ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

۵ نکته در استفاده بهینه از نور طبیعی در عکاسی

۵۸۴fdb8d0d580-adorama
ب

نور طبیعی قدرتمند ترین و ارزان ترین ابزار عکاسان است. آشنایی با توانایی های این نور و نحوه بکارگیری آن میتواند عکاسی شما را متحول کند. خبر خوب اینکه این ابزار به رایگان در اختیار شماست. پس از آن استفاده کنید.

 

در این مقاله پنج تکنیک برای استفاده بهتر از این ابزار را برای شما جمع آوری کرده ایم و تلاش بر این است که بهترین و مفهوم ترین اموزش در این زمینه باشد. قبل از شروع آموزش یاداوری میکنم که ما از عکاسی برای بیان خواسته ها و نظراتمان استفاده میکنیم. بیان اینکه بودن در یک مکان و یا کنار فردی که در تصویر است چه اخساسی در بیننده ایجاد میکند بیشک انتخابی است که قبل از انجام عکاسی لازم است درباره آن فکرکرده باشیم.

 

 

نکته اول: شخصیت نور طبیعی را بشناسید

 

ویژگی های تغییر نور طبیعی با توجه به زمان روز، به دلیل آب و هوا و با توجه به شرایط مختلف دیگر ممکن است تغییر نماید. پس شما باید بدانید که انواع مختلفی از نور وجود دارد. این انواع مختلف کمک می کند همان صحنه را با نگاهی متفاوت ببینید.  برای مثال  در عکس بالا، که در طول زمان های مختلف روز گرفته شد را ببینید (سمت چپ – گرگ و میش، وسط – طلوع آفتاب، راست – وسط روز). میبینید که زمان به تنهایی میتواند فضای یک تصویر را تا چه میزان تغییر دهد.

مطلب مرتبط:
هر آنچه باید در مورد لنزهای استاندارد دانست

 

نکته دوم: نور طبیعی را با واژه های نظیر نور خوب و بد آلوده نکنید!

یک اصطلاح بد که در عکاسی رایج شده است این است که نور خوب نیست. یا نور خوب را تنها در ساعات طلایی غروب جستجو میکنند. در تصویر بالا بدلیل نرمی و روانی نور غروب تصویر بخوبی ثبت شده است. اما آیا همیشه قصد ما ایجاد فضایی مودی است؟

همانطور که د رتصویر بالایی میبینید اینبار قصد عکاس  نمایش سختی کار سوژ ها بوده است. از اینرو نور نیمه روز برای ثبت تصویر انتخاب شده است. چیزی که باعث ایجاد فضای خشن در تصویر است. پس از نور مناسب با حال وهوای تصویر خود استفاده کنید و همه تصاویر را به ساعات طلایی وا نگذارید.

 

نکته سوم: مشاهده نور طبیعی را هر روزه تمرین کنید

 

هر روزه نور را در زندگی و در تماس با محیط اطرافتان تمرین کنید. اینکار به تربیت چشمان شما کمک شایانی میکند و نهایتا میتواند باعث افزایش توانایی شما در عکاسی شود.

مطلب مرتبط:
تصاویر زیبای قطره نگاری

 

نکته چهارم: با عکس انداختن نگاه متفاوت چشمی دوربین به محیط اطرافتان را تجربه کنید.

مشاهده به تنهایی کافی نیست. لازم است مرتبا عکس بگیرید تا نتیجه تجسم خود را از نگاه دوربین نیز مشاهده کنید. محیط شما از دریچه دوربین متفاوت تر از چشم های شما تفسیر میشود. این تفاوت را تنها با تمرین و عکاسی خواهید یافت.

 

 

نکته پنجم: قبل از ثبت تصویر ویرایش آن را در ذهن تجسم کنید.

 

 

حتی بهترین دوربین ها نیز قادر به ثبت تمامی جزییات تصویر نیستند. از اینرو باید بدانید که اهیمت کدام قسمت از تصویر برای شما بیشتر است. تنظیمات خوب دوربین برای جزییات اصلی مهمترین وظیفه یک عکاس با تجربه است. همچنین لازم است بدانید در ویرایش چه امکاناتی را میتوانید در تصویر ایجاد کنید. پس ویرایش و امکانات ویرایشی خود را قبل از ثبت تصویر بسنجید.

 

امیدواریم این نکات بتوانند کمک حال شما در ثبت تصاویر زیبا با استفاده از نور طبیعی باشند.

مطلب مرتبط:
تنظیمات مناسب دوربین برای عکاسی از کنسرت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)