ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

روش عکاسی از ماه در نقطه مشخص (بالای برج)

ایده های عکاسی

عکاسی از سوژه هایی مانند ماه یا خورشید که حرکت آنها در کنترل انسان نیست یکی از چالشی ترین انواع عکاسی است. مخصوصا اگر قرار باشد این سوژه ها را در نقطه خاصی شکار کنیم. در ادامه به آموزشی در این زمینه میپردازیم.

برای شما پیش آمده است که بخواهید از ماه کامل در نقطه دلخواه مثلا بالای یک برج یا ساختمان تصویر بگیرید؟ این آموزش برای شماست. عکاسی از ماه می تواند دلنشین باشد – یک ماه کامل در حال طلوع (بالا آمدن)، بسیار بزرگ و اغلب قرمز رنگ به نظر می رسد. و ترکیب طلوع ماه با مناظر یا اشیاء دیگر به روش کلوزآپ می تواند به یک تصویر دیدنی و چشمگیر منجر شود. در این نوشته لنزک آلبرت دروس عکاسی از ماه در حال طلوع در ترکیب با اشیاء دیگر مانند ساختمان ها و مناظر را آموزش داده و نکات ضروری را، از فرضیه پردازی و ترکیب بندی (کامپویشن) تصویر گرفته تا برنامه ریزی و تنظیم دوربین به روش مختصر، شرح داده است.

 

قبل از هرچیز درباره لنز باید بگوییم که واضح است که برای گرفتن تصویر کلوزآپ شما به یک لنز بلند نیاز دارید. ۱۵۰-۶۰۰+ پیش نهاد می شود. من برای تصویر های خودم از سونی A7RII با لنز سیگما ۱۵۰-۶۰۰ با آداپتور سیگما MC-11 استفاده کردم. سونی لنزهای پایه E واقعا بلند ندارد، به این خاطر از سیگما انتخاب کردم.

 

جمع بندی پروژه

باید بخاطر داشته باشید که لحظه گرفتن تصویر ها، اگر بخواهیم جمع بندی کنیم، فرضیه پشت تصویر اغلب به اندازه خودِ عکاسی مهم است. این مسئله مطمئنا لحظه تصویر گرفتن از ماه در حال طلوع در ترکیب با اشیاء دیگر مانند ساختمان ها و مناظر نیز صادق است.

مطلب مرتبط:
۷ عمل متداول که شما را به عکاس بهتری تبدیل خواهد کرد

همچنین بیاد داشته باشید که طلوع (و غروب) ماه خیلی سریع اتفاق می افتد، از این جهت لحظه فراوانی برای گرفتن تصویر خود ندارید. برنامه ریزی اهمیت بینهایت زیادی دارد.

خب میخواهیم شکار ماه را شروع کنیم. در ابتدای کار، به اشیاء دلچسب در محله خود که در بالای خط درختان قرار دارند، فکر کنید. یا در جستجوی نقاط دید بالاتر برای عکاسی بگردید. بعد از آن، مهم است که یک فرضیه قوی از این که ماه به کجا طلوع یا غروب می کند، داشته باشید. در این مثال ما از تصویر «نه و پنجاه و پنج» من با اسم یک مثال استفاده می کنیم که در آن ماه درست همراه با یک برج کلیسا در حال طلوع کردن است.

با داشتن این جمع بندی در ذهنتان، به علاوه از طرف دیگر باید در باب فاصله ای که درمقایسه با یک شیء و ماه می ایستید نیز فکر کنید. در این مثال فاصله من از برج خیلی زیاد نیست، که جزئیات فراوانی از برج و ماه به من می دهد. اگر من خیلی دورتر ایستاده بودم، ماه درمقایسه با برج خیلی بزرگتر میشد. از این جهت مهم است که این را نیز لحظه برنامه ریزی در نظر داشته باشید.

اکنون که صحبتش شد…

 

برنامه ریزی برای تصویر

بگذارید از مثال خودم برای شما بگویم. من برای این نوع عکاسی یک فرضیه عکاسی از برج کلیسای آمرسفورت بهمراه ماه درست همراه با آن را در ذهنم داشتم. من می خواستم ماه «بزرگ» باشد، با اینحال نه خیلی بزرگ. به علاوه از طرف دیگر می خواستم با اسم یک ترکیب بندی (کامپویشن) دارای اختلاف، ماه را درست در بالای برج ثبت کنم.

مطلب مرتبط:
ترفند استفاده از آیپد در عکاسی از مراسم عروسی

لنز تله ابار اولیه کار من بود. برای این که ماه هم تراز با برج قرار بگیرد، واضح است که من مجبور بودم بطور کلی دور از آن بایستم تا از لنز ۶۰۰mm ام استفاده کامل بکنم. یک تارنما کوچک محشر به اسم www.mooncalc.org برای برنامه ریزی این چیزها از قبل می باشد (من برای خورشید هم از سایتی به اسم suncalc.org سود می برم).

امروزه تکنولوژی کمک خوبی در این زمینه میکند. اپ هایی برای موبایل های هوشمند نیز برای این کار موجود است. من Photopills (هنوز تنها برای IOS) را توصیه می کنم. Photopills یک عملکرد محشر حقیقت اضافه دارد، که وقتی شما گوشیتان را در مقابل خود در مکانی که تصمیم گرفته اید تصویر بگیرید نگه دارید، قادر اید مشاهده نمائید که ماه/خورشید کجا طلوع می کند. این برای برنامه ریزی قبل از عکاسی محشر است.

با mooncalc، من موقعیت برج را تعیین کرده و بررسی کردم که ماه کجا طلوع می کند.

  • ۱- لحظه طلوع ماه: ۲۱:۰۹ PM
  • ۲- موقعیت ماه ۱ ساعت بعد از لحظه طلوع.
  • ۳- موقعیت من در میدان

من پین (نشانگر قرمز) را بر روی برج قرار دادم تا بتوانم ببینم ماه از زاویه خوب کجا طلوع می کند. من از پیگیری های قبلی می دانستم که ماه حدود ۱ تا ۱٫۵ ساعت بعد از طلوع ابتدایی در ارتفاع خوب خواهد بود. در ۱۹ ژولای، ماه درست بعد از غروب خورشید، کامل بود – از این حیث، نور کافی برای کار بر روی خود برج نیز داشتم. تاریکی مطلق، کنتراست بین نور ماه و برج را بسیار زیاد می کند، از این جهت زمانبندی بسیار مهم بود.

مطلب مرتبط:
نکاتی ساده ولی آموزنده برای عکاسی از کودکانتان

با غروب خورشید تقریبا ساعت ۱۰ شب (بله، فصل تابستان در هلند اینگونه است) ماه دقیقا در همان لحظه (با اینحال با این وجود، در جهت مخالف) در اطراف نقطه تعیین شده بود.

با پین کردن برج بر روی نقشه من می توانستم ببینم که دقیقا کجا باید بایستم. به دلیل آنکه اکثر مکان های دورتر از مرکز شهر با ساختمان ها مسدود شده بودند، من مجبور بودم نقطه ای را انتخاب کنم که کمی نزدیک تر باشد. میدان نزدیک به مرکز شهر یک نمای باز از بالای برج دارد و معلوم شد برای عکسی که من می خواستم بگیرم محشر است.

از آنجا، من محیط کافی برای حرکت به سوی چپ و راست داشتم، برای این که ماه را در موقعیتی که می خواستم قرار دهم. من باید در نظر می گرفتم که ماه از جایی که من ایستاده بودم، درمقایسه با نقطه ای که پیش از هرچیز طلوع می کرد، به سوی راست حرکت می کند. با شرایطی که قادر اید مشاهده نمائید، گرفتن عکسی مانند این به برنامه ریزی فراوانی نیاز دارد و متغیرهای فراوانی وجود دارند که شما باید با آنها کار کنید.

 

مرحله آخر کار: عکاسی

کار این تصویر های ویژه به طرز عمده، برنامه ریزی و تست همه چیز است. لحظه گرفتن تصویر من در میدان قرار گرفتم و تنها مجبور بودم صبورانه منتظر بمانم تا ماه به موقعیتی برسد که به نظر من برای تصویر خوب باشد.

مطلب مرتبط:
انواع ابزارهای نورپردازی استودیویی و تاثیر آنها در پرتره

من از دوربین سونی A7RII با لنز سیگما ۱۵۰-۶۰۰ استفاده کردم. اینها همه واقعا خوب رفتار کردند. من قصد داشتم اغلب تصویر ها را در ۶۰۰mm بگیرم چون با این فاصله کانونی ماه تا حد ممکن بزرگ خواهد بود. باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که، باد شدید نبود چون در لحظه بهره برداری از این فاصله کانونی، کوچترین لرزش می موفق شد تصویر ها را تار (غیر شارپ) کند. به دلیل آنکه ماه ۱ ساعت بعد از طلوع ابتدایی خیلی روشن نبود، همه چیز حدودا تاریک بود. خورشید نیز در حال غروب بود، از این جهت من مجبور بودم یک سرعت شاتر پایین تر انتخاب کنم یا ایزو را بالا ببرم. من تصمیم گرفتم با یک سرعت شاتر پایین تر (۱/۱۰ ثانیه) تصویر بگیرم، چون به هر حال داشتم با یک سه پایه کار می کردم. اغلب تصویر ها شارپ شدند و من از کیفیت عکس هایی که این تنظیمات معرفی می داد، بسیار راضی بودم.

من متوجه شدم که وقتی ترکیب بندی (کامپویشن) های مختلف را امتحان می کردم، مجبور بودم واقعا سریع باشم. طلوع ماه بسیار سریع اتفاق می افتد و ماه تنها حدود ۲ ساعت در آسمان است. با عکاسی در ۶۰۰mm اگر از نزدیک بنگرید، حدودا قادر اید حرکت ماه را مشاهده نمائید. با کار کردن از روی سه پایه، شما تنها حدود ۳۰ ثانیه برای ثبت یک ترکیب بندی (کامپویشن) وقت دارید، چون مدت کوتاهی بعد از آن ماه حدودا در جای دیگری است.

معلوم شد که این کار مساله برانگیز است، مخصوصا وقتی که تصمیم گرفته اید از ماه در یک نقطه بسیار دقیق تصویر بگیرید (مثلا دقیقا در بالای برج). در چنین موقعیتی امتحان کردن این تصویر ها جالب بود، با اینحال من ماه کامل را درست همراه با برج بیشتر دوست داشتم. برای من، محیط این تصویر از همه بهتر بود.

مطلب مرتبط:
آموزش ثبت عکس سیاه‌وسفید با کنتراست بالا با دوربین همراه؟

و با همین روند، تکنیک و لوازم، من یک ماه بعد با طلوع ماه بعدی تصویر پایین را گرفتم:

تصویر پشت صحنه از حدود ۲۰ دقیقه قبل از این که تصویر نهایی گرفته شود، در حال تکمیل سازی موقعیت دقیق.

نکته مهم ۱: وقتی که دارید تصویر ها را با موقعیت بسیار دقیق ماه ثبت می کنید، امکان دارد این موضوع بیفتد که شما تصویر را از دست بدهید، چون قبل از این که ماه از موقعیت خارج شود، تنها چند ثانیه برای تصویر گرفتن از آن وقت دارید. پس کاری که قادر اید انجام دهید این است که به سرعت سه پایه خود را پایین بیاورید به طوری که زاویه آن با ماه کمی دارای اختلاف شود. با این کار قادر اید یک باز هم شانس خود را امتحان کنید چون ماه در کادر شما کمی پایین تر خواهد بود، و شانس دیگری برای گرفتن تصویر طلوع دقیقی که به دنبالش بودید به شما می دهد.

نکته مهم ۲: قادر اید از این تکنیک برای عکاسی از غروب ماه به جای طلوع آن نیز استفاده کنید. روند کار شبیه به است. از mooncalc.org برای تحقیق و مطالعه این که ماه کِی و کجا غروب می کند استفاده کنید. مطمئن شوید که به موقع می رسید، چون غروب ماه خیلی سریع اتفاق می افتد!

نویسنده: آلبرت دروس (Albert Dros)

صفحه اینستاگرام آلبرت دروس

instagram.com/albertdrosphotography

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)