ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نورپردازی پرتره با یک فلاش به روشی ساده

۵۸۱c6b5aac9f6-adorama
ب

پرتره یکی از سبک های جذاب عکاسی است. مخصوصا وقتی که پای نورپردازی به میان میاید. در این مقاله قصد داریم یک نورپردازی ساده را برای شما معرفی کنیم. نورپردازی با یک نور و ثبت تصویر زیبا از پرتره. اگر تنها یک فلاش و سافت باکس دارید توصیه میکنیم این آموزش را بخوانید و در صورت علاقه مندی آن را تمرین کنید.

ممکن است با عکاس معروف پرتره جیک هیکس (Jack Hicks) آشنایی داشته باشید. در این مقاله ایسان یکی از ساده ترین چیدمان های نورپردازی اش در عکاسی پرتره را به شما آموزش خواهد داد.لطفا با ما همراه باشید.

 جیک هیکس (Jack Hicks) اینگونه توضیح می دهد که : مدتی قبل من داشتم با رفلکتور، بازتاباندن دو نور مو (hair light) پشت سر مدل را بر روی او آزمایش می کردم. رفلکتور روی یک پایه بود و من دوربین را بالا در مقابل آن نگه داشته بودم به طوری که منظره یاب در مقابل رفلکتور فشار داده شد و تنها با استفاده از نعمت فوکوس خودکار چند عکس گرفتم، چون من نمی توانستم از ویزور و از میان لنز نگاه کنم.

درست پس از آن به ذهنم خطور کرد که «به جهنم»، و یک سوراخ بسیار ابتدایی (ناشیانه) در وسط رفلکتورم ایجاد کردم تا بتوانم ببینم دقیقا اوضاع از چه قرار است. این شد که من نورهای اطراف را با قرار دادن یک سافت باکس بزرگ در پشت مدل تغییر داده و به رفلکتورم اجازه دادم تا به طور هم زمان هم نور کلیدی (key-light) و هم نور پرکننده (fill-light) باشد. در حقیقت این چیدمان فوق العاده ساده چنان نور خیره کننده ای ایجاد می کند که یکی از ارزان ترین نورپردازی ها با ظاهر فلاش های حلقه ای است که شما می توانید پیدا کنید.

مطلب مرتبط:
کنترل نور خورشید با فلاش

مرحله اول :

 

برای شروع ابتدا یک رفلکتور فوق العاده ارزان با اندازه مناسب انتخاب کنید. رفلکتوری که من در اینجا استفاده کردم با قطر ۳۲ اینچ/ ۸۱ سانتی متر بود. اندازه رفلکتور نباید از این کمتر باشد، چرا که شما می خواهید تا آنجا که ممکن است نور را بازتاب دهید. من به اندازه کافی خوش شانس بودم که رفلکتوری بگیرم که یک طرفش نقره ای و طرف دیگرش سفید باشد. این بدان معنی می باشد که من می توانم از طرف نقره ای برای به دست آوردن یک ظاهر دارای کنتراست بیشتر استفاده کنم اما همچنین می توانم آن را بچرخانم (برگردانم) تا یک ظاهر بسیار نرم تر نیز به دست آورم. به طور قطع  از رفلکتورهای طلایی اجتناب کنید، چون نمی خواهید تا آن اندازه رنگ را بازتاب کنید.

مرحله دوم :

 

در این مرحله زمان به کار بردن هنر و مهارت است. ابتدا چند ابزار ساده بردارید: نظیر یک تیغ موکت بری، یک ماژیک، یک چیز دایره ای شکل مثل چسب نواری بزرگ یا کاسه، و تکه ای مقوا برای زیر رفلکتور که هنگام بُرش به موکت، فرش و غیره آسیب نزنید.

مطلب مرتبط:
انواع ابزارهای نورپردازی استودیویی و تاثیر آنها در پرتره

مرحله سوم :

برای شروع این مرحله من امیدوارم شما چیزی با اندازه مناسب برای کشیدن یک دایره دور آن در وسط رفلکتور خود پیدا کرده باشید. واضح است که قطر آن باید بزرگتر از قطر بزرگترین لنز شما باشد. من از یک رول نوار چسب برقی استفاده کردم، چون به اندازه کافی بزرگ به نظر می رسید، اما یک کاسه کوچک هم خوب می باشد. در حقیقت شاید من به عقب برگردم و یک چیز بزرگتر پیدا کنم و یک سوراخ بزرگتر ببرم تا بتوانم با یک لنز بلند تر کمی عقب تر بایستم و با این وجود بدون این که رفلکتور در عکس بیفتد، از میان سوراخ عکس بگیرم.

 

حال سوراخ را ببرید و مطمئن شوید که برای محافظت از کف اتاق (فرش)، مقوا را در زیر آن قرار می دهید.

مرحله چهارم :

در اینجا لازم به ذکر است که من سوراخ را تقریبا در وسط رفلکتورم تنظیم کردم و دور آن کشیدم. من در مورد قرار دادن سوراخ در جایی غیر از مرکز هم فکر کردم، به طوری که وقتی از میان رفلکتور عکس می گیرم بتوانم آن را بچرخانم تا مقدار نوری که از بالا یا پایین می تابد را تنظیم نمایم. این کار احتمالا برای برخی جاها ارزش امتحان کردن را دارد، اما برای این عکس ها من تنها  آن را در مرکز قرار دادم. مقوا را در زیر رفلکتور قرار داده و سوراخ را از روی خطی که قبلا کشیده اید، ببرید.

مطلب مرتبط:
پرتره هایی زیبا با نورپردازی نور طبیعی

مرحله پنجم :

در اینجا باید درباره تنظیم نور صحبت کنیم. به همین سادگی ، کار شما تقریبا تمام است. تنها چیزی که باقی مانده است تنظیم نور شما است. من یک سافت باکس بزرگ داشتم که آن را در پشت مدل قرار دادم، و سپس رفلکتور را بر روی یک پایه نورافکن در مقابل او آویزان کردم. حتی لازم نیست که شما واقعا رفلکتور را آویزان کنید و نگه داشتن آن در دست دیگرتان بسیار آسان است. همچنین لنز شما از میان رفلکتور عبور می کند، بنابراین رفلکتور به هیچ وجه در عکس نمی افتد، بنابراین کنترل آن بسیار آسان است. چند نمونه از عکس هایی که من با این چیدمان در چند دقیقه گرفتم را با دقت نگاه کنید. من واقعا شوکه شده بودم که نورپردازی درست در پشت دوربین البته بدون هیچ ویرایشی  چقدر خیره کننده به نظر می رسید. دلیل آن این که با چنین چیدمانی، این تصور را به وجود می آوریم که نور دارد از همه طرف می تابد. نور سافت باکس در اطراف مدل جاری می شود و او را در بر می گیرد، که یک اثر لاغری بصری دارد  به ویژه با یک عمق میدان کم قابل توجه است  و سپس نور را از منبعی که نسبتا بزرگ است به صورت او باز می تاباند. این نور بازتابیده از همه جا به طور یکسان می آید، پس در نتیجه ظاهر یک نور بسیار نرم و خیره کننده را به وجود می آورد، درست مثل یک فلاش حلقه ای.

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی از نوزادان با لوازم دم دستی

توجه : نکات مهم که باید فراموش نکنید :

۱-توجه داشته باشید که از یک رفلکتور نقره ای یا سفید با اندازه مناسب برای پوشش دادن یک عکس نیم تنه استفاده کنید. اندازه ۸۰ سانتی متر/ ۳۲ اینچ نقطه شروع خوبی است.

۲- شما می بایست یک سوراخ در مرکز رفلکتور خود ببرید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا قطر بزرگترین لنز شما را در بر گیرد.

۳- مراقب باشید یک سوراخ روی فرشتان ایجاد نکنید.

۴- فراموش نکنید که نور بازتاب شده از رفلکتورتان نور کلیدی شماست. برای تنظیم نوردهی این نور شما باید رفلکتور را نزدیک تر آورده و دورتر کنید، تا وقتی که از نتیجه راضی شوید.

۵- همیشه از فیلتر کاهنده نور (Neutral Density) بر روی لنز خود استفاده کنید تا هر گونه قدرت ناخواسته از استروب خود را کاهش داده و بتوانید با بیشینه دیافراگم لنزتان  بازترین دیافراگم موجود لنز  عکس بگیرید.

 

 

در پایان باید بگویم ممکن است در اینجا از این عکس ها متوجه شده باشید که همه آنها با یک عمق میدان بسیار کم گرفته شده اند که به خصوص با این نوع نورپردازی خوب عمل می کند. من قادر به عکاسی در دیافراگم های کم با استروب ۵۰۰ وات خود بودم، چون یک فیلتر LEE Filters ND نیز بر روی لنزم داشتم. بسیاری از استروب های استودیویی بسیار قدرتمند هستند، گاهی اوقات عکاسی کاملا باز با آنها دشوار است، اما با استفاده از فیلترهای کاهنده نور یا ND شما قادر به کاهش میزان نوری که وارد لنز می شود و عکاسی در f1.8 یا f2 و غیره برای گرفتن عکس های زیبا هستید. این یکی یک فیلتر ND 0.6 بود که مانع از ورود ۲ پله کامل نور به داخل عکس می شد. اگر شما از استروب استودیویی استفاده می کنید و می خواهید با استفاده از لنزهای سریع تر برای به دست آوردن این افکت ها شروع کنید، پس فیلتر ND ابزاری هوشمند برای شما می باشد.

مطلب مرتبط:
آموزش ایجاد کچ لایت در پرتره با نور طبیعی
 امیدوار هستیم که این آموزش عکاسی از جیک هیکس (Jack Hicks) برای شما عزیزان مفید و الهام بخش واقع شده باشد. لطفا دیدگاه های ارزشمندتان را پایین صفحه با ما در میان بگذارید.اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)