ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

شناخت و آگاهی از لنز های مناسب

۵۸۰۱۶۱c13a54a-adorama
ب

پیش از هر چیز باید بگوییم هنگامی که بحث تجهیزات عکاسی مطرح باشد، لنزها همه چیز هستند. بیشک دریچه دوربین از مجاری لنز دنیا را میبیند. اگر لنز مناسبی انتخاب نکرده باشید کیفیت دوربین شما به مراتب کاهش خواهد یافت. لنز ها با تنظیماتی که دارند میتوانند صحنه تصویر را بکلی دگرگون نمایند. شما قادر هستید گران قیمت ترین دوربین هایی که نیکون و کانن می سازند را داشته باشید . نیکون D4S و کانن EOS 1DX با قیمت ۶۰۰۰ دلار  . اما اگر شما از نوع لنز درست و مناسبی برای عکاسی خود استفاده نکنید، این اهمیتی ندارد. در این مقاله در مورد انواع عکاسی و لنز هایی که بهتر است استفاده کنیم، صحبت خواهیم نمود. در نتیجه اگر این سوال را دارید که در هر موقعیت از کدام لنز باید استفاده کنید؟ و یا قصد خرید لنز  یا ارتقاء لنز فعلی  دارید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد.لطفا با ما همراه باشید.

انتخاب فوکال مناسب اهمیت بسیار بالایی دارد. برای شروع باید بگوییم اگر شما در یک بازی بسکتبال تنها با یک لنز ۵۰ میلی متری ثابت حضور پیدا کنید، هرگز قادر نخواهید بود از آن توپ انداختن ها در حلقه یا خطاهایی که در طول بازی اتفاق می افتد عکس بگیرید. اگر شما بدون هیچ چیزی جز یک لنز ماکرو در یک جلسه عکاسی پرتره حاضر شوید، ممکن است در آخر عکس های عالی از چشم های سوژه خود به دست آورید، اما هیچ پرتره ای که ارزش یک آلبوم خانوادگی را داشته باشد، ثبت نخواهید کرد. اگر شما سعی دارید عکس های واقعا خیره کننده از مواد غذایی ایجاد کنید، اما تنها یک لنز واید (عریض) برای کار کردن دارید، به احتمال زیاد قادر به نشان دادن تمام بافت ها و جزئیات کوچک غذاهایی که می خواهید از آنها عکس بگیرید نخواهید بود.

مطلب مرتبط:
نکات آموزشی در عکاسی از خانواده

همگی ما مدانیم که صحیح است ! لنزها مهم هستند، اما شما از کجا قرار است بدانید که در هر موقعیت از کدام لنز باید استفاده کنید؟ این می تواند سوال بسیار سختی باشد؛ خوشبختانه، ما این کار را برای شما انجام داده ایم! دفعه بعد که در حال آماده شدن برای رفتن به عکاسی هستید یا سعی دارید بفهمید از چه لنزی باید استفاده کنید، در وقت خود کمی صرفه جویی کرده و نگاهی به این مقاله بیندازید تا پاسخ پرسش های خودتان را پیدا کنید.

۱-عکاسی ورزشی

 

بر فراز بیابان اثر لوکا فوندا (Luka Fonda)

 

عکس از کریستین بورل (Cristian Borlle)

تجربه عکاسی ورزشی داشته اید؟ باید بگوییم لنز مناسب برای عکاسی ورزشی ممکن است بسته به این که شما از چه نوع اکشنی (حرکتی) عکس می گیرید متفاوت باشد، اما چیزی که همگی ما میدانیم و غیر قابل انکار نشان میدهد این است که در مجموع، عکاسی ورزشی به یک لنز بلند (فاصله کانونی طولانی) با عمق میدان کم نیاز دارد. لنز بلند بسیار مهم می باشد، چرا که در اغلب اوقات شما دقیقا در مقابل و نزدیک اکشن نخواهید بود. شما به احتمال زیاد در خطوط طرفین میدان بازی خواهید بود، و به چیزی با فاصله کانونی طولانی برای ثبت تمام لحظات مهمی که دورتر از آنچه که یک زاویه باز بتواند به آن برسد اتفاق می افتند، نیاز خواهید داشت. علاوه بر این ها داشتن یک عمق میدان کم برای جدا کردن ورزشکاران از پس زمینه (مات کردن پس زمینه) نیز مهم است. اگر شما تصویری از یک بازیکن فوتبال در لحظه گل زدن به دروازه حریف ثبت نمایید، اما در عمق میدان کامل عکس بگیرید، بازیکن با پس زمینه شارپ مخلوط خواهد شد. اما اگر با عمق میدان کم عکس بگیرید، دیافراگم های باز مانند ۲ یا ۲٫۸، پس زمینه مات و خارج از فوکوس می شود، درحالیکه بازیکن واضح و شارپ باقی مانده و نقطه کانونی آشکار تصویر می شود.

مطلب مرتبط:
آموزش ایجاد کچ لایت در پرتره با نور طبیعی

نکته: در اینجا منظور از نقطه کانونی (focal point) (میزان  عمق میدان است)سوژه اصلی می باشد که در بیشتر  مواقع می خواهیم واضح و شارپ باقی بماند و با مات یا تار کردن پس زمینه عکس  با عمق میدان کم – دیافراگم باز  تمرکز بیشتری را روی این نقطه کانونی یا سوژه اصلیمان قرار می دهیم.

مد نظر داشته باشید که لنز Canon EF 70-200mm در f/2.8 و Nikon 70-200mm در f/2.8 گزینه های خوبی هستند. محدوده فاصله کانونی عریض، عمق میدان کم و تثبیت کننده تصویر، این لنزها را در میان عکاسان ورزشی حرفه ای به جزء اصلی تجهیزات عکاسی تبدیل می کنند. اگر شما به دنبال چیزی با فاصله کانونی حتی طولانی تر هستید،حتما Nikon 80-400mm در f/4.5-5.6 یا Canon EF 100-400mm در f/4.5-5.6 را امتحان کنید.

۲-عکاسی پرتره

 

 

گیلبرت اثر کواکس لونته (Kovács Levente)

 

مقابل کایل اثر برکستون ویلهلمزن (Braxton Wilhelmsen)

توجه داشته باشید که زیبایی عکاسی پرتره این است که آن را می توان با طیف وسیعی از لنزهای مختلف برای ثبت انواع پرتره های مختلف با موفقیت انجام داد. گفته می شود که بهترین لنزهای پرتره به طور کلی لنزهایی با فواصل کانونی ثابت و عمق میدان کم می باشند. یک لنز ثابت ۳۵ میلی متری یا ۵۰ میلی متری گزینه مناسبی می باشد چرا که فضای کافی برای گنجاندن کمی از پس زمینه یا محیط در تصویر را دارد، و با این حال سوژه را نقطه کانونی اصلی تصویر می کند. یک عمق میدان کم همچنین از این جهت مهم است که فوکوس را حتی بیشتر بر روی چشم های سوژه شما می آورد. لنزی با دیافراگم های بازی همچون f/1.2 یا f/2، با عمق میدان کمی که ارائه می دهد، به شما کمک خواهد کرد تا تصاویری ایجاد کنید که چشم های سوژه شما در فوکوس و شارپ باشند، در حالی که بقیه چهره سوژه و پس زمینه به نرمی تار شده باشند. برای به دست آوردن چنین پرتره هایی Canon EF 50mm در f/1.2 یا Nikon AF-S 58mm در f/1.4 را امتحان کنید.

مطلب مرتبط:
آیا میخواهید لنز خود را تعویض کنید؟ پس به ۸ مورد زیر توجه کنید

۳- عکاسی از غذا ها

 

پنکیک با گلابی ها اثر زوریان ایوچنکو

قاشق ها و ادویه جات اثر ناتالیا کلنوا (Natalia Klenova)

 

زرد و آبی اثر آدام و ارین تورنر (Adam & Erin Turner)

ذکر این نکته ضروری ایست که مهم ترین بخش عکاسی از غذا ها جزئیات می باشد. اگر یک قطعه کوچک از میوه یا یک شاخه کوچک از چاشنی در جای درست خود نباشد، می تواند کل تصویر را خراب کند. و بهترین لنز برای استفاده در هنگام فوکوس بر روی جزئیات، یک لنز ماکرو با عمق میدان کم است. یک لنز ماکرو توانایی فوکوس کردن بر روی جزئیات کوچکی را دارد که یک لنز واید، ثابت، یا زوم نمی تواند آنها را ثبت کند. عمق میدان کم فوکوس را بر روی جزئیات کوچک تصویر خواهد آورد، و درک و قدردانی از مواد غذایی لذیذ را برای بیننده آسان تر می کند. برای به دست آوردن عکس های کلوزآپ واقعی، Canon EF 100mm در f/2.8 یا Nikon 105mm در f/2.8 را حتما امتحان کنید. برای افزایش ثبات، استفاده از یک سه پایه در هنگام عکاسی با یک لنز ماکرو را به یاد داشته باشید.

مطلب مرتبط:
نحوه خلق عکس به سبک امپرسیونیسم

۴-عکاسی از مراسم عروسی

 

شما می بایست این نکته را بدانید که حقیقت این است که اگر از مراسم عروسی عکس می گیرید، هرگز نمی توانید لنزهای کافی داشته باشید. اما چند لنز خاص هستند که به شما کمک خواهند کرد تا یک گالری عکس باورنکردنی و زیبا را برای زوج خوشبخت ایجاد نمایید تا همیشه آن را به یاد داشته باشند. یک لنز ثابت ۵۰ میلی متری یا ۸۵ میلی متری، مانند Canon EF 85mm در f/1.2 یا Nikon AF-S Nikkor 85mm در f/1.4، برای پرتره های خانوادگی عالی می باشد  و هنگامی  که عروس و داماد با مادر، پدر و خواهرها و برادرهای خود ژست می گیرند. وقتی که تصاویر بعدا به صورت یک گالری نمایش داده شوند، استفاده از یک لنز ثابت یکسان برای تمام پرتره های خانوادگی، ظاهر یکنواخت تری ایجاد خواهد کرد. یک لنز واید نیز برای پرتره های گروهی بزرگ، عکس هایی از لوکیشن و برای ثبت تصاویر رقص تصادفی و بی هوا (کاندید) در پایان شب بسیار مهم است. لنزی با محدوده عریض تر نیز برای قسمت هایی از مراسم عروسی که کمتر برنامه ریزی شده اند، وقتی که شما باید سریع فکر کرده و واکنش نشان دهید و یک ناحیه تعیین شده برای عکس گرفتن از آن ندارید، ایده خوبی است. Nikon 24-70mm در f/2.8 و Canon EF 24-70mm متری در f/2.8 هر دو گزینه های فوق العاده ای می باشند چرا که محدوده فاصله کانونی عریض، و همچنین عمق میدان کمی دارند. اینها هر دو لنزهای خوبی برای استفاده روزمره در هر موقعیتی می باشند.

مطلب مرتبط:
رفع چالش نور کم با تعویض فیلتر

در پایان باید بگوییم دفعه بعد که دارید برای عکاسی آماده می شوید،اصلا نگران نباشید که باید از کدام لنز استفاده کنید. مهم ترین چیز این است که کاری کنید لنز شما برای شما خوب عمل نماید.

 امیدواریم این مقاله مورد استفاده علاقه مندان به عکاسی قرار گیرد.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)