ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

ترفندهای عکاسی پرتره در جنگل

آموزش عکاسی

پرتره یکی از جذاب ترین ژانرهای عکاسی است. بسیاری از عکاسیان در ابتدا با این ژانر به عکاسی علاقه مند میشوند. با این وجود عده کمی میتوانند با ثبت تصاویر عالی در جذب مخاطب موفق عمل نمایند. یکی از دلایل آن نداستن اصول این نوع عکاسی است. در این مقاله درباره پرتره در فضای سبز نکات خوبی را برای شما گردآوری کرده ایم.

در ایتدا درباره ترکیب بندی با شما صحبت خواهیم کرد. ما قصد داریم در این مقاله به شما نشان دهیم که چگونه با استفاده از انواع ترکیب بندی در مناظر درختی و جنگلی، می توانی پرتره های بسیار زیبایی را به ثبت رسانید. در این مقاله نخست به نکاتی چون ترکیب بندی، الگو های تک رنگ، عمق بخشیدن و تناسب رنگ ها خواهیم پرداخت، و سپس تنظیمات دوربین را با هم مرور خواهیم کرد.لطفا با ما همراه باشید.

پیش از هر چیز باید یادآور شویم پیاده روی در جنگل فرصت های زیادی برای گرفتن پرتره های فوق العاده مهیا می کند، مخصوصاً اگر قرار باشد از کودکان عکس بگیرید. مناظر جنگلی مجموعه مطلوبی از رنگ ها، شکل های طبیعی و نورهای متنوع به معرض نمایش می گذارد که برای عکاس پرتره مزیت محسوب می گردد.

ما برای این کار به جنگل ویستمن (Wistman) در منطقه دارتمور (Dartmoor) انگلیس رفتیم تا این عکس ها را بگیریم. این جنگل اسرار آمیز با درخت های بسیار زیبای بلوط یک مکان فوق العاده برای عکاسی پرتره است. البته اصلا مهم نیست چه جنگلی را برای عکاسی انتخاب می کنید، همه آنها ویژگی های مشترکی دارند که می توانند ترکیب بندی های جالبی را برای عکاسی پرتره شما فراهم کنند.

باید بگوییم عکاسی از افراد در جنگل همیشه این خطر را به همراه دارد که کادر زیاد از حد شلوغ شود. فضای وسیع پر از درخت می تواند به نظر زیبا باشد، اما وقتی قرار باشد درون عکس پرتره قرار گیرد، انبوه جزئیات می تواند به ضرر سوژه اصلی باشد.

تنها راه حل این مشکل در این است که راهی برای ساده کردن صحنه پیدا کنید و توجه را به سوژه اصلی تان جلب نمایید. در این مقاله، تعدادی از این راه ها را  برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

مطلب مرتبط:
Bogdan Dreava عکاس دنیای پررنگ!

برای نمونه، شما می توانید از یک دیافراگم باز برای رسیدن به عمق میدان کم استفاده کنید طوریکه شاخه های پیش زمینه و پس زمینه تار شوند. یا اینکه کادر را طوری ترکیب بندی کنید که محیط اطراف در هارمونی با سوژه قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که ترفندهای ترکیب بندی مفید، مانند «قانون یک سوم» و «کادر در کادر» کمک بزرگی هستند چون به شما کمک می کنند تا از انبوه شاخه های تو در تو به شکلی که در عکاسی پرتره به کار شما می آید، استفاده کنید. با کمی تمرین این مهارت ها برایتان به عادت تبدیل می شوند.

سوال اساسی این است: چگونه می توانید یک پرتره جنگلی بگیرید ؟

نکته ی اول : از کادرهای طبیعی استفاده کنید

 

باید بدانید که یکی از ترفندهای بسیار جالب ترکیب بندی این است که با استفاده از کادرهای طبیعی، کادری داخل کادر اصلی تان ایجاد کنید که سوژه شما را احاطه کند. دنبال شاخه ها و تنه هایی بگردید که حفره هایی ایجاد نمایند تا بتوانید از درون آنها عکس بگیرید.

نکته ی دوم : عمق ایجاد کنید

 

مطلب مرتبط:
مابین لنزهای 50mm و 85mm کدام برای پرتره مناسب تر است؟ (مقایسه تصاویر)

جالب است بدانید عمق ایجاد کردن در عکاسی پرتره یک راه فوق العاده برای برجسته تر کردن جَو است و به شما کمک می کند توجه را به سمت سوژه اصلی تان جلب نمایید. زاویه ای را انتخاب کنید که شامل جزئیات خارج از فوکوس، هم در پیش زمینه و هم در پس زمینه باشد.

نکته ی سوم : همیشه به دنبال نور باشید

 

در نظر داشته باشید که زیر سایبانی از شاخه ها، تغییرات نور زیادی وجود دارد، حتی در یک روز کاملا ابری. اگر چهره در سایه است، دنبال زاویه دیگری باشید یا از آنها بخواهید برای نورپردازی بهتر به سمت نور قرار گیرند.

نکته ی چهارم : به فکر تناسب رنگ ها باشید

 

در نظر داشته باشید که لباس هایی انتخاب کنید که نسبت به محیط از نظر رنگ، تضاد داشته باشند. از طیف های سبز و قهوه ای و هر رنگ استتار کننده دیگر پرهیز نمایید. رنگ های گرم نظیر نارنجی و قرمز با رنگ های سردی مثل سبز و آبی در تضاد هستند.

نکته ی پنجم : دنبال الگو های تک رنگ باشید

 

مطلب مرتبط:
آموزش اپلیکیشن Prisma برای تبدیل تصویر به تابلوی نقاشی

اگر با الگوها آشنایی داشته باشید میدانید که  درخت ها و شاخه ها الگو های مشبک فوق العاده ای به وجود می آورند، پس به دنبال قسمت هایی از صحنه باشید که این ویژگی را به خوبی نشان دهد. این احتمال وجود دارد که کادر بیش از حد شلوغ به نظر برسد اما شما می توانید با یک ترکیب بندی تک رنگ موثر آن را ساده کنید.

نکته ی ششم : یک زاویه منحصر به فرد پیدا کنید

 

توجه داشته باشید که در زاویه پایینی قرار بگیرید و از یک لنز واید برای پیدا کردن زاویه ای که به شما امکان جا دادن سایبان در کادر را می دهد، استفاده کنید.حتما سوژه تان را جایی قرار دهید که به خوبی با صحنه کادربندی شود، اصلا عجله نکنید و زوایای مختلف را برای یافتن یک زاویه منحصر به فرد بررسی نمایید.

نکته ی پایانی : حتما برای پرتره های جنگلی تنظیمات ایزو را روی اتوماتیک قرار دهید.

شاید دوست داشته باشید بدانید که برای اینکه تنظیمات یک نوردهی ساده برای پرتره های جنگلی را انجام دهید،می بایست این کار را انجام دهید:نخست دوربین DSLR تان را روی مُد نوردهی دستی (M) قرار دهید و بعد از آن ایزو را روی اتوماتیک تنظیم نمایید. هم اکنون می توانید سرعت شاتر و دیافراگم را انتخاب کنید در حالی که دوربین ایزو را متناسب با آنها انتخاب می کند.

مطلب مرتبط:
در هنگام ارتقای لنز کیت به چه نکاتی توجه کنیم؟

باید بگوییم ما به سرعت شاتر حداقل ۱/۲۵۰ ثانیه برای پرتره هایی که دوربین در دست می گیریم البته بدون سه پایه ، مخصوصا وقتی از فاصله های کانونی طولانی استفاده می کنیم، نیاز داریم. سطح نور زیر پوشش درخت می تواند کاملا اندک باشد، بنابراین یک دیافراگم باز، مثلا f/4 یا f/2.8 نه تنها یک عمق میدان کم ایجاد می کند، بلکه شما را قادر می سازد در نور کم بدون اینکه نیازی به افزایش زیاد ایزو داشته باشید، عکاسی کنید.

پرسش : چه زمانی پرتره جنگلی بگیرید ؟

در پاسخ باید بگوییم در طول سال و حتی در طول یک روز، جنگل طیف وسیعی از نور، حالت و رنگ را به معرض نمایش می گذارد. برای نمونه، زیر سایبانی از برگ ها در اوایل تابستان، سطوح نور نسبت به یک روز تمیز زمستانی، خیلی پایین تر قرار دارند و رنگ نور که از بین برگ ها فیلتر می شود، سبز دیده می شود. پس ارزش این را دارد که در مورد زمان های مناسب برای بیرون رفتن و عکاسی پرتره فکر کنید.

مطلب مرتبط:
نکاتی مهم در استفاده از رفلکتور در هنگام عکاسی پرتره

در پایان باید بگوییم که شما اگر می خواهید پرتره های رنگی از بچه ها بگیرید، یک تکه زمین پر از گل در فصل بهار گزینه مناسبی است، اما اگر چیزی رمزآلودتر می خواهید، عکاسی در یک شب زمستانی با فلاش تکمیلی (fill-flash) به نظر فوق العاده می رسد.

امیدواریم این مقاله مورد استفاده علاقه مندان به عکاسی پرتره قرار گیرد.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)