ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

کهکشان راه شیری چالش شیرین برای عکاسان تازه کار

astrophotography

امروز تصمیم داریم به صورت ساده نحوه عکاسی از ستارگان را برای عکاسان مبتدی توضیح بدهیم. در ادامه با ما در سایت عکاسی همراه باشید.

برای شروع باید یادآور شویم که در واقع آسمان شب یکی از زیباترین سوژه هایی است که یک عکاس می تواند انتخاب کند اما باید این نکته را در نظر بگیرد که ثبت صحیح این نوع عکس ها نیازمند پشتکار و مهارت می باشد. در این مقاله آموزشی عکاسی نجومی ،‌ دیوید کلپ (David Clapp)، استاد عکاسی، عکاسی از راه شیری با تجهیزاتی که در اختیار دارید را شرح می دهد.یادداشت کنید و لذت ببرید!

دیوید کلپ (David Clapp) اینگونه توضیح می دهد : سال ها پیش زمانی که کار با دوربین های دیجیتال را شروع کردم، توسط زیبایی های آسمان شب تحت تاثیر قرار گرفتم. دوربین عکاسی DSLR اول من Canon 5D بود. با وجود محدودیت های عملکردی و کیفیتی،‌ آغازگر راه عکاسی من و دریچه ای به سوی عکاسی نجومی (astrophotography) بود.

در حال حاضر فرقی نمی کند که دوربین عکاسی DSLR ارزان قیمت دارید یا از انواع فوق حرفه ای آن ها استفاده می کنید، چون که همه آن ها قابلیت عکاسی در شب را دارا هستند.

باید اعتراف کنم بزرگترین مشکلی که در ابتدای کار عکاسی نجومی از آن رنج می بردم ایزوی محدود دوربینم بود. با استفاده از این دوربین امکان عکاسی با ایزوی بالاتر از ۶۴۰ بدون نویز بیش از حد وجود نداشت.

مطلب مرتبط:
آموزش جامع عکاسی ماکرو

در حال حاضر بیشتر دوربین های دیجیتال SLR مدرن قابلیت عکاسی با ایزوی ۳۲۰۰ را دارند که دسترسی خیلی بیشتری در آسمان تاریک ایجاد می کنند و در نتیجه میزان عکاسی از کهکشان راه شیری به شدت گسترش یافته می باشد.

این نکته را باد گوشزد کنم که با این وجود که محدودیت هایی در دیدن میزان روشنایی آسمان وجود دارد، اما دوربین قابلیت زیادی در نمایان کردن دنیای پنهان آسمان دارد.

من در مراحل اولیه شروع به عکاسی از آسمان زیر نور ماه کردم، چرا که در این حالت نور کافی برای روشن کردن مناظر موجود است. در عکاسی از کهکشان راه شیری چند تلاش ناموفق داشتم، اما عکس ها امیدهایی در جهت پیشرفت نشان می دادند . و پس از آن به سرعت به این نتیجه رسیدم که بهترین نتایج در تاریکی مطلق به وجود خواهد آمد. حالتی که هیچ نوری جز روشنایی خود کهکشان وجود ندارد.

به خاطر داشته باشید که نور ماه و نورهای شهری دشمن شما هستند، حتی اگر در فاصله دوری باشند. پس نحوه انتخاب محل عکاسی بسیار اهمیت دارد.

عکس بالا از Esen Tunar

بهترین محل برای عکاسی از کهکشان راه شیری کجاست ؟

باید بگویم من به شخصه در نزدیکی پارک ملی دارتمور در جنوب انگلستان زندگی می کنم، که بین سه شهر بزرگ قرار گرفته است. حتی در آسمان صاف، زمانیکه آسمان پر از ستاره است، در همه جهت رنگی نارنجی در فضا مشاهده می شود البته جز جهت عمودی به سمت بالا.

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی از اجسام بیجان توسط دینا بلنکو (Dina Belenko)

شاید دوست داشته باشید بدانید که بعد از ملاقات با یک کارشناس نجوم، وی توضیح داد که جهت موفقیت در کار، تاریکی آسمان و رطوبت کم هوا از عوامل تاثیر گذار هستند که هیچ کدام از آن ها به سادگی در انگلستان یافت نمی شوند.

در حقیقت بهترین محل جهت این کار کویر است. من موفق شدم تا عکس هایی خوبی در دره مرگ کالیفرنیا ثبت نمایم، اما عکاسی در نزدیکی خط استوا بهترین گزینه است؛ به دلیل چگالی زیاد ستارگان آسمان تاریک، رطوبت کم و زاویه دوربین.

حالت گازی مرکز کهکشان راه شیری در نزدیکی خط استوا جلوه بیشتری می یابد، در نتیجه شهرهایی مانند تنریف، هاوایی و صحرای آتاکاما بهترین مکان ها برای ستاره شناسان و عکاسان نجومی هستند.

توصیه من به شما عزیزان این است که اگر قصد سفر به این مکان ها را ندارید به دنبال نواحی ای در اطراف شهرتان بگردید که آسمان تاریک باشد و هاله های نور شهری وجود نداشته باشد.

و پساز آن به دنبال ترکیب بندی ای بگردید که معابر جغرافیایی را در بربگیرد . کوهستان ها و خطوط ساحلی جهت این ترکیب بندی مناسب می باشند.

عکس از Esen Tunar

تجهزات مورد نیاز برای عکاسی از کهکشان راه شیری کدامند ؟

در اینجا این پرسش مطرح می شود که در واقع چه تجهیزاتی لازم است در کوله پشتی خود داشته باشید تا بتوانید این نوع عکاسی را انجام دهید؟ تنها تجهیزات مورد نیاز: لنز سریع و گران قیمت است؟ پاسخ صحیح این است که قطعا می تواند کمک کند اما ضروری نیست. لازم است که لنزی با حداقل های کیفیتی داشته باشید، لنزی که به اندازه کافی واید باشد. اما اگر انتخاب های تجهیزات عکاسان نجومی را مشاهد کنید، متعجب خواهید شد.

مطلب مرتبط:
4 نکته برای جلوگیری از ادیت غیر مخرب

چنانچه شما قصد عکاسی از کهکشان راه شیری به عنوان قسمتی از عکس منظره را دارید،که در واقع من توصیه می کنم کار را بدین شکل آغاز کنید  لنزی زاویه باز (واید) با بیشینه قطر دیافراگم f2.8 مناسب خواهد بود. کهکشان را به صورت مورب در قاب تصویر قرار دهید و اگر لازم است مناظر را با چراغ قوه نور پردازی نمایید.

جالب است بدانید که من از لنز Canon 24mm f/1.4 Mark II استفاده می کنم، اما به ندرت دیافراگم f/1.4 لنز را به کار می گیرم. برای داشتن وینیت (vignette) کمتر و گوشه های کادر واضح و شارپ تر، دیافراگم با ضریب f/2 را به کار می گیرم.

و اما انتخاب دیگر من لنز ۳۵ـ۱۶ میلیمتر f/4 IS است که به داشتن گوشه های خیلی شارپ شهرت دارد . اما F/4 بدین معنا است که سرعت شاتر بسیار آهسته تر خواهد بود.

حال تصور کنید که هر دو این لنزها را در اختیار دارید . اگر با ۱۶-۳۵ f/4L IS با دیافراگم f/4 عکاسی کنید، در ایزوی ۳۲۰۰، سرعت شاتر حدودا ۲۰ ثانیه خواهد بود.

مطلب مرتبط:
نکاتی ساده ولی آموزنده برای عکاسی از کودکانتان

چنانچه از لنز ۲۴mm f/1.4 mk2 با دیافراگم f/1.4 استفاده کنید، سرعت شاتر به مراتب سریع تر خواهد شد (برای شرایط نوری مشابه حدودا ۵ ثانیه).

در حقیقت دیافگرام باز بدین معناست که نور بیشتری وارد لنز می شود و جزئیات بیشتری نمایان خواهد شد، اما به شرطی که لنز در دیافراگم های باز کیفیت اپیتکی مناسبی داشته باشد.

بنابراین هر چه زمان باز بودن دیافراگم بیشتر باشد، چرخش زمین بیشتر خواهد بود و رد ستارگان مشاهده خواهد شد ولی مشکل دیگری وجود دارد و آن فاصله کانونی است.

عکس از Esen Tunar

بهترین فاصله کانونی برای عکاسی از راه شیری ؟

لازم است بدانید هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد، برای حصول عکسی واضح و شارپ سرعت شاتر باید کوتاه تر (سریع تر) باشد. فاصله کانونی حرکات ستارگان در کهکشان را بزرگ نمایی می کند. با این که لنز۵۰mm f/1.4 یکی از گزینه های مناسب به نظر می رسد، اما فاصله کانونی نسبتا بیشتر آن باعث می شود نیاز به سرعت شاتر کوتاه تر بیشتر شود.

توجه داشته باشید که با اینکه لنزهایی مانند ۷۰-۲۰۰ f/2.8 برای عکاسی در نور کم عالی هستند، در زمینه های دیگر مشکل ساز می شوند. پس اسن تونار، عکاس نجومی چگونه این عکس عالی و با جزئیات را با این لنز ثبت کرده است؟ پاسخ در استفاده از مونت ردیابی ستارگان (astronomical tracking mount) می باشد.

مطلب مرتبط:
روش عکاسی از ماه در نقطه مشخص (بالای برج)

استفاده از مونت ردیابی برای عکاسی نجومی :

شایان ذکر است که این ابزار فوق العاده، کمک زیادی در این زمینه به شما می کند. بدین صورت که دیگر محدودیتی در سرعت شاتر و نوع لنز مورد استفاده نخواهید داشت.

با استفاده از این دستگاه، دوربین و لنز در جهت چرخش زمین حرکت کرده و اثر حرکت ستارگان (ایجاد رد ستارگان یا star trails) خنثی می شود. در این حالت می توانید حتی با نوردهی طولانی، تصویری کاملا شارپ داشته باشید. همچنین توسط نوردهی های چندگانه می توانید با استفاده از لنزهای با سرعت کم اما شارپ تر، به اعماق آسمان نفوذ کنید.

در پایان باید بگویم اگر به عکاسی از کهکشان راه شیری فکر می کنید، سعی کنید آن را با ترکیب بندی منظره آغاز کنید. اگر آسمان شب شما را جذب کرد، آنگاه روی لنز های با کیفیت تر و مونت های ردیاب (tracking mount)، سرمایه گذاری نمایید.

امیدوار هستیم که این آموزش عکاسی از دیوید کلپ (David Clapp) برای شما عزیزان مفید و الهام بخش واقع شده باشد. لطفا دیدگاه های ارزشمندتان را پایین صفحه با ما در میان بگذارید.اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

منبع : Digital Camera World

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)