ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

با ۶ راهنمایی ساده عکاسی بهتری در کریسمس داشته باشید

christmas photography

همیشه کریسمس  انبوهی از فرصت های عکاسی را به همراه می آورد، از جزئیات کوچک ترین تزئینات گرفته تا عکس های دسته جمعی پرنشاط. در ادامه این مقاله شش راهنمایی ساده و سریع ارائه شده تا به شما کمک کند در این فصل پر نشاط، به بهترین شکل به عکاسی بپردازید. با ما در سایت عکاسی همراه شوید.

کریسمس یکی از زمان های فریبنده و جذاب در طول سال برای عکاسی است، سبب این امر سرد و ابری بودن هوای بیرون و تنوع نورپردازی های مصنوعی و موقعیت های استثنایی داخل منزل است که شما را به عکاسی ترغیب می کند.

پیش به سوی عکس‌ هایی بهتر از کریسمس :

نکته 1 : وقتی افراد اولویت شما هستند، به دوربین تان بگویید!

شکی نیست در کریسمس از اعضای خانواده و دوستانتان عکس خواهید گرفت؛ یا سر میز شام، یا در حال باز کردن هدیه ها کنار درخت کریسمس، یا حتی یک عکس پنهانی از پدربزرگ وقتی که روبروی تلویزیون در حال چرت زدن است.

شاید شما هممتوجه شده باشید که صرف نظر از موقعیت، شیوه هایی وجود دارد تا شما اطمینان یابید دوربینتان می داند چه موقع اولویت، افراد هستند.

به احتمال زیاد پرکاربردترین روش، قابلیت تشخیص چهره است که فوکوس و نوردهی چهره ها را نسبت به بقیه ی جزئیات داخل کادر اولویت بیشتری می دهد.

البته در بعضی از دوربین های کامپکت و بدون آینه، ویژگی های دیگری مثل تشخیص لبخند که بهترین لحظه را برای گرفتن عکس های این چنینی تشخیص می دهد یا تشخیص چشمک که زمان بسته بودن چشمان فرد نشان می دهد، وجود دارد.پس در نتیجه در منوی دوربینتان خوب جستجو کنید تا از قابلیت های آن سر در بیاورید.

مطلب مرتبط:
آموزش عکاسی از آسمان با نوردهی طولانی

چنانچه شما یک دوربین نسبتا مدرن با صفحه لمسی دارید و قصد دارید فقط عکس های تک نفره بیندازید، می توانید از قابلیت فوکوس و نوردهی سوژه به وسیله لمس قسمت مربوط به چهره فرد روی صفحه استفاده کنید، با این روش می توانید کار را سریع تر و با دقت بیشتری نسبت به شیوه های مرسوم انجام دهید.

توجه داشته باشید که نکته دیگری که باید به آن توجه کنید سرعت شاتر است. برای ژست های دسته جمعی به سرعت های خیلی زیاد نیاز نخواهید داشت، با این وجود بهتر است از سیستم تثبیت عکس دوربین اطلاع داشته باشید زیرا ممکن است سرعت شاتر را به کمتر از چیزی که برای چنین عکسی نیاز دارید، کاهش دهد.

در نظر داشته باشید که به طور کلی نباید از سرعت های آهسته تر از ۱/۴۰ ثانیه استفاده کرد، پس مطمئن شوید دوربین شما متناسب با موقعیت، روی سرعتی بالاتر از این مقدار تنظیم شده است.

به طور خاص برای کودکان پرتحرک -یا درواقع، برای اعضای پرانرژی خانواده- به خاطر داشته باشید سرعت شاتر را به اندازه ای زیاد کنید که تمام حرکات آنها واضح ثبت شود و اگر با موقعیت چالش برانگیزی مواجه بودید از فلاش استفاده کنید.

 نکته 2 : نزدیک بروید

باید این نکته را گوشزد کنیم که کریسمس زمان فوق العاده ای برای بیرون آوردن لنزهای ماکروست، یا حداقل می توانید نزدیک تر فوکوس کنید؛ به عنوان نمونه جزئیات کوچک بسیاری وجود دارد که خاص این فصل و شایسته عکسبرداری هستند.

مطلب مرتبط:
مبحث بزرگنمایی (Magnification) در عکاسی ماکرو

توجه داشته باشید که یک کلوزآپ از اسباب بازی روی درخت کریسمس، یک پاپیون تزئین یا یک ربان پیچیده شده دور هدیه، میوه روی پودینگ کریسمس، تمام اینها به شما می گویند کریسمس است، بدون اینکه نیاز باشد آنها را با جزئیات دیگر ترکیب کنید.

توصیه ما به شما عزیزان این است که اگر دائم روی عکس های بزرگ تمرکز نکنید، این شانس را دارید که در نهایت مجموعه عکس جالبتری ایجاد کنید.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت دیگر مُد رنگ (colour mode) دوربین شما می باشد؛ ممکن است شما بر حالت استاندارد (standard) یا پرتره (portrait) برای داشتن عکس هایی طبیعی تر از افراد پافشاری کنید، در حالی که استفاده از گزینه های با طراوت تر می تواند برای دکوراسیون درخت کریسمس و تزئینات دیگر موثرتر باشد.

نکته 3 : مقابله با ته رنگ ها

باید بگوییم سیستم های با تراز سفیدی خودکار زمانی که در معرض انواع منبع نور قرار می گیرند به راحتی دچار اغتشاش می شوند و این اتفاق زمان کریسمس بسیار رایج است.

توجه داشته باشید که وابستگی بیشتر به استفاده از نورهای مصنوعی نیز کار را ساده تر نمی کند، پس در نتیجه بهتر است از چند گام پیشگیرانه استفاده کنید تا مطمئن شوید رنگ‌ها به همان شکلی که انتظار دارید ظاهر می شوند.

مطلب مرتبط:
چگونه جزئیات را در تصاویر دارای کنتراست بالا حفظ کنیم؟

این امر بدیهی است که اگر یکی از حالت های تراز سفیدی پیش فرض به شما نتایج خوبی می دهد، باید از آن استفاده کنید. البته زمانیکه پای بیش از یک منبع نور وسط باشد، انتخاب یکی از این حالت ها دشوار می باشد.

چنانچه شما درحال عکاسی داخل منزل تحت شرایط روشنایی ثابتی هستید، سعی کنید دمای رنگ را تا زمانی که از نتیجه راضی می شوید تنظیم کنید یا از یک هدف خنثی مانند یک کارت خاکستری رنگ  که می تواند به عنوان مرجعی برای دوربین عمل کند استفاده نمایید.

ما توصیه می کنیم که مراقب باشید اگر فلاش دوربین فعال است و حالت تراز سفیدی ناسازگار با فلاش انتخاب شده باشد می تواند منجر به ته رنگ ها شود. پس مطمئن شوید که با فرمت RAW عکاسی می کنید تا بعدا بتوانید در مرحله ویرایش، ته رنگ ها (colour casts) را بدون اینکه از کیفیت عکس هایتان کم شود، اصلاح نمایید.

نکته 4 : همیشه از بچه ها در سطح خودشان عکاسی کنید

شاید شما هم این موضوع را متوجه شده باشید که بچه ها عاشق کریسمس هستند، پس چه زمانی بهتر از کریسمس تا از لذت بردن و سورپرایز شدن آنها عکس بگیرید؟ اینکه دقیقا هم سطح آنها در بیایید به شما کمک می کند عکس هایی با ترکیب بندی مطلوب تری بگیرید و اگر دوربین شما صفحه نمایش متحرک داشته باشد، با کج کردن آن، این کار آسان تر می گردد.

مطلب مرتبط:
درباره عکاسی ماکرو انتزاعی بیشتر بدانیم

شما اگر بدانید چه اتفاقی قرار است بیفتد با پیش بینی کردن فرصت های عکسبرداری خوب، مثل وقتی که درحال باز کردن هدیه ها هستند، می توانید عکس های خیلی خوبی از بچه ها بگیرید.

برای نمونه، فوکوس از قبل روی صورت آنها، به شما کمک می کند که عکستان را در لحظه ی درست بگیرید به جای اینکه وقتی لحظه مورد نظر رخ داد برای فوکوس کردن صبر نمایید.

نکته 5 :همیشه دوربین را دم دستتان نگه دارید

ما این مووضوع را می دانیم که همیشه یک DSLR را در دست داشته باشید واقعا عملی نیست. اما کریسمس همواره لحظاتی به همراه دارد که ممکن است بخواهید بعدا دوباره زنده شان کنید.

پس سعی کنید یک دوربین کوچک از هر نوعی دم دستتان باشد، این دوربین می تواند از نوع بدون آینه یا کامپکت یا حتی موبایل شما باشد، در این صورت است که می توانید برای ثبت اتفاقات لحظه ای آماده باشید، از قسمت کردن پودینگ کریسمس گرفته تا سقوط آزاد درخت کریسمس یا هر اتفاق پیش بینی نشده دیگر. شما می باید موقع باز کردن هدیه ها هم واضح است که باید مطمئن باشید یک دوربین دم دستتان قرار دارد.

نکته 6 : عکاسی متوالی را فراموش نکنید

ما در اینجا قصد نداریم عکاسی متوالی را به عکسبرداری های فضای بسته مربوط سازیم، چرا که به طور کلی برای عکاسی ورزشی و فعالیت های فضای باز دیگر از عکاسی متوالی استفاده می شود.

با این وجود، کریسمس پر از لحظاتی است که در عرض چند ثانیه اتفاق می افتند و در صورتی که خیلی زودتر یا دیرتر عکس بگیرید، به راحتی آنها را از دست خواهید داد.

مطلب مرتبط:
مزایای استفاده از باتری گریپ در عکاسی

توجه داشته باشید که سوئیچ کردن بر روی آپشن عکاسی متوالی (continuous shooting) شانس شما را برای اینکه دقیقا در لحظه درستی عکس بگیرید، افزایش می دهد. پس، از این مزیت بهره ببرید.

همچنین توجه داشته باشید در صورتی که به زمانی بیش از چند ثانیه عکسبرداری نیاز دارید، اگر بتوانید به حالت آهسته تری از عکاسی متوالی سوئیچ کنید، بافر شما سریع پر نمی شود، پر شدن سریع بافر مانع از این می شود که بتوانید عکس های بیشتری بگیرید.

و در پایان نکته ای که یادآوری آن خالی از اهمیت نیست این است که دوربین شما البته به احتمال زیاد  امکان فیلم‌برداری هم دارد و در چنین مواقعی از آن نیز می توانید استفاده کنید. اگر می خواهید این کریسمس چیزی بیش از چند عکس ثبت کنید، مطمئن شوید با نحوه کار کردن با مُد فیلم برداری آن آشنا هستید تا دی حین عکاسی به مشکل بر نخورید!

امیدواریم این مقاله مورد استفاده علاقه مندان به عکاسی قرار گیرد.اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن به آنچه گفته شد دارید خوشحال خواهیم شد آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله را مفید یافتید لطفا آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

منبع

Digital Camera World

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)