ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

دو بهتر از یک!! مزیت های دوربین دوتایی در موبایل هوشمند چیست؟

huaweip9-lgg5-vladsavov.0.0
ب

محدودیت‌هایی فیزیکی دوربین های موبایل

به واقع مزیت های دوربین دوتایی در موبایل هوشمند چیست؟

عکاسی و امکانات آن دچار تغییرات زیادی شده است. همانطور که میدانید این روزها کارهای عجیبی از دوربین گوشی‌های هوشمند برمی‌آید ولی از سوی دیگر آن‌ها به مرزهای سخت محدودیت‌هایی فیزیک نزدیک شده‌اند.حقیقت این است که در قالب گجتی که تنها ۷ میلی‌متر ضخامت دارد نمی‌توان بیش از این پیش رفت و کمپانی‌ها به دنبال چاره‌ای جدید برای حفظ روند بهبود دوربین گوشی‌های خود هستند.

شاید دوست داشته باشید بدانید مزیت‌های بهره برداری از دوربین دوتایی در تلفن های همراه هوشمند مانند آیفون ۷، پی ۱۰، آنر ۸ و ال جی جی ۶ چیست، درهرحال این اتفاقات نشان‌دهنده‌ی مسیر کلی آینده‌ی صنعت عکاسی موبایل است.

با استناد به روی آوردن کمپانی‌های تولید کننده‌ی گوشی‌ هوشمند به بهره برداری از دوربین دوتایی، این سؤال مطرح می‌شود که مزایای این نوع سیستم چیست؟

خب. در شروع این مقاله از واضح‌ترین پرسش شروع می‌کنیم؛ دوربین دوتایی چیست؟ اساسا ماژول دوربین با دو سنسور جداگانه را دوربین دوتایی می‌گویند. امکان دارد این دو سنسور جدا از هم رفتار کنند یا حتی به‌صورت ترکیبی رفتار عکاسی را انجام دهند.

مطلب مرتبط:
اپلیکیشن VSCO ، فراتر از یک اپلیکیشن (آموزش) - قسمت دوم

اجازه بدهید کمی درباره مزیت های دو سنسور داشتن صحبت کنیم. به‌طور کلی می‌توان گفت سنسور اصلی بهترین تصویر را به‌صورت رنگی ثبت می‌کند و سنسور دوم بخش‌هایی از تصویر را ثبت می‌کند که سنسور اول توانایی به ثبت رساندن آن‌ها را ندارد. جدی ترین عملکرد سنسور دوم، عمق دادن به تصویر است. ترکیب تصویر ثبت‌شده به وسیله این دو سنسور در حقیقت به‌صورت نرم‌افزاری ادیت می‌شود تا نتیجه‌ای مطلوب در بر داشته باشد.

همه شرکت ها از یک روند در دوربین های دوتایی خود بهره نمیبرند. ولی باید گفت هر کمپانی دیدگاه خود را برای چگونگی بهره برداری از دو سنسور دارد؛ پس خوب است بدون اضافه گویی سراغ مزیت‌های سیستم دوربین دوتایی برویم.

بعد بیشتر در تصاویر ثبت شده

عمق تصویر چیزی است که دوربین های موبایل از ثبت آن عاجز بوده اند. یکی از جدی ترین مزیت‌های دوربین دوتایی، عمق بخشیدن و در حقیقت انتقال حس پرسپکتیو است. برای نمونه میت ۹ هواوی از سنسور دوم خود سود میبرد تا عمق و فاصله را بسنجد و با این وجود تصویری نزدیک به تصویر سه‌بعدی معرفی دهد.

مطلب مرتبط:
حذف تصویر‌های تکراری در اندروید و آیفون با برنامه Duplicate Photos Fixer

با وجود این این مسئله حالا ثبت عکس ها دلنشین می‌شود؛ ولی حقیقت این است که جدی ترین کاربری دوربین دوتایی، عمق بخشیدن به عکس ها نیست. در حقیقت بررسی عمق سوژه‌ و فاصله آن‌ دلیل به دست آمدن نتایجی می‌شود که استفاده‌های بسیاری دارد که پیشتر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ایجاد افکت بوکه در دوربین دوتایی

عکاسان حرفه ای میدانند که ثبت تصویر با بوکه لذت عکاسی را دوچندان میکند. محتوای بیشتر که به وسیله سنسور دوم ثبت می‌شود، دلیل خواهد شد عکس ها شارپ‌تر و واضح‌تر به نظر برسند. برای نمونه اچ‌تی‌سی وان ام ۸، فیلترهایی برای تغییر رنگ بخش‌های مختلف تصویر و حتی بریدن و انتقال بخش‌هایی از تصویر به تصویر‌های دیگر داشت.

جالب‌ترین اتفاق در قسمت‌هایی از تصویر به وقوع می‌پیوندد که از فوکوس خارج هستند. مات کردن پس‌عرصه که به آن افکت بوکه گفته می‌شود، دلیل واضح‌تر شدن سوژه‌ی عکاسی خواهد شد.

حقیقت اضافه در دوربین دوتایی

دوربین مورد بهره برداری در فب ۲ پرو لنوو، غیر از حسگری برای ثبت عکس ها رنگی، لنز Fish-Eye و دوربینی دیگر با اسم Time-of-Flight دارد که در حقیقت آن را به دوربینی سه‌گانه مبدل می‌کند.

مطلب مرتبط:
اپلیکیشن VSCO ، فراتر از یک اپلیکیشن (آموزش) قسمت اول

فرضیه‌ی این تکنولوژی بسیار ساده است؛ لیزر مادون قرمزی که در این دوربین تعبیه شده، اشعه‌ای می‌تاباند که بازتاب آن نیز به وسیله سنسور دریافت می‌شود. عمق میدان با بهره برداری از عملیات الکتریکی که حاصل از تابش و بازتاب اشعه‌ی مادون قرمز است، به‌صورت دقیق محاسبه می‌شود.

این مسئله دلیل اصلی علاقه‌ی گوگل به این نوع دوربین‌ها در برنامه‌ی تانگو است؛ چرا که با بهره برداری از دوربین‌ها می‌توان محتوای حقیقت اضافه‌ی باکیفیتی دریافت کرد. غیر از عمق میدانی که دوربین به ارمغان می‌آورد، موبایل هوشمند با بهره برداری از سنسور‌ها می‌تواند موقعیت شما در اتاق را نیز شناسایی کند.

جزئیات بیشتر در تصاویر دوربین های دوتایی

اجاره بدهید یک نکته دیگر را در اینجا یادآوری کنیم. هواوی پی ۹، میت ۹ و آنر ۸ شیوه مخصوصی برای بهره برداری از دوربین دوتایی‌ دارند. سنسور دوم این گوشی‌ها مونوکروم است و در حقیقت تنها عکس ها سیاه و سفید را به ثبت می‌رساند؛ با اینحال این سنسور وظیفه‌ی به ثبت رساندن جزئیات را دارد. رنگ بخش‌های مختلف با بهره برداری از سنسور اول با پردازش‌های نرم‌افزاری به آن اضافه می‌شود.

مطلب مرتبط:
آموزش تنظیمات دوربین آیفون برای عکاسی خوب

در کل می‌توان گفت بهره برداری از دوربین دوتایی دلیل ثبت بیشتر جزئیات در عکس ها خواهد شد تا قادر باشید بهترین تصویر ممکن را از سوژه‌ی مورد نظر به ثبت برسانید.

تصاویر بهتر در محیط‌های کم‌نور با دوربین های دوتایی

مدیریت نور سوژه‌ی مورد عکاسی اهمیت بینهایت زیادی دارد و در حقیقت جدی ترین مساله عکاس به شمار می‌رود؛ حتی اگر عکاس حرفه‌ای باشد. ولی باید گفت امکان دارد عکاس حرفه‌ای راهی کوتاه برای جلوگیری از این سخت بیابد؛ با اینحال عکاس آماتور در چنین موقعیتی و وقتی که تاریکی شب سایه افکنده است، به مشکلی بزرگ برمی‌خورد.

با اینحال باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که، لنز دوم در چنین موقعیتی به کمک می‌آید. این سنسور جزئیات را به ثبت می‌رساند تا بعد از ثبت تصویر، نور بیشتری به آن اضافه شود. ولی باید گفت تصویر به‌دست‌آمده امکان دارد پیوسته بهترین نباشد و حتی ممکن است بتوان با یک سنسور، تصویر بهتری به ثبت رساند. برای نمونه دوربین پیکسل گوگل را می‌توان عنوان کرد که با سنسور خود عکس هایی خارق‌العاده در نور کم به ثبت می‌رساند.

مطلب مرتبط:
بهترینهای عکاسی برای آیفون چیست؟ Manual, Slow Shutter Cam, Rookie Cam

قابلیت زوم کردن با کمترین تأثیر بر کیفیت

در انتهای این مقاله باید یادآوری کنیم که دوربین های پرچمدار یسادی امروه از دوربین دوتایی بهره میبرند. برای مثال تلفن های همراه هوشمند مانند آیفون ۷ پلاس، برای در دست گذاشتن امکان زوم با کمترین تأثیر در کیفیت، از دوربین دوتایی سود می‌برند. ال‌جی جی ۶ نیز در رفتار تأثیری شبیه به دارد با اینحال راهی دارای اختلاف انتخاب است؛ به این صورت که یکی از سنسورهای مورد بهره برداری میدان دید بیشتری دارد و با این وجود سوژه‌های بسیار بیشتری در خود جا می‌دهد و در حقیقت امکان زوم معکوس را در دست استفاده کننده می‌گذارد.

لیست تلفن های همراه با دوربین دوتایی در پشت

  • Huawei Honor 6X
  • Apple iPhone 7 Plus
  • LG G5
  • Huawei P9
  • LG X Cam
  • LG V20
  • Honor 8
  • Lenovo Phab 2 Plus
  • Coolpad Cool 1
  • Huawei Mate 9

 

نظر خود را در این باره با ما درمیان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)