ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آموزش نوردهی طولانی با مُد Bulb

عکاسی با نوردهی طولانی

تا بحال تصاویر با نوردهی طولانی را مشاهده کرده اید؟ پاسخ شما حتما مثبت است. ولی با نحوه اجرای این تصاویر آشنایی دارید؟ بطور کلی باید بگوییم که نوردهی طولانی در عکاسی برای ثبت تصویر از عناصری که بازتاب کمتری داشته و در تاریکی قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع عکاسی شاتر زمان درازی را باز بوده و نور وارد دوربین می شود، در این حالت عناصر ثابت بصورت مات و عناصر در حال حرکت کشیده و محو ثبت می‌شوند. پیش از هر چیز باید بگوییم مُد عکاسی Bulb به عکاس اجازه می دهد تا سرعت شاتری طولانی تر از ۳۰ ثانیه داشته باشد، پس چنانچه شما بخواهید عکاسی با نوردهی طولانی انجام دهید، احتمالا با این گزینه سر و کار خواهید داشت. ما سعی داریم در این آموزش کوتاه،به تمام سوالات شما در زمینه مُد عکاسی Bulb پاسخ دهیم.در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

پرسش : مُد عکاسی Bulb چیست؟

پاسخ : در واقع Bulb mode عملکردی است که به شما اجازه می دهد مدت زمان باز ماندن شاتر خود را کنترل کنید. این چیزی نیست که شما به طور منظم از آن استفاده کنید، بلکه زمانیکه می خواهید یک نوردهی بیش از ۳۰ ثانیه داشته باشید، استفاده از مُد عکاسی Bulb راه انجام این کار می باشد.

مطلب مرتبط:
چطور با آیفون تصاویر بهتری ثبت کنیم؟

پرسش : مُد عکاسی Bulb دوربینم را از کجا پیدا کنم؟

پاسخ :باید بگوییم این به مدل دوربین شما بستگی دارد. در بسیاری از دوربین ها، مُد عکاسی Bulb را می توان بر روی کلید چرخان فرمان اصلی پیدا کرد و معمولا با حرف بزرگ B علامت گذاری شده است. با این وجود چنانچه  دوربین شما این گزینه را ندارد، همه چیز از دست نرفته است.شما می بایست دکمه چرخان فرمان را بر روی مُد نوردهی دستی (Manual) قرار دهید و با کندتر و کندتر کردن سرعت شاتر به پیش بروید. در بیشتر از ۳۰ ثانیه، مُد Bulb را پیدا خواهید کرد.به همین سادگی !

پرسش : مُد عکاسی Bulb برای چه کاری مفید است؟

پاسخ : به نوردهی های فوق العاده طولانی با فیلترهای ND یا هر چیزی که در تاریکی گرفته شده باشد، نظیر تصاویر آتش بازی، عکس های رد چراغ های ترافیک، عکاسی نجومی یا نقاشی با نور با استفاده از مشعل فکر کنید.

مطلب مرتبط:
ایده ای نو در عکس ماکرو از شهرهای آینده

توجه داشته باشید که در این شرایط، توانایی باز نگه داشتن شاتر تا هر زمان که بخواهید، می تواند بسیار مفید باشد.

پرسش : آیا می توانید از مُد عکاسی Bulb برای مدت زمان کمتر از ۳۰ ثانیه استفاده کنید؟

پاسخ : بله، البته. به عنوان نمونه، اگر شما دارید با نور نقاشی می کنید، ممکن است تصمیم بگیرید شاتر را باز نگه دارید، بر روی صحنه خود با یک مشعل کار کنید و وقتی کارتان تمام شد شاتر را ببندید حتی اگر این کار کمتر از ۳۰ ثانیه به طول بیانجامد.

برای رد چراغ های ترافیک یا آتش بازی، شما می توانید شاتر را با استفاده از مُد Bulb باز نگه دارید، اما لنز را با دقت با یک کارت سیاه بپوشانید، و تنها وقتی دوباره نوردهی کنید که یک ماشین در جاده یا یک آتش بازی در آسمان باشد.

پس در نتیجه اگرچه شاتر برای مدت زمان بیش از ۳۰ ثانیه باز است، اما زمان واقعی که نور ثبت می گردد بسیار کمتر می باشد.

مطلب مرتبط:
چگونه هنگام عکاسی منابع نوری مختلف را با هم ترکیب کنیم

پرسش : در مورد دیافراگم چطور؟

با مُد Bulb، شما باید دیافراگم را به صورت دستی تنظیم کنید باید بگوییم  f/8 همیشه یک نقطه شروع بسیار خوب است !

پرسش: پس من فقط دوربین را بر روی مُد عکاسی Bulb تنظیم کنم و سپس دکمه شاتر را فشار دهم؟

پاسخ : نه، شما باید از یک کنترل کابلی یا ریموت، از نوعی که به شما اجازه دهد تا نوردهی را برای مدت زمانی که می خواهید باز و قفل کرده و سپس وقتی کارتان تمام شد آن را ببندید، استفاده نمایید.

چنانچه شما از دکمه شاتر روی دوربین استفاده نمایید، آنگاه مجبورید انگشت خود را بر روی آن نگه دارید تا شاتر باز بماند.

این کار سبب حرکت دوربین (لرزش و تاری عکس) می شود، به علاوه این که شما قادر به حرکت نخواهید بود !

این موضوع مشخص است که شما باید با دوربین ثابت شده بر روی سه پایه کار کنید، تا هر گونه حرکت یا لرزش دوربین را به حداقل برسانید.

مطلب مرتبط:
آشنایی با مفهوم فضای منفی در عکاسی

پرسش :چطور بفهمم که درست نوردهی کرده ام؟

پاسخ : شما همیشه این را متوجه نمی شوید،در نتیجه وقتی از مُد عکاسی Bulb استفاده می شود، مقدار مشخصی آزمون و خطا در آن عکس ها مورد نیاز می باشد.

منبع

برگرفته از: Digital Camera World

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)