ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

چگونه از دود عکاسی کنیم؟

آموزش عکاسی

سلام دوستان عزیز، من مایک نیوتون هستم. امروز برای شما یک آموزش عکاسی از دود عالی دارم که آن را رابرت ویگرز از Beyond Life Photography نویسنده مهمان سایت هک عکاسی نوشته است. اگر به این نوع عکاسی و تصاویر آن علاقه دارید حتما این مقاله را دنبال کنید. در این مقاله رابرت همچنین مراحل ویرایش عکس های دود در لایت روم را با ما به اشتراک گذاشته است. امیدوارم این آموزش مورد استفاده تان قرار بگیرد و الهام بخش باشد. برای مطالعه آموزش به ادامه این مقاله مراجعه نمایید.

با سلام خدمت عکاسان هنری همکار من !

اصلا مهم نیست چه فصلی باشد، شما همیشه یک بعد از ظهر وقت آزاد دارید که هیچ کاری برای انجام نداشته باشید. و آن بعد از ظهرها می توانند بگذرند بدون این که حتی شما متوجه شوید. برای اطمینان از این که شما می توانید در آن بعد از ظهر همه چیز را مدیریت کنید، من می خواهم چیزی را به شما نشان دهم که تقریبا بدون نیاز به هیچ چیزی جز اقلام خانگی و تجهیزات اولیه دوربین می توانید آن را انجام دهید. اجازه دهید با عکاسی از دود کار را آغاز کنیم!با ما همراه شوید.

لوازم مورد نیاز برای عکاسی از دود عبارتند از :

این لیستی از چیزهایی است که برای عکاسی از دود نیاز دارید :

 1. -چند چوب عود، یا چیز دیگری که دود ایجاد می کند
 2. هر چیزی که بتواند یک چوب عود را نگه دارد
 3. فندک (کبریت)
 4. پس زمینه سیاه (یا بسیار تیره). ۸۰×۸۰ سانتی متر به اندازه کافی بزرگ است. من از یک تخته سیاه مدرسه که از بچه ها دزدیدم استفاده کردم. من آن را پس دادم، نگران نباشید
 5. فلاش
 6. ریموت/ گیرنده برای فلاش مذکور
 7. چراغ مطالعه
 8. هر نوع دوربین
 9. هر نوع لنز، اما اگر یک لنز ماکرو دارید، از آن استفاده کنید
 10. لایت روم
 11. فیلترهای رنگی فلاش

مراحل آماده شدن برای عکاسی از دود :

وقت ان رسیده که وسایل را آماده کنیم! برای شروع، چیزی مانند یک میز پیدا کنید که برای جا دادن عود ها و همچنین برای آرنج شما جهت تکیه دادن بر روی آن، فضای کافی داشته باشد.

توجه داشته باشید که دوربین در طی این فرآیند می تواند سنگین شود، اما این همچنین یک راه عالی برای بی حرکت نگه داشتن دوربین تا آنجا که ممکن است می باشد، اما در صورت نیاز می توانید کمی آن را حرکت دهید. بسته به لوازم خود، عود را در وسط میز، و پس زمینه تیره را در انتهای میز قرار دهید. من از تخته سیاه مدرسه بچه هایم استفاده کردم. چراغ مطالعه را در سمت چپ عود قرار دادم تا دود قابل دیدن شود، تا شما چیزی داشته باشید که بر روی آن فوکوس نمایید.

مطلب مرتبط:
آموزش گرفتن تصاویر با عرض بیشتر در آیفون

من در سویی دیگر، در سمت مخالف لامپ، یک فلاش با ریموت دارم. هر نوع فلاشی کارساز خواهد بود.

علاوهبر اینها من مجموعه کاملی از فیلترهای رنگی مختلف آماده برای استفاده بر روی فلاش دارم.

همچنین من در کنار فلاش و هم چراغ مطالعه یک تکه مقوا قرار دادم، تا مطمئن شوم که نور بر روی پس زمینه نشت نمی کند. روش کار من در عکس زیر نشان داده شده است. اما در صورت تمایل می توانید هر چیزی را تغییر دهید. سعی کنید خلاق باشید!

ایده ها در مورد استفاده از یک سه پایه برای عکاسی از دود :

باید بگوییم چیزی که در لیست وجود ندارد، اما بعضی از مردم می گویند باید باشد، یک سه پایه است. اگر شما با نگه داشتن دوربین خود برای مدت زمان طولانی مشکل دارید، یک سه پایه راه چاره است. اما دود عود از چپ به راست، و از جلو به عقب حرکت خواهد کرد. حتی وقتی که شما همه پنجره ها را ببندید، نفس شما سبب می شود که دود حرکت کند.

سریعتر است که دوربین را با دست به سمت جلو یا به کنار حرکت دهید، سپس سعی کنید دود را دنبال کرده و درحالیکه دوربین بر روی یک سه پایه است، بر روی آن فوکوس نمایید.

چگونه تصاویر عکاسی از دود را ترکیب بندی کنیم ؟

دو نوع ترکیب بندی وجود دارد که با استفاده از این نکته می توانید آنها را به دست آورید.

 نوع اول:  عکس های واید با چوب و دود

چنانچه شما قصد دارید عکسی بگیرید که شامل چوب و ارتفاع زیادی از دود باشد، باید فاصله خود را از چوب حفظ کنید. این همچنین بدین معنی است که پس زمینه شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد.

نوع دوم :  عکس های کلوزآپ با جزئیات

و چنانچه شما یک عکس با جزئیات را می خواهید، برای نزدیک شدن آماده شوید. من متوجه شده ام که این کار بهترین چرخش ها، خمیدگی ها، و رگه های دود را به من خواهد داد. این همچنین به این معنی است که شما می توانید با یک پس زمینه کوچکتر کار کنید. من از یک تامرون ۹۰ میلی متری ۲٫۸ استفاده کردم و متوجه شدم که می توانستم با پس زمینه ای به کوچکی ۵۰ در ۸۰ سانتی متر کار کنم.

مطلب مرتبط:
اهمیت مگاپیکسل در انتخاب نوع دوربین

چگونه به شیوه درست از دود عکس بگیریم :

مرحله نخست : همیشه از لحاظ فیزیکی راحت باشید

در این قسمت ما بخش مفرح کار را شروع می کنیم. خودتان را راحت کنید و بر روی عودی که روشن کرده اید فوکوس نمایید. چند نفس عمیق خوب بکشید، خودتان را آرام کنید، و عکس بگیرید.

در اینجا من باید بگویم که من می توانم به شما اطمینان دهم که ۲۰ یا ۳۰ عکس اول به درد نخور خواهند شد. اما به زیر چشمی نگاه کردن به صفحه نمایش خود ادامه دهید و از هر عکس چیزی یاد بگیرید. به یاد داشته باشید که زیر چشمی نگاه کردن به این معنی است که شما دارید هوا را در اطراف جا به جا می کنید که باعث تکان خوردن دود می شود. راه هایی برای به حداقل رساندن حرکت دود وجود دارد. من سعی کردم به کمک یک آیپد به صورت تترینگ (tethering) عکس بگیرم. دوربین عکاسی کانن ۶D من وای فای دارد، و این کار مثل یک طلسم جواب داد. شاید شما خودتان بتوانید کار مشابهی را با یک لپ تاپ انجام دهید.

 

مرحله ی دوم : دود را به اطراف حرکت دهید

در این مرحله شما برای به دست آوردن یک منحنی دود واقعا خوب  به دودی نیاز دارید که به اطراف حرکت کند. یک قطعه کوچک مقوا می تواند به شما کمک کند تا کمی از هوا را به سمت دود حرکت داده و کاری کنید تا به اطراف حرکت کند. بیش از حد هوا را جابه­جا نکنید وگرنه به یک ابر بزرگ از خلأ سفید می رسید.

باید گوشزد کنم چنانچه این اتفاق افتاد، فقط کمی صبر کنید تا دوباره دود جمع شود. شما همچنین می توانید از بادبزن های جیبی استفاده کنید. سعی کنید از کمی فوت کردن هوا به سمت دود عکس بگیرید. من همچنین از یک قاشق استفاده کردم. بله، یک قاشق هم جواب می دهد!

مطلب مرتبط:
ایده ای نو در عکس ماکرو از شهرهای آینده

 

مرحله ی سوم : آماده کردن دود رنگی برای پس پردازش

توجه داشته باشید که یک گام بزرگ به سمت نوع ویرایشی که ما بعدا انجام می دهیم، دود رنگی است. شما با قرار دادن فیلترهای رنگی بر روی فلاش، دود رنگی ایجاد می کنید؛ این چیزی است که رنگ را ایجاد می کند.

شاید دوست داشته باشید بدانید که شما بهترین عکس ها را درست زمانی می گیرید که فلاش را کج کرده و دو رنگ، مانند زرد و آبی بر روی آن قرار می دهید. شما حتی می توانید هر دوی آنها را همپوشانی کنید و سه رنگ بر روی دود خود داشته باشید: آبی، سبز و زرد. این یک علم دقیق نیست. با آن بازی کنید تا وقتی که نتیجه را دوست داشته باشید. شما بهترین نتیجه را وقتی می گیرید که از رنگ هایی مانند قرمز و آبی، یا سبز و بنفش استفاده می کنید. نارنجی و قرمز به آن خوبی از آب در نمی آیند.

باید بگویم که من برای این عکس،   از یک فیلتر آبی تیره تنها استفاده کردم و آن را در لایت روم کمی ویرایش کردم: clarity کل تصویر را کاهش داده، و luminance را بالا بردم در حالی که sharpness را کم می کردم. به هر حال، من هنوز از لایت روم ۴ استفاده می کنم، پس در نتیجه همه چیز ممکن است کمی متفاوت به نظر برسد اگر از لایت روم ۵ یا ۶ استفاده کنید. و اگرچه من از فتوشاپ استفاده نمی کنم، این افکت ها را می توان به همین روش در فتوشاپ به دست آورد. فقط از من نپرسید چطور ؟ چرا که ویرایش این عکس ها در لایت روم تنها به شما بستگی دارد. تمام چیزی که من می توانم به شما بگویم چند نکته و ترفند است که شاید به ذهنتان نرسیده باشد.

ایجاد عکس های بسیار جذاب از دود با نگاتیو ها :

لازم است بدانید که نگاتیو کردن این عکس ها جلوه های واقعا جالبی ایجاد می کند! تبدیل عکس ها به نسخه نگاتیو آنها بسیار ساده است. به بخش منحنی تن رنگ (Tone Curve) خود در لایت روم بروید و آن را بر روی «خطی – Linear» تنظیم کنید البته اگر در حال حاضر نیست .

مطلب مرتبط:
آشنایی با مفهوم فضای منفی در عکاسی

برای این کار شما می توانید بر انتهای خطوط کلیک کرده و آنها را حرکت دهید تا افکت ها را به دست آورید. هر دو انتهای خط را به گوشه مخالف بکشید. وقتی شما گوشه پایین چپ را حرکت می دهید، متوجه خواهید شد که تصویر سفید می شود. در این قسمت گوشه دیگر را به پایین سمت راست بکشید، و تصویر نگاتیو می شود.

  همچنین شما می توانید انتهای پایین تر سمت چپ خط را به بالا سمت چپ منحنی بکشید و سپس وسط خط را به پایین به سمت مرکز بکشید. این کار اشباع (saturation) را افزایش خواهد داد و هنوز هم یک نگاتیو، با لبه های نرم تر و یک پس زمینه نه چندان سفید در اطراف خطوط دود به شما می دهد.

پرسش : چرا فیلترها/ ژل های رنگی مهم هستند ؟

پاسخ : دقیقا این بخشی است که در آن انتخاب فیلترها بر روی فلاش شما مهم می شود. همه رنگ ها در حین ویرایش باعث این نوع رنگ آمیزی بر روی دود شما نمی شوند.

باید به شما بگویم که من رنگ های زیادی را امتحان کرده ام و هنوز نمی دانم که بعدا در لایت روم چه اتفاقی می افتد. باز هم تاکید می کنم حتما به تلاش خود ادامه دهید.

باید ذکر کنیم که چیز دیگری که می تواند تصویر را وقتی نگاتیو است به طور کامل تغییر دهد، تراز سفیدی (white balance) می باشد.

آیا شما خطوط تعریف شده تری می خواهید؟ مقدار زیادی وضوح (clarity) اضافه کنید. مطمئن شوید که تصویر خود را در ۱۰۰% بررسی موضعی می کنید و کمی تمیزکاری (spot healing) انجام دهید.

یادداشت سریع در مورد اسلایدر ها برای عکس های نگاتیو

چند یادداشت جانبی در مورد تبدیل عکس به نگاتیو: تمام اسلایدر ها اکنون وارونه کار می کنند. بله، شما در مورد این فکر نکرده بودید، درست می گویم؟ اگر یک پس زمینه روشن تر بر روی تصویری که به نگاتیو تبدیل کردید می خواهید، مطمئن شوید که اسلایدر سیاه (Black) را حرکت می دهید. نه لغزنده نوردهی (Exposure) یا سفید (White).

مطلب مرتبط:
تنظیمات مناسب دوربین برای عکاسی از کنسرت

یک نکته جانبی پر اهمیت دیگر این است که با نگاتیو کردن این تصاویر، شما به فضای سفید بیشتری می رسید که هیچ اطلاعاتی روی آن وجود ندارد. فایل اصلی که من قبل از نگاتیو کردن اکسپورت کردم ۱۴ مگابایت بود. بعد از نگاتیو کردن آن، یک فایل کوچک ۴ مگابایتی شد. اگر می خواهید این تصاویر را چاپ کنید، حتما مطمئن شوید که تنظیمات اکسپورت یا خروجی درست را انجام داده اید.

در پایان کار دیگری که شما می توانید با بخش ویرایش انجام دهید، استفاده از برنامه های دیگر است. چند عکس بعدی با Topaz Glow (در گوگل با دانلود جستجو کنید) ویرایش شدند، قبل از این که من آنها را در لایت روم ویرایش کنم.

چگونه عکاسی از دود خود را حتی بهتر از این کنید ؟

همانطور که من قبلا بارها گوشزد کردم  شما می توانید شیفته دود و لایت روم شوید، اما من چند روش دیگر دارم که می توانید آنها را حتی بهتر از این کنید.

روش های من شامل اضافه کردن چوب های عود بیشتر، یا اضافه کردن آینه به چیدمان اولیه شما و دو بار عکاسی از دود در یک عکس است و یا اضافه کردن کمی وازلین به یک فیلتر UV در حین عکاسی .شاید شما چند لنز لنزبیبی (Lensbaby) داشته باشید؟ آنها را به مجموعه خود اضافه کنید و عکس بگیرید.

جمع بندی

من امیدوارم که توانسته باشم به شما نشان دهم چطور شب های بارانی زیادی را با چیزی ساده مانند عکاسی از دود پر کنید. بهترین بخش آن این است که مهم نیست چه کاری انجام می دهید یا چطور آن را انجام می دهید، شما همیشه به عکس های منحصر به فرد می رسید. هیچ دو تصویر دودی یکسان نیستند و شما هرگز نمی توانید یک عکس خاص را دوباره ایجاد کنید. تفکر خلاقانه در اینجا کلید کار است و حتما به آن دقت کنید و از عکاسی لذت ببرید!!!

 امیدوار هستیم که این آموزش عکاسی از رابرت ویگرز برای شما عزیزان مفید و الهام بخش واقع شده باشد. لطفا دیدگاه های ارزشمندتان را پایین صفحه با ما در میان بگذارید.اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

منبع

برگرفته از: hackingphotography

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)