ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نکاتی ساده ولی آموزنده برای عکاسی از کودکانتان

آموزش

بدون شک می دانید دیدن اینکه فرزند کوچکتان در اولین سینه خیز رفتن بر روی زمین، یا لذت بردن از اولین بازی مستقلش شروع به کشف دنیای خود می کند، تجربه فوق العاده ای می باشد. اما عکاسی از کودکان و ثبت آن لحظات برای همیشه حتی از آن هم لذت بخش تر می باشد…

در این مقاله سعی کرده ایم یک آموزش کوتاه با نکاتی ساده آماده و در اختیار شما قرار دهیم که هنگام عکاسی از کودکان و بچه ها به شما عزیزان کمک کند. در ادامه با ما در سایت سایت عکاسی همراه باشید.

در کل باید قبول کرد که عکاسی از کودکان بهترین و جذابترین سوژه برای عکاسی به حساب میآید. خواه قصد عکاسی از کودک خود را دارید و خواه عکاسی از کودک یکی از اعضای خانواده و یا دوستان، رعایت نکات بسیار ساده این مقاله ی جالب می تواند تفاوت چشمگیری در عکس های شما ایجاد نماید.

1) همیشه آماده باشید

باید بدانید همانگونه که کودکتان بزرگ می شود، شما به طور طبیعی لحظات کلیدی در زندگی او را پیش بینی خواهید نمود. بخش مهمی از ثبت آن اولین لحظات این است که همیشه آماده باشید، و یک دوربین دم دستتان باشد. همانطور که می گویند، بهترین دوربین، دوربینی است که شما همراه خود داشته باشید. مهم نیست از چه دوربینی استفاده می نمایید  اما در دست داشتن آن برای ثبت آن اولین لحظات زودگذر بسیار مهم خواهد بود.

مطلب مرتبط:
درباره عکاسی ماکرو انتزاعی بیشتر بدانیم

http://adorama.ir/image/just-yuna-in-jute/

من بیشتر  اوقات دوربینم را در اتاق روی طاقچه یا بالای بخاری نگه می دارم تا در یک لحظه خاص یا در زمان غذا خوردن به راحتی در دسترس باشد. دوربین همیشه از پیش تنظیم و آماده عکاسی است: ایزو بر روی کمترین مقدار و دیافراگم f/2.8 برای داشتن یک عمق میدان کم (پس زمینه مات) که با نور طبیعی در اتاق های خانه و ناهارخوری به خوبی عمل می نماید . همچنین موبایل من همیشه در کنارم وجود دارد و آماده عکاسی می باشد.

هنگامیکه  اتفاق تازه ای می افتد، شما قادر خواهید بود به سرعت دوربین خود را بردارید و آن لحظه ی زیبا را ثبت نمایید.

2) هم سطح با کودک عکس بگیرید

توجه داشته باشید که ما به عنوان بزرگسال اغلب فراموش می کنیم که زندگی کردن پایین در سطح زمین چگونه می باشد و شما ممکن است از اولین لحظات کودک خود از پرسپکتیو ایستاده، یا از بالا عکس بگیرید.

مطلب مرتبط:
تصاویر زیبای قطره نگاری

http://adorama.ir/image/little-ones/

فراموش نکنید که اگرچه این پرسپکتیو (زاویه دید) بدی برای عکاسی نمی باشد، اما به مرور زمان کودکتان از کارهای پاپاراتزی وار (سماجت در عکاسی) شما آگاه می شود و خجالت می کشد. سعی کنید همانطور که در نزدیکی درحال بازی با دوربین خود هستید پایین بروید (دراز بکشید یا بنشینید)، و آن لحظه را از پرسپکتیو کودک ثبت نماییید . اگر هم سطح با او باشید، بیشتر اوقات متوجه نمی شود که شما دارید از او عکس می گیرید، چون به اندازه وقتی که از بالا عکس می گیرید و بالای سرش هستید معلوم نمی باشد.

قابل توضیح است که : پاپاراتزی به عکاس هایی گفته می شود که کارشان عکس گرفتن از افراد سرشناس و مشهور مانند هنرمندان، ورزشکاران و همچنین خانواده و نزدیکان این افراد است. پاپاراتزی های این عکس ها را به مجله ها می فروشند.

 

3) نور خود را پیدا کنید

شما اگر قصد دارید چند عکس از کودکتان بگیرید، زمانی که می دانید ممکن است در آستانه انجام یکی از اولین لحظاتش باشد، یا شاید قبلا یکبار آن کار را انجام داده، صحنه را ارزیابی نمایید . بهترین نور از کجا می آید؟ چه موقعی از روز در آن اتاق یا آن محل از همه بهتر می باشد؟

مطلب مرتبط:
نکات مفید در عکاسی از انعکاس

ممکن است شما بخواهید یک اسباب بازی یا کودکتان را جور خاصی یا جای خاصی قرار دهید تا آن لحظه را با زاویه نور بهتری که بر روی صورت خندان او می افتد ثبت نمایید، یا برای داستان سرایی بیشتر او را از پشت نورپردازی کنید. تمرین کردن قبل از آن اولین لحظات، در خانه با یک دوربین و زوایای مختلف نور، به شما کمک می کند تا بهترین محل برای عکاسی و نورپردازی، و همچنین تنظیمات دوربین را مشخص کنید تا آماده باشید.

4) موقعیت های جدید را امتحان کنید

باید بگوییم اولین لحظات به شکل ها و اندازه های مختلف، و حتی شاید سال ها بعد از ۱۲ ماه اول زندگی اتفاق می افتند. اگرچه اکثر اولین ها بدون برنامه ریزی ظاهر می شوند، لحظات زیادی وجود دارند که شما می توانید آنها را خلق کنید، و از قبل برای آنها آماده شوید.

http://adorama.ir/image/summer-wind/

شاید دوست داشته باشید بدانید خوردن اولین غذای جامد کودک موردی است که شما قادر می باشید از قبل برای آن آماده شده و برنامه ریزی کنید، علاوه بر آن ثبت واکنش آنها به لمس کردن (دست زدن به) چمن های سبز زیبا هم تجربه ای شیرین است.

مطلب مرتبط:
4 نکته برای جلوگیری از ادیت غیر مخرب

حتما برنامه ریزی کنید که به یک محل جدید بروید و برای گرفتن عکس خود تمرین کنید، قبل از اینکه کودک خود را به آن محیط بیاورید. در بهترین زمان برای نورپردازی، یا زمانی که کودکتان بیشترین میزان انرژی را دارد، به ساحل بروید، و برای عکاسی از اولین لحظه ای که او پا یا انگشتانش را بر روی شن و ماسه قرار می دهد آماده گردید .

5) داستان آنها را بگویید

به طور حتم شما کودکتان را از همه بهتر می شناسید. شما ساعات بی شماری را با او گذرانده اید، در تمام اوقات روز و شب، و واکنش ها و شخصیت او را بهتر می دانید. به عنوان یک پدر یا مادر جدید، وقتی چیز جدیدی می خواهد اتفاق بیافتد، شما آن را احساس می نمایید.

هنگامیکه شما دارید از آن لحظات عکس می گیرید، برای گفتن داستان آنها وقت بگذارید. این داستانی است که شما می خواهید برای همیشه به خاطر بسپارید. اسباب بازی مورد علاقه آنها، اولین لحظه ای که آنها به بیرون از پنجره سرک می کشند، یا شن و ماسه یا چمن را لمس می کنند. داستان کودک خود، و اینکه چطور می خواهید آن داستان را با تصاویر خود بگویید را به خاطر بسپارید.

مطلب مرتبط:
راههای تمیز نگه داشتن لنز دوربین

http://adorama.ir/image/bath-time/

به طور کلی باید گفت لحظات می آیند و می روند، اما شما همیشه این تصاویر داستانی زیبا را خواهید داشت تا وقتی بزرگ شدند به آنها نشان دهید. آماده باشید، موقعیت، نورپردازی، یا مکان خود را تغییر دهید، و به یاد داشته باشید که کودک شما در قلبتان است، بنابراین کلید ثبت آن لحظات شگفت انگیز این است که آنها را در قلبتان و از طریق لنز ثبت نمایید.

 

نویسنده: کیت نسی (Kate Nesi)

منبع لنزک و digital photography school

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)