داشته باشیم که همیشه در حال تصویربرداری هستند؛ مثلا عینک یا لنز هوشمندی را تصور کنید که همیشه بر روی صورت شما قرار دارد و دائما کار فیلم‌برداری انجام می‌دهد. آن هنگام عمیقا به مشکلات حریم خصوصی هم برخورد می‌کنیم. در ضمن فناوری‌های دیجیتال همچنان که اکنون نیز پیشرفت کرده‌اند، می‌توانند به حدی برای عکاسی عموم مردم مفید باشند که حتی کار کادر بندی و ویرایش تصویر را به صورت خودکار انجام دهند. هم اکنون نیز بسیاری از این نوع فناوری‌های دیجیتال که در جهت سهولت کار عکاسی و به اشتراک‌گذاری تصاویر برای مردم می باشند را می‌توانیم در دوربین‌های دیجیتال و گوشی‌ های هوشمند مشاهده نماییم.

 جالب است بدانید در آینده احتمالا شاهد استفاده‌ی گسترده از دوربین‌ها بر روی گجت‌های پوشیدنی خواهیم بود.

اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)