ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

۷ نکته مهم در عکاسی از نوزاد

۶ نکته آموزشی برای جنبه حساس عکاسی از نوزاد – ۲
ب

در این مقاله نمیخواهیم تکنیک های عکاسی را با هم مرور کنیم. بلکه قصد داریم روشها و نکته هایی برای کار با نوزادان به شما بیاموزیم. عکاسی از نوزاد از لذت بخش ترین انواع عکاسی کودک و از طرف دیگر یکی از سخت ترین هاست. عکاسی از نوزادان روشهای متفاوتی دارد، اما یک چیز مسلم است: بطور کلی عکاسی از این مخلوقات کوچک به ظرافت مخصوصی نیاز دارد که فراتر از توانایی به کار گیری یک دوربین و دانش عکاسی است. در این آموزش به هفت نکته اساسی در عکاسی از نوزاد میپردازیم.

اگر تا این لحظه بچه داشته اید، درک این موضوع برای شما ساده تر است. نوزادان با استخوان های نرم خود بسیار حساس هستند،به این دلیل جابجا کردن آنها باید کاملا به دقت انجام شود. از این جهت اگر در طول جلسه عکاسی بخواهم که کودک در مکان یا موقعیت متفاوتی قرار گیرد، این کار را به والدین می سپارم.

این موجود دوست داشتنی اخیرا از حفاظت رحم مادر خود خارج شده اند، از این جهت بیشتر از مردم دیگری که یقینا از آنها تصویر خواهید گرفت، مستعد بیماری، سرماخوردگی و استرس هستند.

مطلب مرتبط:
خلاقیت با چرخش دوربین و لانگ اکسپوژر

پیشتر این نوشته لنزک ۶ نکته برای جنبه حساس عکاسی از نوزاد آورده شده است:

 

نکته اول :عطر ممنوع

اگر عادت به زدن عطر دارید باید این بار ترک عادت کنید. این نکته شامل صابون های معطر، لوسیون، عطر/ ادکلن، افتر شیو، و تولیدات حالت دهی مو نیز می شود. نوزادان بینی های حساسی دارند. تازه ترین چیزی که شما می خواهید این است که سوژه ارزشمند شما عطسه کند. اگر او راحت نباشد، آن وقت بی قرار می شود و سر و صدا می کند.

 

نکته دو: رعایت نظافت

 

رعایت نظافت در هنگام کار با نوزادان امری حیاتی ایست . اولین کاری که شما باید وقتی وارد محیط نوزاد می شوید انجام دهید این است که دست های خود را خیلی خوب بشویید. حتی اگر قصد ندارید به بچه دست بزنید، احتمالا چیزهایی که بچه با آنها رابطه دارد، مانند تخت را لمس خواهید کرد.

 

نکته سوم: کاهش تماس میکروب با محیط نوزاد

به هیچ وجه در هنگام بیماری جلسه عکاسی را برگزار نکنید.

مطلب مرتبط:
تغییر و تحول در قوانین ترکیب بندی تصاویر

هیچ چیزی نگران کننده تر از نیاز به مراقبت از یک نوزاد بیمار نیست. بدن های آنها برای دارو بیش از حد جوان است، از این جهت به خانواده کودک (و خود او) یک لطف بکنید و اگر مریض هستید برنامه خود را تغییر دهید – مخصوصا اگر تب دارید.

 

نکته چهارم: افزایش دمای محیط

نوزادان دوست داشتنی ما وقتی گرم باشند خوشحال و خواب آلود هستند، از این جهت دمای هوا را زیاد کنید، با اینحال این کار را ایمن انجام دهید. اگر از یک بخاری برقی استفاده می کنید، مواظب باشید که آن را خیلی نزدیک کودک یا هر چیزی که کودک روی آن یا داخل آن است، قرار ندهید.

برای نمونه، اگر بخاری پایین تر از کودک قرار دارد، هنوز هم توانایی این را دارد با گرم کردن سبدی که او در آن قرار دارد، او را به اخطار بیاندازد.

 

نکته پنجم: استفاده از ابزارهای مشتری

شاید ابزارهای عکاسی از نوزاد زیاد نباشند . پتو، کلاه، حیوانات، کفش، سبد… همه اینها برای استفاده در طول جلسه عکاسی از نوزاد بسیار دلچسب هستند.

مطلب مرتبط:
آموزش خلق عکس مینیمالیستی از منظره

توصیه میشود از ابزارهای مشتری استفاده کنید. اگر از لوازم مشتری خود استفاده کنید، آن وقت اقلام داخل تصویر ها برای آنها معنی دارتر خواهند بود (برای نمونه، خاله مریم کلاهش را بافته، سبد مال عروسی والدینش است، حیوان مانند همان است که پدر وقتی بچه بود داشت).

به علاوه از طرف دیگر در این صورت تصویر ها منحصر به فردتر خواهند بود تا وقتی که از لوازم یکسان بارها و بارها استفاده شود.

 

نکته ششم: عدم تحمیل ژست به نوزاد

نوزادان همانند بزرگسالان رفتار نمیکند. نوزادان عروسک نیستند. شما یا والدین کودک امکان دارد بخواهید یک تصویر از کودک در یک موقعیت خاص یا ژست گرفته بر روی یک شیء خاص بگیرید. لطفا وقتی که دارید چنین شاهکارهایی را انجام می دهید احتیاط کنید.

نوزادان برای عکاسی محشر هستند چون می توان موقعیت آنها را برای یک تصویر تعیین کرد، با اینحال آنها انسان هستند، نه عروسک. جانب احتیاط را به اجرا درآورید و به خاطر داشته باشید که نوزادان ظریف هستند. اگر آنها ناراحت یا ناراضی به نظر می رسند، دست بکشید و یک تصویر جایگزین دیگر پیدا کنید.

مطلب مرتبط:
آموزش ویرایش سریع با نرم افزار موبایل Snapseed (بخش دوم)

نکته هفت : از دست کش استفاده کنید

 

بیاد داشته باشید که دستان شما هرمقدار که گرم باشد برای بدن ظریف نوزاد ممکن است سرد به نظر برسد. استفاده از دستکش باعث میشود نوزاد شما احساس سرما نکرده و از خواب بیدار نشود.

 

همیشه راحتی نوزاد را در نظر بگیرید. در این صورت  قادر اید براحتی هر عکسی از آنها بگیرید. لطفا تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

نویسنده: آنی تائو (Annie Tao)
منبع: digital-photography-school

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا شکل زیر را با استفاده از اعداد به ترتیب از چپ به راست بنویسید (ضد اسپم)