ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نکات جالبی در عکاسی برای صرفه جویی در زمان

ترفندهای عکاسی

میخواهیم نکات خاصی را به شما آموزش دهیم که در زمان شما صرفه جویی میکند. برای شروع باید بگوییم شاید شما هم متوجه شده باشید که بسیاری از ما دوست داریم زمان بیشتری را صرف گرفتن عکس کنیم، اما کار و زندگی روزمره اغلب اوقات سد راه ما می شوند. با این وجود اگر شما نکات این مقاله ی آموزشی را دنبال کنید، موثرتر خواهید شد، عکس های بهتری می گیرید و از وقتی که برای عکاسی دارید استفاده بیشتری می کنید.لطفا با ما همراه باشید.

 

نکته ی اول : همیشه از مد اولویت شاتر یا دیافراگم استفاده کنید

ابتدا توجه داشته باشید که برداشتن یک گام برای عدم استفاده از حالت تمام خودکار یا یکی از مدهای صحنه (scene modes) می تواند در ابتدا کمی دلهره آور به نظر برسد، اما این راه به دست گرفتن کنترل و ایجاد تصاویری است که شما می خواهید، به جای ایجاد عکس هایی که دوربین فکر می کند شما تمایل دارید.

فراموش نکنید که با گذشت زمان شما به طور حتم متوجه خواهید شد که برای شروع استفاده از مد نوردهی دستی به اندازه کافی اعتماد به نفس دارید و کنترل کامل آن را در دست دارید.

نخستین گام زمانی که شما شروع به استفاده از گزینه های نیمه خودکار (اولویت شاتر و دیافراگم) می کنید، بررسی این است که مهم ترین جنبه برای کنترل چه می باشد.

باید بدانید که در مد اولویت شاتر (S یا TV بسته به مدل دوربین) شما سرعت شاتر را تنظیم می کنید درحالیکه دوربین دیافراگم را تعیین می کند، که هنگامی شما می خواهید میزان واضح و شارپ یا تار بودن حرکت سوژه را کنترل کنید، این بهترین گزینه می باشد.

همچنین در مد اولویت دیافراگم (A یا AV) شما دیافراگم را تنظیم می کنید و دوربین سرعت شاتر را تنظیم می کند، این گزینه ای است که وقتی کنترل عمق میدان از همه چیز مهم تر است، مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته ی دوم : نقطه فوکوس خودکار را تنظیم نمایید

بد نیست بدانید که اگر شما اجازه می دهید دوربینتان نقطه فوکوس خودکار (AF) را برایتان تنظیم کند، زمان آن است که یاد بگیرید چطور خودتان این کار را انجام دهید. ممکن است لازم باشد دفترچه راهنمای دوربین را برای پیدا کردن گزینه منویی که نیاز دارید بررسی نمایید، اما این گزینه اغلب چیزی نظیر مُد single-point یا multi-point AF نامیده می شود.

مطلب مرتبط:
روش های یک عکاس پرتره برای ارتباط بهتر با سوژه

در ادامه توجه داشته باشید که هنگامی که گزینه صحیح تنظیم شد، معمولا لازم است یک دکمه را برای فعال کردن حالت انتخاب نقطه AF فشار دهید و سپس از کلیدهای هدایت برای جا به جا کردن نقطه فعال استفاده کنید تا وقتی که بر روی سوژه در ترکیب بندی شما قرار گیرد.

توجه کنید که بعضی از دوربین های عکاسی یک کنترل کننده اختصاصی مانند یک جوی استیک کوچک یا پد هدایت دارند که به شما اجازه می دهد تا نقطه AF را بدون نیاز به فشار دادن یک دکمه از قبل، تنظیم کنید. اگر شما از یک دوربین با یک صفحه نمایش لمسی استفاده می کنید، می توانید نقطه AF را تنها با ضربه زدن بر روی صفحه نمایش تنظیم نمایید.

در ادامه توجه داشته باشید که هنگامی که شما شروع به تنظیم نقطه AF به صورت دستی کنید، متوجه خواهید شد که تصاویر بیشتری به دست می آورید که در آن سوژه ای که به آن علاقه مند هستید، واضح و شارپ می باشد.

نکته ی سوم :هنگام فوکوس دستی از نمای زنده استفاده نمایید

جالب است بدانید هرچند اکثر دوربین های مدرن، سیستم های فوکوس خودکار سریع و دقیقی دارند، اما ممکن است در برخی شرایط تقلا کنند و بهتر است که شما از فوکوس دستی استفاده کنید. به عنوان نمونه سوژه های ماکرو یا بسیار نزدیک می توانند به طور خاص برای سیستم های فوکوس خودکار (AF) چالش برانگیز باشند.

مطلب مرتبط:
مواردی که به شما کمک می کنند در عکاسی روش زندگی موفق باشید

در نظر داشته باشید که آنها همچنین وقتی که چیزی بین لنز و سوژه وجود داشته باشد تقلا می کنند، چمن (علف) یا شاخ و برگ در حال تکان خوردن در نسیم یک مثال رایج است که سبب می گردد یک سیستم فوکوس خودکار، فوکوس را به عقب و جلو تنظیم نماید، که این امر فوکوس دستی را گزینه ی بهتری می کند.

ذکر این نکته ضروری ایست که اگر شما از یک SLR استفاده می کنید و نیاز دارید به صورت دستی فوکوس کنید، فعال کردن سیستم نمای زنده (live view) ارزشش را دارد، تا شما بتوانید تصویر را بر روی صفحه نمایش در پشت دوربین ترکیب بندی نمایید.

فراموش نکنید که دوربین های سیستم کامپکت در حالت نمای زنده دائمی کار می کنند و این ویژگی وقتی شما به صورت دستی فوکوس می کنید بسیار مفید است، چرا که شما می توانید مهم ترین بخش صحنه را بزرگنمایی کنید تا مطمئن شوید که فوکوس را دقیقا درست به دست آورده اید.

نکته ی چهارم : نورسنجی نقطه ای را امتحان کنید

توجه داشته باشید که درحالیکه سیستم های نورسنجی همه منظوره، که معمولا با نام هایی نظیر matrix، evaluative، mulit-zone یا multiple metering شناخته می شوند، برای بسیاری از شرایط بسیار خوب می باشند، اما می توانند در شرایط کنتراست بالا یعنی تضاد نوری بالا  و هنگامی که سوژه ها از پشت نورپردازی می شوند، تقلا نمایند.

در ادامه باید بگوییم که اگر شما پیش بینی می کنید که دوربین شما مشکلی با یک صحنه خاص دارد، از نورسنجی نقطه ای (spot metering) استفاده نمایید و خوانش را از یک ناحیه با تن میانه  یا ناحیه ای که می خواهید تن میانه برداشت شودرا انجام دهید.

مطلب مرتبط:
چگونه از پاشیده شدن مایعات داخل فنجان عکس بگیریم ؟

بد نیست بدانید که هنگامی که شما نورسنجی (metering) را بر روی حالت «نقطه ای – spot» تنظیم می کنید، تنها لازم است نقطه نورسنجی را بر روی ناحیه ای که می خواهید یک تن میانه باشد قرار داده و دکمه شاتر را تا نیمه فشار داده یا دکمه قفل نوردهی خودکار (AE Lock) را فشار دهید -برای اطلاعات بیشتر نکته بعدی را حتما مطالعه فرمایید- تا یک خوانش به دست آورید و پیش  از گرفتن عکس، تنظیمات نوردهی پیشنهاد داده شده را روی دوربین اعمال نماییید.

همچنین در صورتی که شما اگر ناحیه ای که می خواهید آن را نورسنجی نقطه ای کنید، در کادر به اندازه کافی بزرگ نیست تا ناحیه نورسنجی را پر کند، نزدیک تر بروید یا زوم کنید تا وقتی که به اندازه کافی بزرگ شود. اگر خیلی نزدیک می شوید مطمئن شوید که بر روی ناحیه هدف سایه نمی اندازید، چون این کار یک خوانش غلط به شما می دهد.

نکته ی پنجم : نوردهی را قفل کنید

همان‌طور که می دانید بیشتر دوربین ها یک دکمه قفل نوردهی خودکار دارند که با علامت AE یا AEL مشخص شده است. این ویژگی یک کنترل مفید می باشد که به خوبی با نورسنج نقطه ای ترکیب می شود، چون فشار دادن آن تنظیمات نوردهی را برای چند ثانیه قفل می کند، که برای ترکیب بندی تصویر و گرفتن عکس به شما زمان می دهد.

همچنین بعضی از دوربین ها یک گزینه برای تنظیم AE جهت قفل کردن نوردهی تا وقتی که برای بار دوم فشار داده شود دارند که اگر احیانا شما مجبور به صبر کردن برای سوژه خود باشید تا به موقعیت مورد نظر برسد، می تواند مفید واقع گردد.

نکته ی ششم: همیشه آماده باشید

توصیه ما به شما این است که پیش  از این که با دوربین خود بیرون بروید، یک لحظه مکث کنید و شرایطی که در آن خواهید بود را در نظر گرفته و تنظیمات نوردهی ای که به احتمال زیاد مناسب است را تنظیم نمایید، در این صورت به محض این که به یک سوژه جالب برخوردید، برای عکاسی همیشه آماده خواهید بود.

مطلب مرتبط:
اصل مهم قانون یک‌سوم؛ ترکیب‌بندی بهتر در عکاسی موبایل

و در نظر داشته باشید که اگر شما دوربین را بر روی مد نوردهی دستی، ایزو خودکار، دیافراگم را بر روی f/8 و سرعت شاتر را ۱/۱۲۵ ثانیه تنظیم نمایید، برای عکاسی از محدوده وسیعی از سوژه ها در شرایط نور عادی روز آماده خواهید بود.

جالب است بدانید که یک دیافراگم f/8 عمق میدان معقولی به شما می دهد که نیازمند تنظیمات حساسیت بسیار بالا نیست و یک سرعت شاتر ۱/۱۲۵ ثانیه باید هر چیزی را که با یک سرعت در حد راه رفتن حرکت می کند، ثابت یا فریز  کند.

گفتنیست استفاده از تنظیمات حساسیت یا ایزو خودکار به این معنی است که اگرچه شما در یک مد نوردهی دستی عکاسی می کنید و بر روی سرعت شاتر و دیافراگم کنترل دارید، اما دوربین در واقع نوردهی را کنترل می کند و در اغلب موارد سیستم نورسنجی ماتریسی (matrix یا evaluative) یک نوردهی خوب را تضمین خواهد کرد.

به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از دوربین ها اجازه یک مقدار حساسیت حداکثر و سرعت شاتر حداقل را برای استفاده در مد حساسیت خودکار می دهند. این مفید است، و اولویت دیافراگم را گزینه خوبی می کند چون شما بر روی دیافراگم  و در نتیجه عمق میدان کنترل دارید و قادر خواهید بود مقدار آن را با دانستن این که دوربین همیشه یک سرعت شاتر امن را تنظیم خواهد کرد و تصاویر بیش از حد نویزدار نخواهند شد، تنظیم نمایید.

نکته ی هفتم : همیشه سنسور دوربین خود را تمیز کنید

توصیه ما به شما عزیزان این است که همیشه به جای صرف وقت برای پاک کردن علائم گرد و غبار با ابزار Clone فتوشاپ، سنسور دوربین خود را تمیز کنید. با کمی تمرین متوجه خواهید شد که تمیز کردن سنسور با یک برس تنها یک یا دو دقیقه وقت می گیرد، در حالی پاکسازی علائم از صدها تصویر می تواند خیلی بیشتر طول بکشد و زمانبر باشد. بنابراین هنگامی که یک لکه کشف کردید، فورا سراغ کیت تمیزکننده خود بروید و دست به کار شوید.

نکته ی پایانی : از یک هود لنز استفاده کنید

در پایان باید بگوییم بسیاری از عکاسان زحمت وصل کردن یک هود (سایبان) به لنز را به خود می دهند، اما به این مورد دقت نمی کنند که باید آن را به اندازه ای چرخاند که از المان جلویی لنز فراتر (جلوتر) برود تا در برابر نور هایی که از پهلو می تابند، سایه ایجاد نماید که در غیر این صورت می توانند سبب ایجاد فلیر (روشنایی شدید و خیره کننده) و کاهش کنتراست گردند.

مطلب مرتبط:
آموزش کامل ژستهای عکاسی پرتره‌ برای آقایان

فراموش نکنید که یک هود لنز در هنگام نم نم باران نیز بسیار مفید است، چرا که  از المان جلویی لنز در برابر لکه های آب محافظت می کند، و ایجاد تصاویر واضح و شارپ تر را بدون هر گونه قسمت های لکه دار ناشی از قطرات آب ممکن می سازد.

 امیدواریم این مقاله مورد استفاده علاقه مندان به عکاسی قرار گیرد. اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

منبع

برگرفته از: Digital Camera World

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)