ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نکات حرفه ای برای عکاسی خیابانی با موبایل

آموزش عکاسی خیابانی

 

اگر بخواهیم تعریف کلی از عکاسی خیابانی داشته باشیم باید بگوییم که عکاسی خیابانی (Street photography) در حقیقت ثبت و به تصویر کشیدن ژست های طبیعی (در خیابان و محیط های شهری) در کسری از ثانیه خلاصه می شود. در این ژانر عکس می تواند با کمک حالات و ژست های طبیعی هزاران حقیقت ناگفته را شرح دهد. خیابان مکانی است که عکاس می تواند حقیقت دنیای اطرافش را از پشت لنز دوربینش به تصویر بکشد. در زیر 7 نکته آموزشی در اینباره را برای شما شرح میدهیم.

در ابتدا باید بگوییم افراد ناشناس نقش مهمی را در عکاسی خیابانی بازی می‌کنند. با کمک آن‌ها شما قادر هستید روایت‌هایی جذاب ایجاد کنید و بیننده را به خیال‌پردازی وادارید. ولی اگر تازه به عکاسی خیابانی روی آورده‌اید ممکن می باشد برای عکس گرفتن از غریبه‌ ها به قدر کافی اعتماد بنفس نداشته باشید. در این مقاله با روش‌هایی در خصوص عکاسی خیابانی با دوربین موبایل آشنا خواهید شد که کمک می‌کنند علاوه بر بالا بردن اعتماد بنفس خود، محتاط بوده و هویت سوژه‌های عکاسی خود را فاش نکنید.

۱. پس‌زمینه‌ی مناسب در عکاسی خیابانی

گفتنیست در عکاسی خیابانی پس‌ زمینه‌ی مناسب به اندازه‌ی خود سوژه‌ی اصلی از اهمیت برخوردار می باشد. برای شروع عکاسی خیابانی ابتدا یک پس‌زمینه‌ی مناسب پیدا نمایید و سپس منتظر بمانید تا شخصی از برابر آن عبور نماید.

قابل ذکر است که انواع دیوارها می‌توانند انتخابی مناسب برای پس‌زمینه باشند. برای نمونه قادر هستید از دیوارهای آجری، دیوارهای سیمانی، دیوارهای سفید، دیوارهایی با دیوارنوشته‌های شهری یا دیوارهای تبلیغاتی با تصاویر و نوشته‌های بزرگ استفاده نمایید.

شایان ذکر است بیلبوردها و ساختمان‌های زیبا که ستون‌ها و طاق‌هایی چشم‌نواز دارند هم گزینه‌های خوبی می باشند. همچنین کوچه‌های باریک می‌توانند حس پرسپکتیو را با قدرت زیاد در کادر نمایش دهند. اگر از نقطه‌ای مرتفع عکاسی کنید حتی قادر می باشید  سطح زمین را به‌ عنوان پس‌زمینه‌ی عکس به کار ببرید.

مطلب مرتبط:
استفاده بهینه از ابر در عکاسی

توجه داشته باشید که اگر موفق شوید در کادر عکس تعاملی میان فرد ناشناس در حال عبور و پس‌زمینه برقرار کنید خواهید توانست یک عکس خیابانی بی‌نقص با روایتی فوق‌العاده را ثبت کنید. ثبت کردن تصویر فرد در موقعیت مناسبی از صحنه می‌تواند به کل مجموعه یک معنی کاملا جدید ببخشد.

باید ذکر کنیم که یک راه بسیار خوب برای شروع عکاسی خیابانی جستجو کردن محیط اطراف تنها به هدف کشف پس‌زمینه‌های عالی است. وقتی پس‌ زمینه‌ی جالبی را پیدا کردید ترکیب‌بندی خود را تنظیم نمایید و منتظر عبور یک سوژه‌ی مناسب باشید. همواره آمادگی خود را برای فشردن دکمه‌ی شاتر حفظ نمایید تا لحظه‌ی مناسب از دست نرود.

۲. حفظ فاصله در عکاسی خیابانی

فراموش نکنید اگر عکاسی خیابانی از غریبه‌ ها بدون کسب اجازه برایتان دلهره‌آور می باشد می‌توانید برای غلبه بر استرس از فاصله‌ای دورتر از آن‌ها عکس بگیرید. اگر از مردم فاصله داشته باشید به احتمال زیاد متوجه عکس گرفتن شما نخواهند گردید. این شیوه همچنین سبب می‌شود به مراتب کمتر به حریم دیگران وارد شوید و عکس‌های خیابانی شما عنصر احتیاط و ناشناس ماندن سوژه را حفظ نمایند.

جالب است بدانید به‌عنوان مثال شما قادر می باشید در یک سوی خیابان بایستید و منتظر عبور شخصی از پیاده‌روی سمت مقابل شوید. فقط حواستان باشد که عبور خودروها عکس شما را خراب نکند.

اغلب شما قادر هستید در هنگام عکاسی از فواصل دورتر  با مقایسه‌ی تناسبات حس جالبی ایجاد نمایید. حضور یک انسان کوچک در برابر یک ساختمان بلند تصویری بسیار چشم‌نواز خواهد ساخت.

مطلب مرتبط:
4 نکته برای جلوگیری از ادیت غیر مخرب

۳. استتار در عکاسی خیابانی

در ادامه باید بگوییم اگر می‌خواهید محتاط باشید و توجه مردم را جلب نکنید باید به شیوه‌ی رفتار و موقعیتی که هنگام عکاسی انتخاب می‌کنید کاملا توجه نمایید. ایستادن در وسط خیابان در حالی که دوربین موبایل را درست جلوی صورت خود گرفته‌اید ایده‌ی چندان خوبی نیست. برای رسیدن به رویکردی محتاطانه‌تر بهتر می باشد در درگاه‌ ها مستقر گردید، روی نیمکت بنشینید یا در سایه‌ها بایستید.

نکته ی دیگر اینکه یک ترفند خوب این است که وانمود نمایید در حال نوشتن یک پیامک یا گوش دادن به موسیقی توسط گوشی موبایل می باشید. بدین صورت دیگران متوجه عکاسی کردن شما نخواهند شد.

علاوه بر اینها شما قادر هستیداز هندزفری به عنوان دکمه‌ی شاتر استفاده نمایید. بدین صورت برای گرفتن عکس حتی مجبور به لمس صفحه‌نمایش گوشی موبایل هم نخواهید بود.

۴. عکاسی خیابانی از زوایای مختلف

ممکن است هنگام عکاسی از غریبه‌ها با قرار گرفتن در موقعیتی که مانع از نگاه مستقیم آن‌ها به شما شود احساس راحتی بیشتری بکنید. بعلاوه  اگر شما قصد دارید هویت سوژه‌های خود را فاش نکنید این روش گزینه‌ی بسیار خوبی است؛ چراکه چهره‌ی افراد در عکس مشاهده نخواهد شد.

توصیه میکنیم به زاویه‌های دید دیگری بیاندیشید که می‌توانید از آن‌ها به جای قرار گرفتن روبروی سوژه استفاده کنید. برای مثال می‌توانید در حالی که شخصی از شما دور می‌شود پشت سر او قرار بگیرید. یا اگر امکان صعود به محلی مرتفع مانند پل یا پنجره‌ی طبقات بالایی ساختمان وجود دارد از بالا به عکاسی بپردازید.

بد نیست بدانید عکاسی از موقعیت‌های مرتفع شانس خوبی برای خلق تصاویری با زاویه دید جذاب ایجاد می نماید. بعلاوه می‌توانید از سایه‌های افراد استفاده‌های جالبی بکنید و به نتایجی عالی برسید. برای نمونه عکس زیر بعد از عکاسی وارونه شده و در نتیجه گویی به جای انسان‌های واقعی این سایه‌ها هستند که در خیابان قدم می‌زنند.

مطلب مرتبط:
10 ترفند برای عکاسی سیلوئت با موبایل

بدین ترتیب شما اگر نسبت به سوژه‌ی عکاسی در محلی کم ارتفاع‌تر قرار بگیرید قادر هستید از زاویه دید پایین استفاده نمایید. ایستادن در پایین یک پله‌کان یا تپه این شانس را ایجاد می‌کند که با عکاسی از افرادی که بالاتر از شما قرار دارند به پیش‌زمینه‌ی عکس جذابیت بیشتری ببخشید.

۵. عکاسی خیابانی از انعکاس‌ها یا سایه‌ها

علاوه بر این ها یک شیوه‌ی دیگر برای بالا بردن اعتماد بنفس و احساس راحتی بیشتر هنگام عکاسی خیابانی از افراد ناشناس این است که به جای خود فرد تنها از سایه یا انعکاس او عکاسی نمایید.

شما اگر تنها از سایه یا انعکاس یک فرد عکس بگیرید نیازی نمی باشد دوربین موبایل را مستقیما به سوی او نشانه بروید. در عوض دوربین موبایل را به سمت زمین، دیوار، چاله‌ی آب، شیشه‌ی یک پنجره یا چیزهایی از این دست نشانه خواهید گرفت.

نکته ی دیگر اینکه سایه‌های قوی تنها در آفتاب تند ظاهر می‌شوند. در نتیجه یک روز آفتابی و پرنور زمانی عالی برای این گونه از عکاسی امی باشد. سایه‌ها به عکس نوعی حس مرموز و اسرارآمیز می‌بخشند. پس همواره چشمان خود را برای یافتن سایه‌های جذابی که تخیل بیننده را تحریک می‌کنند تیز کنید.

۶. تاکید بر ناشناس بودن سوژه در عکاسی خیابانی

در اینجا باید بگویییم یکی از جنبه‌های شگفت‌انگیز عکاسی خیابانی حسی است که هم به عنوان بیننده و هم به عنوان عکاسی به شما دست می‌دهد؛ این حس که شما در واقع نگاهی کوتاه ولی بسیار واقع‌گرایانه به زندگی افراد غریبه‌ی مشغول در خیابان می‌اندازید. برای تاکید بر این حقیقت که فرد حاضر در عکس برای شما غریبه است می‌توانید سوژه‌ها را به صورت سیلوئت‌هایی تیره ثبت نمایید که جزئیات آن‌ها مشخص نمی باشد.

مطلب مرتبط:
آموزش خواندن عکس ها و تکرار نتایج آنها

گفتنیست عکاسی سیلوئت به ساختن حس رمزآلود و دراماتیک در عکس کمک می‌نماید. یک عکس سیلوئت همواره جای این سوال را در ذهن مخاطب باز می‌گذارد که این شخص کیست؟ عکس سیلوئت بسته به فردی که تصویر را می‌نگرد می‌تواند روایت‌های متفاوت بسیار زیادی داشته باشد. از آنجا که حالت چهره‌ی سوژه دیده نمی‌شود این مخاطب است باید روایت را در ذهن خود کامل نماید.

شما برای ساختن سیلوئت به یک منبع نوری قوی نظیر خورشید یا آسمان روشن در پشت سوژه نیاز خواهید داشت. پس از تنظیم ترکیب‌بندی فوکوس را روی سوژه قرار دهید و میزان نوردهی را تا جایی کم نمایید که سوژه به صورت یک پیکره‌ی سیلوئت تیره به نظر برسد.

۷. ثبت احساسات در عکاسی خیابانی

نکتهی بعدی اینکه یک رویکرد کاملا متفاوت در عکاسی خیابانی از غریبه‌ها ثبت تصاویری است که حالت چهره و احساسات سوژه را نشان می‌دهند. البته این رویکرد بدین معنی می باشد که هویت سوژه‌ها فاش خواهد شد و مجبور خواهید بود برای ثبت کردن جزئیات مورد نظر خیلی به آن‌ها نزدیک گردید.

شاید لازم باشد پیش از آزمودن این رویکرد ابتدا اعتماد بنفس خود را در عکاسی خیابانی بالا ببرید. هرگاه موفق به گرفتن این نوع عکس‌ها شوید تجربه‌ای فوق‌العاده خوش‌آیند برای شما خواهند بود. ثبت کردن احساسات یک شخص ناشناس کمک می‌کند روایتی جذاب و قوی داشته باشید که توجه بیننده را کاملا به خود جلب می‌نماید.

مطلب مرتبط:
آموزش رازهای عکاسی توسط کوئینتلا

همچنین شما قادر هستید احساسات را   از طریق ثبت کردن حرکات و زبان بدن نشان دهید. تلاش کنید به نحوه‌ی نمایش احساسات با زبان بدن توجه کنید و آن‌ها را در عکس‌های خود بازتاب دهید.

جمع‌بندی

ممکن است عکاسی از افراد غریبه در ابتدا می‌تواند کاری بسیار دلهره‌آور باشد. و ممکن است این حس برای شما پیش بیاید که به حریم خصوصی اشخاص تجاوز می‌کنید و در نتیجه نسبت به گرفتن عکس مردد شوید یا به کل از عکاسی دست بکشید.

باید بگوییم در عکاسی خیابانی لحظه‌ی مناسب  یا همان لحظه‌ی قطعی در بیشتر اوقات بسیار سریع روی می دهد و پیش از آن که فکرش را بکنید تمام خواهد شد. در نتیجه تاملی که ناشی از ترس یا کمبود اعتماد بنفس باشد دشمن شما در عکاسی خیابانی است. با به کار گرفتن نکات این مقاله‌ی آموزشی می‌توانید به مرور اعتماد بنفس خود را بالا ببرید تا زمانی که گرفتن عکس‌های خیابانی از افراد ناشناس دیگر موجب هراس شما نگردد.

در پایان باید بگوییم  در مجموع  بسیاری از این نکات کمک می‌نمایند تا هویت سوژه را مخفی نگه دارید. این رویکرد خوبی می باشد تا بدون احساس تجاوز کردن به حریم خصوصی دیگران از آن‌ها به عکاسی بپردازید. زمانی که اعتماد بنفس بیشتری پیدا کنید متوجه خواهید شد که نشانه رفتن دوربین موبایل به سوی غریبه‌ها در خیابان و ثبت کردن یک عکس خوب دیگر چندان هراسی برایتان ندارد.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)