ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

عکاسی هر روزه از یک سیب و حفظ خلاقیت

الهام عکاسی

 

حقیقت این است که برای عکاسی خوب باید خلاقیت داشته باشید. بطور کلی خلاقیت نیز یعنی ساختن صحنه هایی جذاب از منظره های معمولی، یعنی نگاه متفاوت، یعنی بتوانید چیزی را در قاب عکس نشان بدهید که مختص خودتان است.

میخواهیم روشی در افزایش خلاقیت به شما آموزش دهیم. پابلو پیکاسو – هنرمند مشهور و با استعداد – یکدفعه گفت، «الهام در همه جا وجود دارد ، با اینحال باید شما را در حال کار کردن بیابد». این تمرین دیزاین شده تا به شما کمک کند به این هدف دست یابید، و خلاقیت شما را بیدار کند. امیدواریم که این تمرین آموزشی برای شما عزیزان در کسب الهام و ثبت تصویر های خلاقانه مفید واقع شود. پیشاپیش سال تازه مبارک.

شاید جالب باشد بدانید که یک ضرب المثل انگلیسی قدیمی بیان میکند، «یک سیب در هر روز، دکتر را از شما دور می کند». از این جهت پیرو این اصل، من به یک رسم برای سلامت عکاسی شما رسیدم. چیزی که شما را آنقدر سرگرم نگه می دارد که به قول پیکاسو، الهام بتواند شما را در حال کار کردن بیابد.

 

تصویر برداری از یک سیب

چرا یک سیب؟ این ایده بسیار محشر است، چون من متوجه شدم که بسیاری از اوقات، بهانه هایی که ما می آوریم با این فرضیه که سوژه جالب، یا دلنشین، یا پرهزینه، یا به عبارت دیگر چیزی که ارزش عکاسی داشته باشد نداریم، مرتبط هستند. از این جهت وقت خود را در بازار در جستجوی سیب های قرمز براق بی نقص که مانند افسانه ها به نظر برسند هدر ندهید، تنها یک سیب معمولی بردارید. سیب چیزی است که همه ما به آن دسترسی داریم. زیاد پرهزینه نیست، و همانطور که خواهید دید، بسیار متنوع است.

مطلب مرتبط:
آموزشی عکاسی از رعد و برق

اولین بخش این تمرین، تصویر گرفتن از سوژه، در این گزینه سیب (یا سین های هفت سین)، بدون تغییر آن است. به عبارت دیگر، شما کسی هستید که خودتان را با آن تطبیق می دهید تا بهترین نتیجه را از آن به دست آورید. هنوز نیازی نیست در مورد بخش تکنیکی کار نگران باشید، از این جهت قادر اید تنها دوربین خود را روی حالت خودکار (Auto) قرار دهید و تصویر بگیرید. از سیب خود از بالا و پایین؛ از دور و در حالت ماکرو؛ با یک لنز واید و یک تله فوتو – هر چیزی که قادر اید فکرش را بکنید – تصویر بگیرید.

نکته جالب این آموزش در این است. وقتی که این کار را انجام دادید و دیگر هیچ راه دیگری برای عکاسی از سیب به ذهنتان نرسید، به ذهنتان فشار بیاورید که حداقل دو تصویر دیگر بگیرید. بله، این کار امکان دارد کمی طول بکشد، با اینحال به من اعتماد کنید، آنها بهترین تصویر های شما خواهند بود! چرا؟ چون تصویر ها از تقریبا دو قرن پیش وجود داشته اند، و چندی قبل هزاران تصویر هر روز گرفته می شود، از این جهت احتمالا اولین تصاویری که شما می گیرید، شبیه به همان تصویر هایی است که هر کس دیگری به آنها فکر می کند. بدین جهت است که شما می بایست از منطقه امن خود خارج شوید و ذهن و چشم عکاسی تان را تمرین دهید.

مطلب مرتبط:
آموزش نوردهی طولانی با مُد Bulb

همانطور که قادر اید مشاهده نمائید، رنگ و نوردهی در هر تصویر دارای اختلاف است. دلیل آن این است که دوربین بر روی مُد خودکار تنظیم شده بود. با این وجود تنظیمات با اطلاعاتی که دوربین دریافت می کند اعمال می شوند. کادری که با رنگ های گرم سیب پوشیده شده باشد، معلومات متفاوتی از کادری که عمدتا با پس عرصه سفید پوشیده شده خواهد داشت. بدین جهت است که مرحله بعد اهمیت بینهایت زیادی دارد.

 

از تکنیک خود به خوبی استفاده کنید

اکنون که بهترین زاویه برای عکاسی از سیب خود را پیدا کردید، قادر اید به مرحله بعد بروید – آن را حرفه ای کنید!

وقتی که شما دوربین خود را بر روی مُد خودکار قرار داده بودید، خودش تصمیم می گرفت. بیایید صادق باشیم، با دوربین هایی که امروزه در بازار وجود دارند، گرفتن یک تصویر به خوبی نوردهی شده بسیار راحت است. ولی باید گفت، چیزی که من در بیشتر مواقع به دانشجویانم می گویم این است که «ما عکاسی را یاد نمی گیریم که عکاسیمان را خوب کنیم حتی یاد می گیریم تا آن را از آنِ خود کنیم».

مطلب مرتبط:
تفاوت های اسپیدلایت ها با فلاش های استودیویی (استروب ها)

اگر شما از مُد خودکار دوربین خود استفاده کنید، امکان دارد تصویر خوبی از کار درآید، با اینحال این تصویر شما نخواهد بود، چون شما هیچ کدام از تصمیمات را نگرفتید. در این بخش از تمرین، شما می بایست از دانش عکاسی خود – مهم نیست چقدر است – به خوبی استفاده کنید.

اگر براکتنیگ یا براکت گذاری (روند ایجاد تصویر های یکسان با نوردهی های مختلف) را بلدید، آن را انجام دهید.

از سمت راست به چپ: تصویر بیش از حد نوردهی شده (Overexposed)، نوردهی به طرز صحیح، نوردهی ناکافی (Underexposed)

اگر در مورد نورپردازی می دانید، با نورهای خود بازی کنید. از یک فلاش مستقیم برای ایجاد یک سایه سخت برای یک تصویر استفاده کنید، سپس از یک فلاش و یک رفلکتور برای نرم کردن سایه استفاده کنید، و به همین ترتیب. حتی اگر یک سری لوازم نورپردازی حرفه ای ندارید، در بیشتر مواقع قادر اید با نور مصنوعی لامپ ها و نور طبیعی از پنجره ها بازی کنید. نکته این است که از ابزار و تکنیک های خود برای ایجاد یک تصویر همانطور که می خواهید باشد استفاده کنید، نه این که تنها یک تصویر فوری دیگر بگیرید.

مطلب مرتبط:
اپلیکیشن VSCO ، فراتر از یک اپلیکیشن (آموزش) - قسمت دوم

 

۳

خلاق شوید

اکنون همه چیز به نکات پایانی بستگی دارد. در بیشتر مواقع مهم است که قادر به تولید یک تصویر از جهت تکنیکی خوب و خاص از یک شیء/سوژه باشید. با اینحال کمی خلاق تر شدن چگونه است؟ سعی کنید یک جریان بگویید، یک حالت را نشان دهید، یا از سیب به عنوان یک استعاره استفاده کنید، هر چیزی امکان دارد!

بیشتر بخوانید: بهره برداری از صنعت تشخیص در عکاسی

وقتی که شما بهترین زاویه و تنظیمات نور خود را انتخاب کردید، وقت آن است که تصمیم بگیرید می خواهید با تصویر خود چه چیزی را بگویید. آیا می خواهید عکستان خوشمزه و خواستنی باشد؟ قادر اید سیب را برش بزنید و آن را بر روی یک میز دلچسب قرار دهید. آیا می خواهید در مورد سلامت و تغذیه باشد؟ قادر اید چند میوه دیگر به سری اضافه کنید.

اگر می خواهید کمی بیشتر خودتان را تحت فشار قرار دهید، سعی کنید یک جریان بگویید، یا حتی یک سری تصویر درست کنید. در مورد سفیدبرفی یا آدم و حوا و هفت سین فکر کنید، که در هر سه مورد سیب نقش مهمی ایفا می کند. آیا می خواهید مفهومی باشد؟ در مورد زندگی و مرگ برای نمونه با بهره برداری از یک سیب تازه و یک سیب فاسد فکر کنید. قادر اید هر کاری که بخواهید را تنها با اضافه کردن چند عنصر انجام دهید، کمی عرصه اضافه کنید، و خلاق شوید!

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی از اجسام بیجان توسط دینا بلنکو (Dina Belenko)

امروز برای من این یک میان وعده سالم و آماده خوردن بود!

 

نتیجه گیری نهایی

شما قادر اید این تمرین عکاسی را با سیب، سین های دیگر هفت سین، یا هر سوژه ساده دیگری انجام دهید. امیدواریم که این تمرین آموزشی برای شما عزیزان الهام دهنده بنا شده باشد و سال تازه را با الهام و خلاقیت فراوان شروع نمایید.

نویسنده: آنا مایرلز (Ana Mireles)

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)