ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

ارزیابی تخصصی دوربین Nikon J1

۵۸۲f3337ae8e9-adorama
ب

انتظارها به سر رسید و همان طور که توسط علاقه مندان به عکاسی و بالاخص شرکت نیکون پیش بینی می شد، اواخر سال پیش نیکون به بازار دوربین های بدون آینه نگاهی دوباره کرد اما محصولات معرفی شده توسط نیکون بسیاری از مردم را دچار تعجب بسیاری کرد.

سنسور در دوربین های نیکون دستخوش تغییر عجیبی شد و نیکون به طور کامل اقدام به عرضه سیستم جدیدی بر پایه سنسور کوچکی که تقریباً ۳۰% سنسورهای DX کمپانی می باشند کرده است. این سیستم با دو دوربین نیکونJ1 و V1آغاز به کار کرده است. J1دوربینی آماتوری به نظر می رسد در حالیکه دوربین دیجیتالV1اندکی حرفه ای تر خواهد بود اما هر دو دوربین کاربران آماتوری دوربین های کامپکت که قصد تعویض دوربین های خود را دارند را به عنوان هدف خود قرار داده اند. در ادامه به نقد و بررسی Nikon J1 خواهیم پرداخت.

در ابتدا باید بگوییم دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1 مشابه خواهر بزرگتر خود دوربین عکاسی نیکون مدل  V1 با بدنه ای از جنس آلومینیوم و آلیاژ منیزیوم ساخته شده و بنابراین با وزن ۲۳۴ گرم سنگین تر از چیزی که به نظر می‌رسد است. مشابه دوربین عکاسی نیکون مدل  V1 بدنه ی این یکی هم فاقد دستگیره ی مشخص و بارز می‌باشد و بنابراین راحت ترین راه برای نگه داشتن آن در دست به صورت دو دستی است تا از محکم بودن آن در دست نیز مطمئن باشید. اما همانطور که گفتیم سنسور تصویر استفاده شده درون دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1 از فرمت CX با ابعاد ۱۳٫۲×۸٫۸ میلی متر می‌باشد که تقریبا دو برابر ابعاد سنسوری است که معمولا در دوربین های عکاسی کامپکت استفاده می‌شود. با این حال سایز CX حدود نصف ابعاد سنسورهایی است که معمولا بر روی دوربین های DSLR غیر فول فریم استفاده می‌شود. بنابراین سنسور CX از کراپ فاکتور ۲٫۷۲ برابر بهره می‌برد. بدین معنی است که یک لنز ۱۰ میلی متر بر روی آن همانند یک لنز ۲۷ میلی متر بر روی یک دوربین فول فریم عمل می‌کند. بنابراین لنز ۱۰-۳۰ میلی متر بر روی دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1  مشابه یک لنز ۲۷-۸۰ میلی متر عمل می‌کند و میدان دید مشابه آن بر روی یک دوربین عکاسی فول فریم را ارایه می‌کند.

مطلب مرتبط:
معرفی سوپرزوم اتوماتیک و ساده در کاربری Nikon Coolpix L110

 

خصوصیات دوربین عکاسی نیکون ۱ J1

  • تاریخ معرفی به بازار: Sep 21, 2011
  • نوع سنسور : ۱″ سنسور
  • پیکسل های موثر : ۱۰ مگاپیکسل
  • دسته بندی دوربین : Rangefinder-style mirrorless Sensor
  • تکنولوژی سنسور : CMOS

قسمت جلوی دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1  تقریبا خالی است و کنترل خاصی بر روی آن مشاهده نمی شود. در قسمت جلوی دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1  در کنار لنز فقط دکمه ی آزاد کردن آن، یک گیرنده ی فروسرخ برای ریموت ML-L3 و لامپ کمک فوکوس/تایمر دیده می‌شود. دکمه ی پاور دوربین در قسمت بالای آن قرار دارد. با فشردن آن دوربین در عرض ۱ ثانیه روشن و آماده ی عکاسی می‌شود. در قسمت پشت دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1 یک نمایشگر ۳ اینچی ۴۶۰,۰۰۰ نقطه ای قرار دارد که کیفیت فوق العاده بالایی را در هر شرایطی ارایه می‌دهد. البته کیفیت آن از ۹۲۰,۰۰۰ نقطه ی V1 کمتر می‌باشد ولی به هر صورت کیفیتش باز هم عالیست. همچنین همانطور که گفتیم دوربین J1 که اصولا نسخه ی کوچک شده ی V1 است فاقد آن چشمی الکترونیکی سرخود دوربین عکاسی مدل  V1 می‌باشد و در ضمن به دلیل فقدان پورت تجهیزات امکان استفاده از چشمی الکترونیکی اکسترنال یا هر فلاش یا GPS موجود نیست.

مطلب مرتبط:
Nikon Coolpix P900 سوپر زومی رویایی

 

لازم به ذکر است دوربین عکاسی نیکون Nikon 1 J1 مشابه بسیاری دوربین های عکاسی میکرو چهار سوم از شوتینگ مودهای کاملا حرفه ای P,A,S,M بهره می‌برد. همچنین یک پیچ تنظیم هم در قسمت پشت و کنار نمایشگر دیده می‌شود. در کمال تعجب بر روی این پیچ تنظیم نمی توانیم شوتینگ مودهای P,A,S,M را ببینیم. به طوری که در نگاه نخست فکر کردیم که احتمالا J1 فاقد آن هاست. با این حال برای انتخاب آن‌ها باید از طریق منوی دوربین اقدام کنید. پیچ تنظیم پشت دوربین عکاسی فقط چهار شوتینگ مود Photo, Video, Motion Snapshot و Smart Photo Selectorرا دارد. در ضمن در کمال تعجب و با اینکه فضای کافی وجود داشته ولی پیچ تنظیم خیلی کوچک ساخته شده است. شوتینگ مودهای Photo و Smart Photo Selector احتمالا شوتینگ مودهایی هستند که عکاسان مبتدی بیشتر دوست دارند دوربین خود را بر روی آن قرار دهند. کنترل های پشت دوربین J1 تقریبا همانی است که بر روی دوربین عکاسی نیکون V1 می‌بینیم و بنابراین تفاوت زیادی بین آن‌ها موجود نیست.

 

دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1  مجهز به سیستم فوکوس خودکار بسیار سریع هیبریدی می‌باشد که از فن آوری Phase detection و Contrast detection به صورت توامان استفاده می‌کند. این باعث شده است که در شرایط نوری خوب دوربین عکاسی از فن آوری Phase detection استفاده کند (همان فن آوری که در دوربین های DSLR استفاده می‌شود) و در شرایط نوری ضعیف Contrast detection را به کار گیرد .همان فن آوری که در دوربین های کامپکت استفاده می‌شود. در نتیجه  دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1 یکی از سریع ترین و دقیق ترین سیستم های فوکوس در بین دوربین های دیجیتال را دارد.

مطلب مرتبط:
ارزیابی کلی دوربین Canon EOS 50D

 

دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1  از دو سیستم شاتر مکانیکی و الکترونیکی هم بهره می‌برد. با شاتر مکانیکی می‌توانید به حداکثر سرعت ۱/۲۵۰ ثانیه دست یابید. همچنین عکاسی با سرعت ۴ فریم بر ثانیه هم مقدور می‌باشد. اما شاتر الکترونیکی کاملا بی سر و صدا عمل می‌کند. با شاتر الکترونیکی می‌توانید به بیشینه ی سرعت شاتر ۱/۱۶۰۰۰ ثانیه و سرعت عکاسی پیاپی ۶۰ فریم بر ثانیه دست یابید. البته اگر بخواهید با فرمت raw عکاسی کنید این عمل تنها به ۳۰ فریم یا ۰٫۵ ثانیه محدود می‌شود.

دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1  قابلیت بسیار عالی را در ضبط ویدیویی می‌تواند ارایه دهد به طوری که دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1 می‌تواند با سرعت ۳۰ و ۶۰ فریم بر ثانیه به ضبط ویدیویی ۱۰۸۰p Full HD بپردازد. در هنگام ضبط ویدیویی می‌توانید کنترل کامل بر روی نوردهی را داشته باشید. شما می‌توانید فارغ از هر شوتینگ مودی که در آن هستید ضبط ویدیویی را با فشردن ساده ی دکمه ی Record در قسمت بالای دوربین عکاسی شروع کنید. البته متاسفانه هر زمان که این کار را بکنید دوربین به صورت خودکار شروع به ضبط ویدیویی ۷۲۰p HD با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه می‌کند. برای دست یافتن به ضبط ویدویی ۱۰۸۰p Full HD باید حتما به مود ضبط ویدیویی بروید. علاوه بر توانایی فیلم برداری عادی، این دوربین می‌تواند با سرعت ۴۰۰ فریم بر ثانیه هم فیلم برداری کند. سپس وقتی که با سرعت عادی ۳۰ فریم بر ثانیه به تماشای آن می‌نشینید، فیلم شما تا ۱۳ درصد کندتر می‌شود. با اینکه رزولوشن آن پایین تر است ولی کیفیت خوبی را ارایه می‌کند. همچنین فیلم برداری با سرعت ۱۲۰۰ فریم بر ثانیه هم مقدور می‌باشد ولی رزولوشن و کیفیت آن بسیار  پایین می باشد.

مطلب مرتبط:
ارزیابی کلی دوربین Nikon D810

 

دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1 فاقد آن باتری DSLR قدرتمند دوربین عکاسی نیکون  V1 می‌باشد و بنابراین باید انتظار شارژدهی کمتری از آن داشته باشید. در ضمن تفاوت دیگر دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1 با دوربین عکاسی مدل V1 در تمیز کننده ی سنسور فراصوت است که دوربین عکاسی نیکون  V1 دارای آن و دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1  فاقد آن است. البته J1 یک محافظ غبار در جلوی سنسور خود دارد ولی تاثیر آن کمتر از تمیز کننده ی سنسور  دوربین عکاسی نیکون مدل V1 می باشد.
کیفیت عکس های گرفته شده دوربین عکاسی مدل  Nikon J1   دقیقا همانی است که در دوربین عکاسی V1 هم می‌بینیم. در تست هایی که انجام دادیم علی الخصوص با در نظر گرفتن سایز کوچک سنسور تصویر، این دوربین  عکاسی جالب قابلیت  عکاسی با کیفیت بسیار عالی را دارد. به طوری که تا ایزو ۱۶۰۰ نویز خاصی مشاهده نمی شود و از آن پس است که در ایزو ۳۲۰۰ نویز به یک مرتبه افزایش می‌یابد. تصاویر در مود رنگ Neutral کمی رنگ و رو رفته هستند ولی وقتی به Vivid می‌روید شرایط رنگی خیلی بهتر می‌شود. کیت لنز ۱۰-۳۰ با F/3.5-5.6 عملکرد خیلی خوبی دارد و شارپنس بالایی را ارایه می‌کند. دوربین عکاسی مدل  Nikon J1 کیفیت عکس های RAW کمی از عکس های JPEG بیشتر می باشد.

مطلب مرتبط:
تجربه بینظیر عکاسی با دوربین Fujifilm X-E1

در کل میتوانیم  دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1   یک دوربین میکروچهار سوم خیلی خوب از این کمپانی بدانیم  که مدل کوچکتر دوربین عکاسی مدل  V1 است  و ویژگی‌ها و امکانات بسیار خوبی را ارایه می‌کند. کیفیت عکس های گرفته شده توسط دوربین عکاسی مدل  Nikon 1 J1   نیز در حد بسیار خوب و راضی کننده می باشد.

 

خصوصیات اصلی و عمده دوربين Nikon 1 J1

•دارای  سنسور CMOS 10MP با فاصله ی کانونی موثر۲٫۷ برابر
• دارای سیستم AF هیبریدی با ترکیب تشخیص فوکوس کنتراست و فاز
• قابلیت ضبط ویدئو ۱۰۸۰/۶۰i
• ISO 100-3200
تفاوت های کلیدی J1و V1
• همچنین V1دارای EVF می باشد.
• V1 LCDدارای وضوح بالاتر ۹۲۰ کیلو نقطه می باشد (در مقیاس با ۴۶۰ کیلو نقطه J1 )
• دوربین دیجیتالیV1به علاوه شاتر الکترونیکی از شاتر مکانیکی نیز بهره می برد.
• دوربین عکاسیJ1دارای فلاش دو دوربینی می باشد و نیکونV1می تواند بصورت وسایل جانبی از آنها استفاده کند.
• دوربین نیکونV1می تواند از واحد GPS و یا فلاش جانبی بهره ببرد
• نیکونV1واجد باتری با ظرفیت بالاتری می باشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)