ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

Casio Exilim EX10 دوربینی خوش قیمت با امکانات خوب

۵۸۳a8be77fc1b-adorama
ب

در این پست از سایت عکاسی برای شما کاربران عزیز قصد داریم تا محصولات کاسیو را که یکی از بزرگترین تولید کنندگان در عرصه دوربین عکاسی و فیلم برداری است را نقد و بررسی کنیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

مردم شرکت محبوب را در زمینه طراحی دوربین عکاسی بخوبی نمیشناستند. حداقل در ایران شرایط به این صورت است. اما این شرکت تولیدات مطرحی دارد که در اینجا به نقد یکی از آنها میپردازیم. در ابتدا باید بگوییم برای نخستین بار که در نوامبر سال ۲۰۱۳ خبر رونمایی دوربین عکاسی Casio Exilim EX10 را شنیدیم، به نظرمان آمد که کمپانی کاسیو مانور تبلیغاتی زیادی را بر روی آن انجام می دهد. در واقع مقداری بیشتر از حد متعارف و با کمی اغراق. به خصوص از نظر تمرکزی که بر روی ویژگی ها و فیچرهای فراوانش کرده بود، کاری کرد که مقداری جا بخوریم. با این وجود، با شناختی که بر روی دوربین های عکاسی کامپکت سطح Enthusiast کاسیو داشتیم، از ویژگی های آن چنانی، مانند قابلیت فیلم برداری ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه، انواع فیلتر و تایم لپس و چه و چه! اصلا تعجب نکردیم. جالب توجه است که وقتی به وب سایت شرکت کاسیو و صفحه ی این دوربین عکاسی مراجعه می کنیم، همچنان این کمپین فیچری مشاهده می شود. در زمان معرفی، مدام چشممان دنبال آن بود که متوجه بشویم چه سایز سنسوری در قلب آن قرار گرفته است و تحت تاثیر فیچرهای دیگر قرار نگیریم. خیلی هم زود متوجه شدیم. سنسور تصویری ۱۲ مگاپیکسلی، در سایز ۱/۱٫۷ اینچ بر روی دوربین عکاسی کامپکتی که اصلا در جیب جای نمی شود. بدین معنی که با کامپکتی در رده ی Enthusiast های بزرگ جثه طرف می باشیم رقیبی برای دوربین هایی چون کانن G16، نیکون P7800 و فوجی فیلم X20 است.

 

مشخصات دوربین عکاسی کاسیو Exilim EX-10

  • تاریخ معرفی به بازار: Nov 14, 2013
  • اندازه سنسور : (۷٫۴۴ x 5.58 mm)
  • پیکسل های موثر :
  • محدوده لنز : ۲۸–۱۱۲ mm
  • نوع سنسور : CMOS
  • قیمت جهانی:
  • بازترین دیافراگم : F1.8–۲٫۵

 

واقعیت امر این است که مردم شرکت کاسیو را کمتر به عنوان یک تولید کننده ی تراز اول دوربین های دیجیتال قبول دارند. در بازاری که توسط دوربین های عکاسی کانن، نیکون و سونی قبضه شده می باشد، چرا باید کمپانی کاسیو را انتخاب نمودد. البته باید بگوییم که از سال ۲۰۱۰ به بعد این روند تشدید شده و در دهه ی اول ۲۰۰۰، کمپانی کاسیو سهم بیشتری را در بازار داشت. این عقب ماندگی تماما به دلیل کیفیت پایین دوربین های کاسیو نیست و به نظر می رسد که کمپانی کاسیو تا حد زیادی در بازاریابی ضعیف عمل کرده است. نمی گوییم که شرکت کاسیو بهترین دوربین عکاسی ها را تولید می کند، ولی دست کم دو مدل اخیر کامپکت Enthusiast که آن را در فارسی کامپکت سطح پیشرفته هم می نامیم، دوربین عکاسی های بسیار خوبی می باشند.
باید بگوییم برای دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 کمپین تبلیغاتی زیادی راه افتاد. از بدنه ی آلیاژ منیزیوم آن گرفته، تا انواع فیلترهای هنری جذاب، قابلیت عکاسی تایم لپس، عکاسی پیاپی با سرعت زیاد، قابلیت های Bracketing متنوع و البته فیلم برداری با سرعت های فضایی ۴۸۰ و ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه. راستی فراموش نکنیم که Wi-Fi داخلی و توانایی به اشتراک گذاری آسان تصاویر را هم داراست. خوب واقعیت امر این است که اصلا این ها چیزهای جدیدی نمی باشند و در دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 هم به بهترین شکل عمل نمی کنند.
ولی مهم این است که درون دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 0 سنسور تصویر ۱/۱٫۷ اینچی قرار گرفته و دست بر قضا، از نوع BSI CMOS هم می باشد. در نتیجه انتظار داریم که عکس های خوبی را ثبت کند. عکس هایی در حدود چیزی که از درون دوربین های عکاسی G16 و P7800 و احتمالا X20 در می آید. پس انتظار داریم که از نظر قیمتی هم تقریبا هم رده باشند.

مطلب مرتبط:
Nikon Coolpix S9200 پرچمدار سری S

باید توضیح دهیم اولین بار که دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو EX10 را در دست گرفتیم، به نظرمان آمد که بدنه ی فلزی خوبی دارد. گویا از جنس آلیاژ منیزیوم هم می باشد. از آلیاژ منیزیوم که بگذریم، تقریبا همه ی دوربین های هم رده ی EX10 چنین بدنه های فلزی دارند. گریپ دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 خیلی خوب نمی باشد و زمانیکه آن را می گیریم هم بر انگشتمان فشار می آورد و هم اینکه، حسی از خطر افتادن را به ما منتقل می کند. حتی وقتی بند گردنی را بر روی آن قرار دهید، گیره های نگهدارنده ی آن مقداری تیز هستند و به دست فشار می آورند. با فشردن دکمه ی پاور در قسمت بالا، این دوربین عکاسی در عرض یک چشم به هم زدن روشن و آماده ی به کار می گردد. پیچ تنظیم هم در همان قسمت بالا و سمت راست قرار گرفته و به نظرمان خیلی شل و ول می باشد و راحت می چرخد. ای کاش مقداری سفت تر می بود. یک بار پیش آمد که ناخواسته، مود عکاسی را با آن عوض نمودیم. این قضیه تا حدودی درباره ی حلقه ی دور لنز که وظایف زیادی را می توان به آن واگذار نمود هم وجود داشت. نمایشگر پشت این دوربین عکاسی جدید نیز از نوع چرخنده و کاملا بزرگ و با وجود رزولوشن بالا، نه چندان با کیفیت می باشد. این نمایشگر می تواند به سمت بالا و پایین و کاملا ۱۸۰ درجه چرخش کند که بسیار خوب می باشد.می توانیم بگوییم تنها نقطه ی ضعفش این است که وقتی حتی به اندازه ی چند میلی متر، آن را از سر جای خود در می آورید این دوربین عکاسی به سرعت روشن و لنزش از سر جای بیرون می آید. خیلی این موضوع مورد پسند ما نبود. بعلاوه ی اینکه در پشت نمایشگری که باز می شود، پایه ای قرار دارد که آخرش متوجه نشدیم آیا یک پایه ی نگهدارنده است یا چیزی دیگر. به هر صورت خیلی مورد پسندمان نبود. این قضایا بعلاوه ی شل و ول بودن پیچ تنظیم و حلقه ی دور لنز و ناگفته نماند، دایل قسمت پشتی این دوربین عکاسیبعلاوه ی گریپ کوچکی که وجود دارد، حسی از عدم اطمینان را به ما منتقل می کند. حسی که می گوید، وقتی دوربین را در دست نگه داشته اید، هر لحظه ممکن است دکمه یا کنترلی بر روی آن را بفشارید و عملکردی را فعال یا غیر فعال کنید. به طور کلی EX10 دوربینی نیست که خیلی دوست داشته باشید آن را در دست نگه دارید.

مطلب مرتبط:
ارزیابی کلی دوربین Canon PowerShot SX210 IS

 

باید بگوییم پدیده ای که پس از روشن کردن دوربین، خیلی دوستش داریم، تراز الکترونیکی می باشد که بر روی نمایشگر ظاهر می شود.شما با این تراز همواره می توانید مطمئن باشید که دوربین را راست یا کج نگه داشته اید. لنز این دوربین عکاسی نیز در نوع خودش جالب می باشد. بر روی لنز درپوشی قرار دارد که قابل در آوردن از جای است. وقتی درپوش بر روی دوربین عکاسی باشد پس از روشن کردن دوربین عکاسی، لنز از بین چهار تیغه ی پلاستیکی بیرون می زند که ما را به یاد پنجره ای بزرگ در زیر دریایی ناتیلوس می اندازند. این تیغه ها سبب شده اند که مقداری ظاهر این دوربین پیچیده بشود و دوستشان نداریم. به هر ترتیب بهتر بود که مانند بسیاری از دیگر دوربین عکاسی ها، کاوری داخلی بر روی آن وجود قرار می گرفت.

خلاصه مشخصات فنی Casio Exilim EX10

تعداد پیکسل موثر: ۱۲ مگاپیکسل
نوع سنسور بکار رفته :  CMOS
میزان زوم اپتیکال:  ۴x
دارای فاصله کانونی: ۱۱۲ – ۲۸ میلیمتر
قابلیت فیلم برداری: Full HD 1080p Stereo
دارای صفحه نمایش: ۳٫۵ اینچ ۹۲۱,۰۰۰ پیکسل

 

 

در واقع باید بگوییم که اگر می خواهید با دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 به ساده ترین شکل ممکن و به صورت Point to Shoot به عکاسی بپردازید، باید پیچ تنظیم را بر روی مود Premium Auto Pro قرار بدهید. این احتمالا همان اتوماتیک هوشمندی است که بر روی دوربین های دیگر برندها می بینیم. در غیر این صورت، از مودهای دستی P,A,S,M که بگذریم، مود Art را خیلی دوست داریم. در این مود می توانید از بین ۱۱ فیلتر هنری انتخاب کنید و بعضی از آن ها واقعا بامزه می باشند. برای نمونه بر روی فیلتر Fish Eye، از دوستان خود عکس های بامزه و خنده داری گرفتیم. فیلتر HDR هم کاملا می تواند کاربردی و مفید باشد. با بقیه چندان ارتباطی برقرار نکردیم. به هر ترتیب مود Art با فیلترهای خلاقانه اش، چیزهایی می باشند که می توان در فوتوشاپ یا برنامه های ویرایش عکس، پس از انتقال عکس ها به کامپیوتر، تبلت یا گوشی هم آن ها را اعمال نمود. با این حال وجود آن ها بر روی دوربین هم می تواند مفید باشد.
مود BS یا همان Best Shot هم پدیده ای به همین شکل است. از آن جا می توانید یک سری مودهای عکاسی، که شامل پانوراما و عکاسی در شب و عکاسی از کودک و حیوانات خانگی می شود را نیز انتخاب کنید. در کل حدود ۳۰ مود در این جا وجود دارد. به نظر ما در کل مفیدترینشان می تواند همان پانوراما، Blurred Background و البته، HS Best Selection باشد. این آخری کاری می کند که وقتی از چهره ی افراد عکاسی می کنید، تعداد زیادی عکس پشت سر هم گرفته می شود و سپس دوربین به صورت خودکار بهترین عکس را از میان آن ها بر می گزیند.
بر روی مود BKT یا همان Bracketing، می توانید عمل برکتینگ را تقریبا بر روی هر چیزی انجام دهید. از وایت بالانس گرفته تا فوکوس، دیافراگم، سرعت شاتر، ایزو، غلظت رنگ، کنتراست و ترکیبات این ها. در ضمن چهار مود اتوماتیک هم وجود دارد که پس از برکتینگ، عکس ها را با یکدیگر ترکیب می کند.
احتمالا مود TL یا همان تایم لپس یکی از جذاب ترین ها است. وقتی دوربین را بر روی این مود می گذارید، می توانید عمل عکاسی تایم لپس را انجام دهید و همان جا فیلم با کیفیت Full HD را تحویل بگیرید. برای عکاسی تایم لپس هم مودهای مختلفی وجود دارد. از ابرها گرفته تا تایم لپس شب و معمولی و HDR.

مطلب مرتبط:
دوربین Casio Exilim EX-ZR20 پیشرفته ترین کامپکت کاسیو

 

یکی از امکانات جالبی که این دوربین دارد، حلقه ی تنظیم دور لنز است. شما می توانید به این حلقه وظایف زیادی را محول کنید تا با چرخاندنش، کارهای دلخواه شما را انجام دهد. این کار می تواند از طریق فشردن دکمه ی Ring در پشت دوربین انجام شود. وظایفی که می توانید به حلقه بدهید، می تواند شامل زوم، تنظیم جبران نوردهی، تنظیم وایت بالانس یا تنظیم شدت اعمال فیلتر خلاقانه باشد. به جز دکمه ی شاتر بالای دوربین، در قسمت کنار لنز هم یک دکمه ی شاتر دوم وجود دارد.
برای اینکه از فیلم برداری هم گفته باشیم، واقعیت این است که فیلم برداری با کیفیت خیلی خوبی صورت می گیرد. فیلم برداری Full HD این دوربین کاملا در حد انتظار است و نقص خاصی در آن مشاهده نمی شود. اما جالب تر از همه، فیلم برداری پرسرعت آن است. البته همانطور که گفتیم این فیلم برداری سریع بر روی دوربین های کاسیو پدیده ی نوینی نیست. با این حال این دوربین می تواند با سرعت ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه فیلم برداری کند. البته فقط با رزولوشن ۲۲۴X64 پیکسل. امکان فیلم برداری با سرعت ۴۸۰ فریم بر ثانیه، ۲۴۰ و ۱۲۰ فریم بر ثانیه در رزولوشن های بالاتر هم وجود دارد. در کل فیلم برداری سریع این دوربین می تواند در نوع خود بامزه، یا در جاهایی هم کاربردی باشد.
طراحی و اگونومی این دوربین نمره بالایی نمیگیرد. به طور کلی به نظرمان می رسد که دوربین رابط کاربری فیزیکی و مجازی خیلی قابل فهم و آسان استفاده ای دارد. ولی متاسفانه ارگونومی آن اصلا خوب نیست. خواهر کوچکتر این دوربین، دوربین  عکاسی ZR1200 است. دوربین عکاسی که در رده ی دوربین های کامپکت Enthusiast کوچک جثه قرار می گیرد. چیزی مثل دوربین های کانن S120، نیکون P330 و فوجی فیلم XQ1. این ها دوربین هایی هستند که در جیب هم جای می گیرند. منتها نمی دانیم چرا کمپانی کاسیو همچنان عادت نصب سنسورهای تصویر کوچک ۱/۲٫۳ اینچی بر روی کامپکت های Enthusiast خود را ترک نکرده و بدین ترتیب از نظر کیفیت عکس ها کاملا از آن رقبا عقب می ماند.

مطلب مرتبط:
نقد و بررسی سوپر زوم کامپکت Casio Exilim EX-ZR700

نتایج تست دوربین در دیجیکالا 
کیفیت عکاسی در استودیوی دیجیکالا تست شده است. دیجیکالا در استودیوی کوچکی که برای تست کیفیت دوربین عکاسی ها ساخته است، موفق شده است که عکس های دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 را با عکس های دوربین عکاسی G16 مقایسه نماید. در شرایط کاملا یکسان، وایت بالانس اتوماتیک، نورسنجی Evaluative، فوکوس اتوماتیک و دیافراگم F/8.0. تنها چیزی که تفاوت می کرد، ایزو بود که بر روی هر دو دوربین عکاسی از ۱۰۰ تا ۶۴۰۰ تست را انجام داده است. همچنین در این تست، سعی شده که جبران نوردهی را بر روی ۰ نگه داریم. البته این کار در دوربین عکاسی G16 آسان بود چرا که اهرم وجود داشت. با این وجود این اهرم یا در دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 وجود ندارد یا آن قدر پیدا کردنش سخت می باشد که ما نتوانستیم فعالش کنیم. در عوض این دوربین فقط با اخطارهایی متنی، که عکس Over Exposed یا Under Exposed است به ما هشدار می داد. به همین دلیل نیز عکس دو دوربین عکاسی در ایزوهای یکسان، نوردهی های لزوما یکسانی نداشت. باید بگوییم متاسفانه بر روی دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 نتوانستیم آپشنی برای عکاسی صرفا Raw بیابیم و این آپشن تنها به همراه عکس JPEG ارائه می شد.

به هر صورت در زیر، عکس JPEG دو دوربین که قسمتی کراپ شده از استیج تست کیفیت عکسمان است را قرار داده ایم. این عکس با هر دو دوربین عکاسی در ایزوی ۱۶۰۰ و دیافراگم F/8.0 در فرمت JPEG ثبت شده می باشد. مقداری تفاوت در نوردهی به دلیل نبود اهرم جبران نوردهی مشاهده می شود. با این وجود به طور کلی چیزی که می توان مشاهده نمود، مقداری تفاوت رنگ و کنتراست و اندکی در مقدار نویز و در کل کیفیت عکس است. واقعیت امر این است که طبق پیش بینی، به دلیل سایز سنسور یکسان و اینکه هر دو سازنده ی دوربین عکاسی، به طور قطع می توانند پردازنده های خوبی بسازند و اپتیک های مناسبی را بر روی دوربین های عکاسی خود قرار دهند، کیفیت عکس ها خیلی نزدیک می باشد و می توانیم بگوییم که مقداری  دوربین عکاسی G16 بهتر می باشدپس در نتیجه خیالتان راحت باشد که از نظر کیفیت عکس دست کم در شرایط استانداردی که ما عکاسی کردیم، دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 به کانن G16 خیلی شبیه امی باشد. با این وجود پس از یکی دو روز در دست گیری دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 وقتی کانن G16 را در دست گرفتیم احساس خوشحالی داشتیم چرا که دوربین G16 واقعا ارگونومی بهتری داشت.

مطلب مرتبط:
ارزیابی کلی دوربین Canon IXUS 1100 HS

 

 

در پایان باید بگوییم که دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10بر لبه ی خطرناکی قرار دارد. از سویی در این کلاس دوربین عکاسی همچون دوربین عکاسی سونی RX100 و RX100 II قرار دارند که البته قیمت کاملا بالاتری دارند و در قلب آن ها، سنسور تصویر بسیار بزرگ ۱ اینچی قرار گرفته است. در سوی دیگر هم رقبای کانن و نیکون و فوجی فیلم می باشند.در نتیجه دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 محکوم است که خوش قیمت باشد. از کیفیت عکس های EX10 راضی هستیم و در حد انتظار می باشد. ولی ارگونومی نا امید کننده ای دارد و فیچرهایی بامزه. به هر ترتیب اگر به دنبال افکت فیش آی و فیلم برداری ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه بر روی یک دوربین عکاسی کامپکت می باشد، دوربین عکاسی دیجیتال کاسیو مدل EX10 را خریداری نمایید.

مشخصات فنی Casio Exilim EX10

 

تقدم دیافراگم دارد
مشخصات باتری Lithium-Ion Li-130A rechargeable battery &
نوع باتری Battery Pack
فلاش داخلی دارد
عمر باتری (CIPA) ۴۵۵
ابعاد ۱۲۰ x 68 x 49
نصب فلاش ندارد
تنظیمات فلاش Auto, off, fill-in, redeye
محدوده فلاش ۱۰٫۹۰ m
عکاسی پیاپی ۱۰٫۰ fps
موقعیت یاب GPS ندارد
خروجی HDMI دارد
تصویر زنده Live View دارد
فاصله ماکرو ۱ cm
رزولوشن تصویر ۴۰۰۰ x 3000
حداکثر سرعت ۱/۴۰۰۰ sec
روش های نورسنجی Multi Center-weighted Spot
کیفیت ضبط صدا استریو
حداقل سرعت شاتر ۲۵۰ sec
فرمت فیلم MPEG-4, H.264
ژیروسکوپ دارد
کنترل از راه دور فیزیکی ندارد
ضد آب ندارد
عکاسی خودکار Yes (2 or 10 sec)
کیفیت پخش صدا مونو
تقدم شاتر دارد
خصوصیات USB USB 2.0 (480 Mbit/sec)
رزولوشن فیلم ۱۹۲۰ x 1080 (30 fps),
نوع چشمی ندارد
وایرلس داخلی
خصوصیات Wireless via smartphone app
ابعاد حسگر (۷٫۴۴ x 5.58 mm)
ایزو Auto, 80 – ۱۲۸۰۰
بیشینه دیافراگم ۴×
پردازشگر تصویر Exilim Engine
خصوصیات LCD چرخشی
دقت حسگر ۱۳
زوم اپتیکال ۴×
زوم دیجیتال Yes (2X/4X)
فاصله کانونی ۲۸–۱۱۲ mm
فرمت غیر فشرده RAW
فوکوس دستی دارد
نسبت ابعاد عکس ۴:۳, ۳:۲, ۱۶:۹
نوع حسگر CMOS
نوع لرزشگیر Sensor-shift
تاریخ معرفی Nov 14, 2013

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)